A trükk az volt, hogy 2014 januárja és márciusa között több nagyobb projektben a kivitelező képviselőinek adták ki magukat, és arról tájékoztatták a megrendelőket telefonon vagy emailben, hogy a kivitelező bankszámlaszáma megváltozott. A kiszámlázott szolgáltatási díjakat pedig erre a számlaszámra kérték. Hamis okmányokkal alapított cégek nevében tucatnyi számlát hoztak létre, a beérkezett összegeket pedig cseh és szlovák bankszámlákra utalták tovább.
Így csalták ki a pénzt
A Tiszántúli Református Egyházkerület egy hitelesnek tűnő dokumentum alapján utalta el 515 millió forintos tartozását, a miskolci megyei kórház beszállítójától Kovács Piroska álnéven a Magyar Államkincstár nevében kért és kapott egy kintlévőségi listát, majd ennek segítségével 9 millió forintot fizettetett ki a kórházzal. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivataltól pedig csaknem 11 millió forintot csaltak ki. A MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt.-nél a GYEMSZI képviselőjeként jelentkeztek be, és csaknem 8 millió forintot sikerült átutaltatniuk.
Hajdúböszörményben egy önkormányzati beruházás kivitelezője nevében küldtek levelet, a Vértesi Erőmű Zrt.-től 60 millió forintot próbáltak kicsalni, a Miskolc Városi Közlekedési Zrt.-nél pedig egy 229 millió forintos előleg kifizetését próbálták elérni, de a megrendelők ellenőrizték az információkat.
Nem fogtak el mindenkit a bankából
Az ítélet indoklásában Horváth Péter, a bírói tanács elnöke kiemelte: a vádlottak egy összehangolt, precízen megtervezett, határokon átnyúló bűncselekmény-sorozat résztvevői voltak. A szervezett bűnözői csoportból csak hármójukat sikerült bíróság elé állítani, de egyértelmű, hogy bűntársak is közreműködtek a cselekmények elkövetésében.
A bíróság az elsőrendű vádlottat 5 év 6 hónap, a másodrendűt 6 év, a harmadrendűt pedig 7 év börtönre ítélte, és több évre kiutasította őket Magyarországról. A vádlottaknak az ítélet jogerőre emelkedése estén az egyházkerületnek 283 millió, a Nébihnek 10,8 millió, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórháznak pedig 8,9 millió forint kártérítést kell fizetniük. Emellett több mint 4 millió forint bűnügyi költséget és 18 millió forint eljárási illetéket is meg kell téríteniük a magyar államnak.
Miután mindenki három nap gondolkodási időt kért, az ítélet nem jogerős. A bíróság N. D. C. esetében megszüntette, a másik két vádlott esetében fenntartotta az előzetes letartóztatást.