Az 1960-as születésű énekesnő az észak-afrikai mintaállamban, Beninben látta meg a napvilágot egy művészcsalád gyermekeként. Az Afrika Dívájaként is emlegetett énekesnő 1980-ban Párizsba költözött, karrierje itt indult be igazán. Innentől egyenes út vezetett a Grammy-díjakig.
Angélique Kidjo különleges, eltéveszthetetlen hangú jazz-énekesnő, dalszerző, szövegíró, emberjogi aktivista. Az afrikai kontinensen szinte védőszentként tartják számon. Dolgozott és dolgozik Santanával, Peter Gabriellel, Alicia Keys-szel. 2008-ban és 2016-ban is megkapta a Grammyt.
A művésznő kiválóan beszél több afrikai nyelvet, énekel is ezeken a nyelveken, továbbá beszél és alkot franciául és angolul is.
Emberjogi munkája számottevő, nem csupán az önreklámról szól. Afrikában kiáll a homoszexuálisok jogai mellett (ezzel a halálbüntetést kockáztatva), küzd az oktatásért, az orvosi ellátásért, próbálja a különböző vallású és nyelvű afrikai népeket a zenéje segítségével összehozni.
A világzene és a jazz kedvelőinek bálványa azóta, hogy 1988-ban megjelent első saját lemeze. Koncertjei bensőségesek, sok improvizációval.
Július 13-án a prágai Proms zenei fesztivál keretein belül lép fel a Cseh Nemzeti Filharmonikusokkal. A komolyzene, a világzene és a jazz találkozása feledhetetlen élményt sejtet. Vezényel a legendás Gas Waltzing, zeneszerző, karmester. A luxemburgi születésű zseni a kortárs-klasszikus és a jazz kompozíciókért rajong, ezen művek nagymesterének számít napjainkban. Waltzing nem csupán az este dirigense, hanem zenei rendezője is.
A Cseh Nemzeti Filharmonikusok immáron 23 éve Európa egyik legjobb zenekarának számítanak. Több mint 500 filmben működtek közre, többször Ennio Morriconéval is - még Oscart is nyertek az Aljas Nyolcas zenéjéért.
Aki éppen Prágában lesz, feltétlen menjen el a koncertre, kihagyhatatlan. Aki nem tervezett prágai kirándulást, az nyugodtan kezdje el a szervezést.
Jegyek 400 és 950 cseh korona közötti áron kaphatóak.
Billboard: "With a canyon-filling voice, Kidjo celebrates the power of African womanhood on her 13th album, blending choirs from Kenya and her native Benin and melodies from throughout Western Africa.” The New York Times: "Village traditions, cosmopolitan transformations, female solidarity, African pride and perpetual energy have been constants in Ms. Kidjo’s recording career.” Rolling Stone: "On her exuberantly polished new album, Eve (429), Kidjo... draws on Beninese folklore and the supporting voices of village choirs in original songs and adaptations about the African woman’s daily fight uphill, through civil wars and traditional, social sanction. |