Mecseki Hargita művészetét a lírai emberábrázolás jellemzi. A művészt elsősorban a szeretet-szerelem és a hit kérdéskörei foglalkoztatják. Alkotásaira erőteljesen hat az archaikus szobrászat, művei őrzik a klasszikus értékrend hagyományait. A vallásos témák alapvetően meghatározzák Mecseki Hargita művészetét. Vallásos családban nőtt fel, sokat járt templomba. Ezekre az évekre úgy emlékszik vissza, hogy bár a szöveget - melyeket gyakran latinul hallott - kiskorában unta, a templomok díszítése azonban már korán megfogta.
Ő lehajolt hozzám
A szobraim szakrális témájúak, gyakran erőteljesebb hangvételű, a húsvéti ünnepkör drámai történetét feldolgozó művek - meséli Mecseki Hargita. Amikor Dragonits Márta, az Ars Sacra fesztivál alapítója 5 éve meglátta egy kiállításomat, úgy érezte, hogy a szobraim erre a rendezvényre készültek. Felvette velem a kapcsolatot és következő évben már kiállítottam egy katolikus templomban, utána egy református templomban, később kétszer az Epreskertben - így ez az ötödik fesztivál nekem, most a Living Gallery Budapestben lesz a kiállításom. Erre a kiállításra a drámai hangvételű alkotások mellett néhány harmonikusabb nőalakot, angyalokat ábrázoló szobrot is kiválasztottam, a fő szervezőelv a szakrális tematika – mondta a szobrászművész a Privátbankár.hu-nak.
Egy évvel ezelőtt elveszítettem a férjemet. Azóta nincs erőm szervezkedni, alkotni is nehezen tudok, kiment a lábam alól a talaj. Énekléssel, versírással próbálom az ő hiányát feldolgozni, a szobrászat azonban nem megy. Szobrokat mindig az ő segítségével csináltam, most van bennem egy belső tiltakozás, hogy nélküle azt nem. Remélem, hogy ez el fog múlni és újra tudok majd alkotni. Ebből az élményből fakad a kiállítás címe. Az “Ő lehajolt hozzám” egy gyönyörű zsoltár, és ez látomásként jelent meg előttem. Amikor a lelki társamat elveszítettem, úgy éreztem, hogy elestem és nagyon nehéz felállni ebből, de Jézus ott van, lehajol hozzám és segít felállni, hogy az ő dicsőségére tudjak tovább alkotni.
Mecseki Hargita Mecseki Hargita szobrász- és grafikusművész 1944-ben született Budapesten, Rákosmentén nőtt fel, ahol a közösség életében a mai napig aktív részt vállal, igazi lokálpatrióta. 1962-ben végzett a Képző- és Iparművészeti Gimnázium festő szakán, majd 1966 és 1970 között a Magyar Képzőművészeti Főiskola szobrász szakán tanult Szabó Iván és Barcsay Jenő mesterektől. |
Szobraihoz leggyakrabban kő, samott és bronz alapanyagot használ, képeit általában farostra, rétegelt lemezre készíti, vegyes technikával. Számos egyéni és csoportos kiállítás, közterületen lévő és magán gyűjteményben lévő munka fűződik a nevéhez. Legújabb egyéni kiállítása szeptember 16-án, pénteken nyílik a belvárosi Living Gallery Budapestben. A kiállítást Dr. Feledy Balázs művészettörténész nyitja meg 17 órakor, a megnyitón énekel Bokor Jutta operaénekes, a Magyar Állami Operaház nagykövete.
Európai gyökereink és vallásos értékeink
A kiállítást a tizedik Ars Sacra Fesztivál keretében rendezik meg. A fesztivál célja a kultúrában, a művészet eszközeivel bemutatni az Európai gyökereinket és zsidó-keresztény értékeinket.
Az Ars Sacra Fesztiválhoz Magyarország legnagyobb múzeumai, kulturális központjai, számos galéria és művész csatlakoztak. A változatos helyszíneken képző- és iparművészeti kiállítások, különböző műfajú koncertek, színházi és irodalmi előadások, tárlatvezetések, gyerekprogramok ingyenesen látogathatóak.
Living Gallery Budapest |
A Living Gallery Budapest egy belvárosi kortárs galéria a Nagydiófa utca 34. szám alatt, amelynek célja a kortárs művészet és művészek támogatása és minél széles körben történő megismertetése. Korábbi rendezvényeikről, kiállításaikról is beszámoltunk:
Nálunk még a falnak is van szeme - miért jönnek hozzánk a külföldiek?
Szépségben az erő? Ilyen az, amikor négy művész összefog
Ilyen galéria sincs mindenhol: nem csak élményt, munkát is ad