A képet eddig is Lengyelországban, a Czartoryski nemesi család tulajdonában álló, azonos nevű múzeumban őrizték, a lengyel állam azonban úgy döntött, hogy 100 millió euróért felvásárolja a teljes gyűjteményt. A Bloomberg cikke szerint a 300 ezer darab műkincs között a legértékesebb és legizgalmasabb Leonardo Da Vinci egyik korai munkája, az 1490-ben készült Hölgy hermelinnel (avagy a Hermelines hölgy) lehet.
Forrás: Wikimedia Commons |
A lengyel kormány állítólag azért vette meg a gyűjteményt, hogy megakadályozzák a műkincsek kivitelét az országból. A Hermelines hölgyet egyébként 300 millió euróra biztosítják az útjai során, 2009-ben például a budapesti Szépművészeti Múzeumban is járt. Ám még így sem a legdrágább Da Vinci fennmaradt 14 festménye közül, a Salvator Mundi-t 2013-ban 127,5 millió dollárért adták el.
Hányattatott sors A képet 1490-ben festette az olasz művész, egyike volt az első itáliai olajfestményeknek. A kép a kutatások szerint a kor hercegének kedvesét, Cecilia Galleranit ábrázolja. A festményt a 18. században vásárolta meg a lengyel Czartoryski hercegi család, a háború idején Párizsgban őrizték, itt festették át az eredeti kékesszükre hátteret feketére. 1882 után ismét visszakerült Lengyelországba, majd a második világháború alatt Berlinben őrizték a képet. A háború végét követően ismét Krakkóba került, azóta ott őrzik. Forrás: Wikipedia |