1p
Angela Merkel a római négyes minicsúcs után nem volt olyan beszédes, mint olasz kollégája, de annál többet mondott: Berlin továbbra sem támogatja a spanyol bankok közvetlen feltőkésítését, amit Rajoy csak részletkérdésnek nevezett. Az eurót meg akarják menteni, de nem tudják, hogyan.

Az eurózóna négy legnagyobb gazdasági hatalmának vezetői találkoztak Rómában: Németországot Angela Merkel kancellár, Spanyolországot Marionao Rajoy kormányfő, Franciaországot Fracnois Hollande köztársasági elnök, míg a házigazda olaszokat Mario Monti miniszterelnök képviselte a megbeszélésen, melynek témája az európai válságból való kiútkeresés volt.

Kinek adjak csomagot? - Angela Merkel vitte a prímet a férfiak között



Ha a soron következő uniós csúcs kudarcba fullad, és nem sikerül közös platformra helyezkednie a tagállamoknak az euró jövőjével kapcsolatban, akkor úgy is fogalmazhatunk, hogy most három mentőcsomagra váró tagállam és a főszponzor németek tanácskoztak. Az olasz lapok beszámolói szerint ugyan a megbeszélést követő sajtótájékoztatón a felek az együttműködést és a közös célokat hangsúlyozták, valójában csak egy "férfi" volt a tárgyalóasztalnál: Angela Merkel.

Közös célok vannak, közös eszközök nem

A felek mindenesetre megállapodtak egy 130 milliárd eurós gazdaságélénkítő csomag összeállításáról, a pakett értéke az uniós GDP 1%-ra rúg. Ezzel Francois Hollande lehet a legelégedettebb, aki egy 120 milliárdos növekedésösztönző csomag ötletével a zsebében érkezett Rómába. Ezt a csomagot a francia elnök strukturális reformokkal, közös európai kötvénykibocsátással és ez EKB hatékonyabb intervenciós politikájával pakolná tele.

"Mindnyájan elkötelezettek vagyunk a pénzügyi stabilitás fenntartása mellett" - mondta a spanyol kormányfő a csúcs után tartott sajtótájékoztatón. A négy európai vezető egyet értett abban, hogy "minden lehetséges eszközzel meg kell menteni az eurót". A spanyol és az olasz kormányfő is kiemelte, hogy az euró egy olyan nagyívű és sikeres projektje az európai integrációnak, mely visszafordíthatatlan. Hollande szerint tudják, mennyire fontos, hogy egységet sugározzanak a piacok irányába. Ugyanakkor hozzátette, a tagállamok "nemzeti szuverenitásuk egy részét csak akkor fogják tudni feladni, ha nagyobb lesz a szolidaritás Európában".

Kicsit odaszúrtak azért egymásnak

Rajoy egy egységesebb európai bankrendszer mellett foglalt állást, a spanyol bankmentő csomagot pedig csak részletkérdésnek nevezte. Hollande szerint fontos, hogy meg tudják állítani a spekulánsokat, és visszaszerezzék a piacok bizalmát.

A spanyol-olasz-francia hármas tehát leginkább az euró mögötti gazdasági kormányzás megerősítéséről beszélt, Merkel azonban politikai unió létrehozásáról beszélt. A célkitűzések tehát azonosak, az eszközökben már nincs akkora egyetértés. Merkel szerint a németek azért vesztették el a bizalmukat az eurózónában, mert vannak, akik nem tartották be a szabályokat (Rajoy utalt rá, 2003-ban a franciák és a németek kerülték meg a szabályokat, az olasz elnökség ezt pedig némán tűrte...). A német kancellár szerint ugyanakkora  szolidaritás is nagyon fontos, a "mostani lecke arról szól, hogy több Európa kell, nem pedig kevesebb".

Lagarde is megkapta a magáét

Merkel ugyanakkor továbbra is elveti azt a lehetőséget, hogy a spanyol bankok közvetlenül jussanak forráshoz a közös európai mentőalapból. Madrid így elkerülhetné, hogy a bankmentés költségei megnyomják az államadósságot, a német elképzelés szerint a kormány kérésére a spanyolok forráshoz juthatnának a mentőalapból, de azt úgy kezelnék, mint korábban a portugáloknak vagy az íreknek dobott mentőövet. Angela Merkel visszavágott Christine Lagarde-nak, az IMF vezérigazgatója délelőtt arról beszélt hogy gyors és hatékony lépésekre van szükség az euró megmentéséhez, engedni kellene hogy a közös alapokból a bankok közvetlenül jussanak tőkéhez. Merkel szerint "nem arról van szó, hogy ő ne akarná ezt, de a jelenlegi szabályok között ez lehetetlen". A kancellár hozzáfűzte, nem mondhatja meg mindenki csak úgy, hogy mit kellene Európának - és főleg a németeknek - tennie.

A német kancellár szerint a szabályok betartása és a növekedés ösztönzése ugyanannak az érmének a két oldala. A gazdaságélénkítés kérdésében tehát Merkel is enyhült a tavaly decemberi álláspontjához képest, de Berlin továbbra is ragaszkodik a szabályok betartásához és a fiskális szigorhoz.

Felmérték a viszonyokat

A péntek este véget érő csúcs nagy hatással nem lesz a piacokra, az eddig sem volt titok, hogy a vezető hatalmak meg akarják védeni az eurót. Kiváló alkalom volt ez arra, hogy az európai vezetők felmérjék a viszonyokat, nagyon úgy tűnik, hogy az európai válságkezelésbe nagy lendülettel belecsapó Hollande-nak Merkel most nagy falat volt. A spanyolok is visszafogták magukat, a bankmentésre vonatkozó kérelmüket De Guindos gadzasági miniszter nem ma ("ahogy visszaérkezem Madridba"), hanem majd csak hétfőn postázza majd az Eurócsoportnak.










LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG