1p
Angela Merkel a római négyes minicsúcs után nem volt olyan beszédes, mint olasz kollégája, de annál többet mondott: Berlin továbbra sem támogatja a spanyol bankok közvetlen feltőkésítését, amit Rajoy csak részletkérdésnek nevezett. Az eurót meg akarják menteni, de nem tudják, hogyan.

Az eurózóna négy legnagyobb gazdasági hatalmának vezetői találkoztak Rómában: Németországot Angela Merkel kancellár, Spanyolországot Marionao Rajoy kormányfő, Franciaországot Fracnois Hollande köztársasági elnök, míg a házigazda olaszokat Mario Monti miniszterelnök képviselte a megbeszélésen, melynek témája az európai válságból való kiútkeresés volt.

Kinek adjak csomagot? - Angela Merkel vitte a prímet a férfiak között



Ha a soron következő uniós csúcs kudarcba fullad, és nem sikerül közös platformra helyezkednie a tagállamoknak az euró jövőjével kapcsolatban, akkor úgy is fogalmazhatunk, hogy most három mentőcsomagra váró tagállam és a főszponzor németek tanácskoztak. Az olasz lapok beszámolói szerint ugyan a megbeszélést követő sajtótájékoztatón a felek az együttműködést és a közös célokat hangsúlyozták, valójában csak egy "férfi" volt a tárgyalóasztalnál: Angela Merkel.

Közös célok vannak, közös eszközök nem

A felek mindenesetre megállapodtak egy 130 milliárd eurós gazdaságélénkítő csomag összeállításáról, a pakett értéke az uniós GDP 1%-ra rúg. Ezzel Francois Hollande lehet a legelégedettebb, aki egy 120 milliárdos növekedésösztönző csomag ötletével a zsebében érkezett Rómába. Ezt a csomagot a francia elnök strukturális reformokkal, közös európai kötvénykibocsátással és ez EKB hatékonyabb intervenciós politikájával pakolná tele.

"Mindnyájan elkötelezettek vagyunk a pénzügyi stabilitás fenntartása mellett" - mondta a spanyol kormányfő a csúcs után tartott sajtótájékoztatón. A négy európai vezető egyet értett abban, hogy "minden lehetséges eszközzel meg kell menteni az eurót". A spanyol és az olasz kormányfő is kiemelte, hogy az euró egy olyan nagyívű és sikeres projektje az európai integrációnak, mely visszafordíthatatlan. Hollande szerint tudják, mennyire fontos, hogy egységet sugározzanak a piacok irányába. Ugyanakkor hozzátette, a tagállamok "nemzeti szuverenitásuk egy részét csak akkor fogják tudni feladni, ha nagyobb lesz a szolidaritás Európában".

Kicsit odaszúrtak azért egymásnak

Rajoy egy egységesebb európai bankrendszer mellett foglalt állást, a spanyol bankmentő csomagot pedig csak részletkérdésnek nevezte. Hollande szerint fontos, hogy meg tudják állítani a spekulánsokat, és visszaszerezzék a piacok bizalmát.

A spanyol-olasz-francia hármas tehát leginkább az euró mögötti gazdasági kormányzás megerősítéséről beszélt, Merkel azonban politikai unió létrehozásáról beszélt. A célkitűzések tehát azonosak, az eszközökben már nincs akkora egyetértés. Merkel szerint a németek azért vesztették el a bizalmukat az eurózónában, mert vannak, akik nem tartották be a szabályokat (Rajoy utalt rá, 2003-ban a franciák és a németek kerülték meg a szabályokat, az olasz elnökség ezt pedig némán tűrte...). A német kancellár szerint ugyanakkora  szolidaritás is nagyon fontos, a "mostani lecke arról szól, hogy több Európa kell, nem pedig kevesebb".

Lagarde is megkapta a magáét

Merkel ugyanakkor továbbra is elveti azt a lehetőséget, hogy a spanyol bankok közvetlenül jussanak forráshoz a közös európai mentőalapból. Madrid így elkerülhetné, hogy a bankmentés költségei megnyomják az államadósságot, a német elképzelés szerint a kormány kérésére a spanyolok forráshoz juthatnának a mentőalapból, de azt úgy kezelnék, mint korábban a portugáloknak vagy az íreknek dobott mentőövet. Angela Merkel visszavágott Christine Lagarde-nak, az IMF vezérigazgatója délelőtt arról beszélt hogy gyors és hatékony lépésekre van szükség az euró megmentéséhez, engedni kellene hogy a közös alapokból a bankok közvetlenül jussanak tőkéhez. Merkel szerint "nem arról van szó, hogy ő ne akarná ezt, de a jelenlegi szabályok között ez lehetetlen". A kancellár hozzáfűzte, nem mondhatja meg mindenki csak úgy, hogy mit kellene Európának - és főleg a németeknek - tennie.

A német kancellár szerint a szabályok betartása és a növekedés ösztönzése ugyanannak az érmének a két oldala. A gazdaságélénkítés kérdésében tehát Merkel is enyhült a tavaly decemberi álláspontjához képest, de Berlin továbbra is ragaszkodik a szabályok betartásához és a fiskális szigorhoz.

Felmérték a viszonyokat

A péntek este véget érő csúcs nagy hatással nem lesz a piacokra, az eddig sem volt titok, hogy a vezető hatalmak meg akarják védeni az eurót. Kiváló alkalom volt ez arra, hogy az európai vezetők felmérjék a viszonyokat, nagyon úgy tűnik, hogy az európai válságkezelésbe nagy lendülettel belecsapó Hollande-nak Merkel most nagy falat volt. A spanyolok is visszafogták magukat, a bankmentésre vonatkozó kérelmüket De Guindos gadzasági miniszter nem ma ("ahogy visszaérkezem Madridba"), hanem majd csak hétfőn postázza majd az Eurócsoportnak.










A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
Makro / Külgazdaság Óvatos optimizmus Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 11:36
Túl van a legmélyebb ponton a német gépgyártás?
Makro / Külgazdaság Az egész világ és Donald Trump is erre a döntésre vár – nyilatkoztak az illetékesek
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 10:36
Kamatot vág-e a Fed? És mikor? Megszólalt a Trump által sokat kritizált elnök, illetve az amerikai pénzügyminiszter is.
Makro / Külgazdaság Ki fog itt tanítani?
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 08:51
Tovább nőtt a meghirdetett tanári állások száma.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG