1. A magyar nők szeretnek vállalkozni, de nehezen lesznek cégvezetők. Magyarországon szinte minden harmadik vállalkozás tulajdonosa vagy vezetője nő, ami a férfi-női esélyegyenlőség szempontjából világviszonylatban is jó aránynak számít. Ám nem olyan jó a helyzet, ha azt vizsgájuk, hogy a nők a férfiakhoz képest mennyire könnyen jutnak vezető pozícióba, kapnak kedvező elbírálást hiteligénylésnél, vagy segítik-e őket vállalkozói programok. Ebben a tekintetben Magyarország a 35. helyen áll a listában. Ha pedig azt a faktort vizsgáljuk, hogy a nők milyen hátránnyal szembesülnek pénzügyi partnerként, vagy akár az akadémiai pályán a felsőoktatásban, a 42. helyre kerülünk 54 vizsgált ország között a Mastercard Női Vállalkozói Index kutatása szerint.
2. A magyar nők 78,6 évig élnek és sokkal rosszabbul keresnek, mint a férfiak. 2016-ban Magyarországon 5,1 millió nő élt, ezer férfira 1097 nő jutott. A születéskor várható élettartam a nőknél 2015-ben 78,6 év volt. Jóval több nő szerez felsőfokú végzettséget, mint ahány férfi, ám a nők foglalkoztatottsági adatai a férfiakénál kedvezőtlenebbek: míg a férfiak 73,0%-a dolgozik, addig a nőknél ez az arány csupán 60,2%. A nők bruttó átlagkeresete 2015-ben a férfiakénak 84,5%-a volt – a fizikai munkát végző nők a férfiak bruttó átlagkeresetének 75%-át, a szellemi foglalkozásúak pedig ennek csupán 68%-át vihették haza a KSH nőnapi összeállítása szerint.
3. A nőket alig érdekli az informatika. A természettudományos diplomával rendelkezőknek mindössze egyötöde nő, mivel a fiatal lányok 15 éves koruk körül elveszítik érdeklődésüket az ilyen tantárgyak iránt. A fiúk sokkal jobban el tudják magukat képzelni informatikusként, természettudósként vagy mérnökként, mint a lányok, ez pedig súlyos következményekkel járhat a jövő munkaerőpiaci helyzetére nézve - adta hírül nőnap alkalmából a Microsoft.
4. A sorozatokban egyre több a nő, de a filmekben kevés főszerepet kapnak. A tévésorozatokban a női szereplők ma már nem csak szépek, szexisek, hanem szórakoztatóak, okosak és sikeresek is lehetnek. A legnépszerűbb sorozatok női főszereplői között ma már van fiatal, feltörekvő sebész, fekete, biszexuális ügyvédnő, elvált, saját céget alapító kertvárosi anyuka, független detektív, egyedülálló tinimama, rendetlen szuperhős, túlsúlyos testvér, vagy éppen Anglia ifjú királynője. A helyzet azonban még messze nem tökéletes: a fősodorbeli mozifilmek főszereplőinek alig 15%-a nő - tudtuk meg az Invitel nőnapi összeállításából.
5. A nők egyre többet zenélnek, de alig kapnak a jogdíjakból. A 2016-ban újonnan regisztráló dalszerzők közül csaknem minden negyedik volt nő. Kevésnek tűnhet, mégis jelentős előrelépés ez a korábbiakhoz képest az Artisjus összeállítása szerint. Az Artisjus 2016-ban a magyar dalszerzőknek összesen 4,486 milliárd forint jogdíjat fizetett. Ebből a női dalszerzőknek 376 587 948 Ft jutott, mindössze 8,4%-ot hasítva ki a teljes jogdíjtortából.
6. A nők egyre többet repülnek. A ma reggeli London-Madrid easyJet járat kizárólag női személyzettel repült - ez 15 főt jelent. A felvett pilóták körében 2016-ban 12 százalékra nőtt a nők aránya, a társaság új célja, hogy 2020-ig a felvett pilóták ötöde legyen nő.
7. A nők olcsóbban kapnak céginformációt és ruhát. Nőnap alkalmából több ajánlat is beesett postafiókunkba, ezek között céginformációs szolgáltatások igénybevétele valamint jogi kiadványok megvásárlása esetén használható kupont találtunk, valamint egy népszerű ruhabolt 15 százalék kedvezményt ad minden felsőre és pólóra.
+1 Még az infláció is NŐ: az elemzői várakozásokat némiképp meghaladva a fogyasztói árak átlagosan 2,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál februárban a KSH friss jelentése szerint.