2010 óta nincs javulás
Az Ipsos 24 országban 20 ezer embert kérdezett meg arról, hogy milyennek látja a gazdaság teljesítményét. Az átlag most 37 százalék volt, míg a világválság kezdete előtt még 58 százalék értékelte pozitívan nemzetgazdaságát. 2007 és 2009 között a világ lakosságának gazdasági hangulata folyamatosan romlott, utána rövid ideig javult, majd 2010 elejétől kezdve lényegében stagnál ez a mutató.
Az elmúlt két és fél évben a gazdasági helyzettel elégedettek aránya egy szűk tartományon belül mozgott, 38 és 41 százalék között alakult. Magyarország 2009 áprilisa óta vesz részt ebben a kutatásban, akkor a lakosság 2 százaléka nevezte jónak gazdaságunk állapotát. A csúcsérték 13 százalék volt, 2010 októberében, azóta pedig jellemzően 5 százalék körül alakulnak az adatok, most éppen a magyarok 3 százaléknak van kedvező értékelése.
Volt ennél rosszabb is
Bár most is negatív a nemzetközi közvélemény gazdasági hangulata, de nem ez a mélypont, hanem 2009 áprilisa, amikor mindössze 29 százalék minősítette kedvezően országát ebben a vonatkozásban. Ugyanakkor nem igazán ad okot optimizmusra, hogy a jelenlegi közérzet nem csak a válság előtti időszaknál rosszabb, hanem a válságkorszak csúcspontjának számító 2010 októberénél is – akkor ugyanis 42 százalék formált pozitív véleményt országa teljesítményéről.
Az elmúlt negyedévre tekintve hajszálnyi negatív változást tapasztalható, márciusban a nemzetközi közvélemény 39, áprilisban 38, május és júniusban 37-37 százaléka értékelte jónak a gazdasági helyzetet. Érdekes módon sokat romlott az indiaiak gazdasági közérzete (79%-ról 60%-ra), az argentinoké (51%-ről 34%-ra) valamint a kínaiaké (71%-ról 60%-ra).
A spanyolokkal és az olaszokkal vagyunk egy kalapban
A magyarok induló adata 2009 áprilisában alacsony volt, akkor mindössze 2 százalék mondta azt, hogy rendben van az ország gazdasága. 2010-re javult a közvélekedés, a lakosság átlagosan 8 százaléka minősítette kedvezően a magyar gazdaságot.
Tavaly az átlagérték ennek a fele, 4 százalék lett. 2012-ben az első negyedévben 2-3 százaléknyian formáltak kedvező véleményt, az utóbbi hónapokban 4 százalék. Ezek az eredmények általában a lista végére sorolják a magyarokat, de a spanyolok és az olaszok gazdasági közérzete sem jobb a miénknél - olvasható az Ipsos felmérésében.