Az Európai Központi Bankkal (EKB) szemben az eszközvásárlási program fokozására támasztott egyre erősödő piaci várakozások tükrében a harmadik negyedévi euróövezeti GDP-növekedésről az Eurostat pénteken megjelenő közleménye lehet a hét legfontosabb befektetési döntéseket befolyásoló tényezője.
A második negyedévben 0,4 százalékkal nőtt az euróövezeti GDP az előző negyedévhez képest, miután a spanyol gazdasági növekedés gyorsulását ellentételezte a francia lassulás, valamint a lanyha német és olasz növekedés. Az időközben nyilvánosságra hozott adatokból arra lehet következtetni, hogy a növekedés lendülete a harmadik negyedévben sem erősödött lényegesen, így a második negyedévivel megegyező 0,4 százalékot lehet valószínűsíteni.
Az euróövezet szeptemberi ipari termelési adata sem lesz túl rózsás az elemzői várakozások szerint, az előző havihoz képest mindössze 0,1 százalékkal növekedik, miután augusztusban 0,5 százalékkal csökkent - elsősorban a németországi és az olasz lassulás miatt. A termelés és az export viszonylag gyenge trendjét tükröző elmúlt pár havi euróövezeti üzleti hangulatindexek alapján kiugróan jó értékekre nem lehet számítani.
Viszonylag fontos adatok jelennek meg a héten a világgazdaság egyik motorjáról, Kínáról is. Az ipari termelés, az infláció és a kiskereskedelmi forgalom alakulásából következtetéseket lehet majd levonni a GDP-növekedés negyedik negyedévi várható alakulására. A harmadik negyedévben a kínai gazdaság 6,9 százalékkal növekedett, egy hajszállal maradt el a kormány 7,0 százalékos céljának teljesítésétől.
Az ipari termelésben némi javulás figyelhető majd meg a várakozások szerint. A szeptemberi 5,7 százalékos éves növekedés után októberben a várakozások szerint 5,8 százalékkal nőtt Kína ipari termelése az egy évvel korábbihoz képest. Az ipari termelési adatot szerdán hozzák nyilvánosságra, csakúgy, mint az októberi kiskereskedelmi forgalmi adatot, ami a várakozások szerint az előző havival megegyező éves 10,9 százalékos növekedést mutat majd.
Kedden jelenik meg az októberi kínai fogyasztói árindex. Szeptemberben 1,6 százalékra csökkent az infláció az augusztusi 2,0 százalékról és a várakozások szerint októberben is 1,5 százalék lesz, jóval a kormány 3,0 százalékos célja alatt.
Az Egyesült Államokban a kiskereskedelmi forgalom októberi és fogyasztói hangulat novemberi alakulása befolyásolhatja a Fed decemberi kamatdöntésének az eredményét. Mivel azonban a piacok az eddigi jelzések alapján már kész ténynek tekintik a monetáris szigorítást megkezdését és a héten várható adatokban is javulást jeleznek az elemzők, nagy meglepetésekre nem kell számítani.
A kiskereskedelmi forgalom októberben a várakozások szerint 0,3 százalékkal emelkedik az előző havihoz képest, amikor 0,1 százalék volt a növekedés. A Michigani Egyetem fogyasztói hangulatindexe novemberben várhatóan 84,0 pontra javul az előző havi 82,1 pontról.