A megkérdezett közgazdászok szerint az IMF és az Európai Unió illetékesei azokra a kormányzati lépésekre fókuszálnak majd a tárgyalások során, amelyek az első negyedéves gazdasági visszaesést, tavaly év végén pedig Magyarország leminősítését okozták.
A cikkben idézik Juri Krent, az IdeaGlobal londoni közgazdászát, aki szerint Orbán Viktort jobban érdekli a belpolitika, mint a befektetők. Szerinte december előtt nem is várható megállapodás - hacsak a piaci feltételek nem romlanak jelentősen, és emiatt nincs szükség gyors megállapodásra - a miniszterelnök a Fidesz népszerűségének csökkenése és a választások közeledése miatt.
Budapesten kedden délelőtt kezdődtek meg az egyeztetések a magyar kormány és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) között. Az IMF részéről Thanos Arvanitis misszióvezető a delegáció vezetője, magyar részről Varga Mihály hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter a főtárgyaló. Varga Mihály július elején azt mondta, legkésőbb október végéig megszülethet a megállapodás. Nemrég úgy fogalmazott: "mire a falevelek lehullanak", meglesz a megállapodás.
Kedden hazai elemzői körökből is olyan vélemény látott napvilágot: elhúzódó IMF/EU-tárgyalásokra kell számítani, mivel a magyar kormány úgy gondolja, hogy nem szükséges változtatni a gazdaságpolitikán, miközben a nemzetközi szervezetek ezt máshogy látják. Szakértők szerint nem a török, hanem a "magyar kártyát" akarja kijátszani a kormány, azaz lesz megállapodás, de csak akkor ha már nagyon nagy a baj. Részletek >>
A kedden megkezdődött tárgyalások az első napon jó fényt vetettek a magyar eszközökre, az állampapír-hozamok csökkentek, a forint erősödött. Részletek >>