Február 20-án a fia felhívta Válját az orosz hadseregből. Egysége "gyakorlaton" volt az ukrán határ közelében.
„Azt mondta, hogy tüzelési gyakorlatot végeznek, és sátrakban laknak. Akkor beszéltem vele utoljára” – meséli az édesanya, akit a BBC-nek sikerült megszólaltatnia.
Négy nappal később az orosz csapatok megszállták Ukrajnát. Mióta Vlagyimir Putyin elrendelte az inváziót, civilek ezrei haltak meg Ukrajnában. De Oroszországban is vannak következményei a harcba küldött katonák családjaira nézve. A BBC által szóra bírt anya attól félve, hogy a hatóságok megtalálják, csak álnéven volt hajlandó mesélni és megosztani gondolatait, hogy mit gondol a Kreml "különleges katonai műveletéről".
"Március elején felhívott egy őrmester a fiam bázisáról. Valószínűleg az összes szülőt felhívta. Azt mondta, hogy a srácok jól vannak, napi kapcsolatban állnak velük. Egész márciusban tartottuk a kapcsolatot, és mindig azt mondta, hogy jól vannak. Ekkor egy férfi, aki a fiam barátjának vallotta magát, üzenetet küldött nekem, de nem ismertem őt. A közösségi médiában talált rám. Közölte, hogy a fiam lábát lerobbantották, és meghalt. Ezek után rengeteget próbáltam többet megtudni a tisztviselőktől, de senki nem tudott semmit mondani" - emlékezik vissza Válja.
"Végül az őrmester, akivel beszéltem, azt mondta nekem: A fiával utoljára február 23-án vettük fel a kapcsolatot."
Hogy többet is megtudjon, irt a fia osztályának. Aztán a katonai körzeti hivatalnak, majd a védelmi minisztériumnak.
"Senki nem közölte velem az alapvető információkat: hol, mikor és hogyan tűnt el a fiam. Csak annyit mondtak, hogy részt vett a 'különleges katonai műveletben', és hogy eltűnt" - mondja Válja összetörten.
Hány orosz katona halhatott meg?
Hogy hány orosz katona halt meg Ukrajnában? Oroszországban bűncselekménynek számít a hivatalos adatokon kívül bármi más bejelentése. A hivatalos adatok azonban nehezen elérhetőek. Az orosz védelmi minisztérium március 25. óta nem frissítette a hivatalos katonai halottak számát, így 1351 orosz katona van feltüntetve. A következő hónapban a Kreml elismerte "jelentős" csapatveszteségeit Ukrajnában.
Az invázió igazolása érdekében az orosz hatóságok és az állami média megkísérlik dehumanizálni az ukránokat az orosz közvélemény szemében. Az ukrán katonákat és tisztviselőket "ultranacionalistának" és "náciknak" minősítik.
Azt állítják, hogy Ukrajna az agresszor, Oroszország pedig a felszabadító. De Válja nem tekinti Ukrajnát ellenségnek.
"Ha országunkat így megtámadták volna, mi is védekeznénk, mint ők. Megvédenénk magunkat, és dühösek is lennénk" - mondja.
Sok orosz hisz a hivatalos kormányzati irányvonalban, és támogatja a "különleges katonai műveletet", ahogy arról az állami tévé naponta bemutatja. Oroszországban a Kreml irányítja a tévét, és így az üzenetküldést is.
Az orosz anyák azt akarják, hogy érjen véget a háború
De nem teljesen. Válja országszerte kapcsolatban áll a katonák édesanyjaival. Azt állítja, hogy az anyák körében egyre nagyobb az ellenérzés a hatóságokkal szemben, hogy kit küldenek harcolni Ukrajnába.
"Utálják a kormányt. Gyűlölik Putyint. Mindannyian azt akarják, hogy ez a háború véget érjen. Minden anya ezt akarja" - mondta a BBC riporterének Válja.
"Mi vagyunk a legalacsonyabb osztály. Egyszerű vidékiek vagyunk. A harcot folytató legények Oroszország távoli régióiból származnak. Nem moszkoviták. Ott nincsenek kormánytisztviselők fiai. Ha az összes katona anyja most itt lenne, és azok az anyák, akik elvesztették a fiaikat, ha mind felkelnének, el tudja képzelni, mi lenne? És az idegek egyszer el fognak pattanni".
Mióta Válja beszélt a BBC-vel, hivatalos értesítést kapott arról, hogy fiát megölték Ukrajnában. Még egy orosz katona, aki soha nem tér már haza.