A Novaja Gazeta az egyetlen jelentősebb kormánykritikus lap, amely még jelenleg is működik Oroszországban. Főszerkesztő-helyettesével, Kirill Martinovval az amerikai Fox News készített interjút a napokban az ottani állapotokról.
Tragikus a helyzet, mert a társadalmunk összeomlóban van, gazdaságilag nem reménykedhetünk semmiben és politikailag sem látunk jövőt hazánk, országunk előtt
- mondta Martinov, utalva a többi közt arra, hogy a Nyugat súlyos nemzetközi szankciókkal sújtja Oroszországot az Ukrajna elleni invázió miatt.
Növekvő gyűlölet
Szerinte az orosz médiában sok a buta és agresszív, háború melletti propaganda, és kezdi úgy érezni magát Oroszországban, mintha az nem az ő országa, hanem egy „külföldi megszállók, valamilyen ellenség által” megszállt ország lenne.
Hozzátette: ahhoz képest, amin az ukránok keresztülmennek, az oroszoknak igazából nincs miért panaszkodniuk. Ugyanakkor sokuknak ez így is fájdalmas időszak, amelyben az emberek egymás ellen fordulnak. Úgy érzi, hogy növekszik a gyűlölet, és a polgárháború szélén vannak.
A propaganda táplálja a gyűlöletet, és egyre több a gyűlölet és a bizalmatlanság
- mondta.
Összesen már több mint ötven orosz városban voltak kisebb-nagyobb tüntetések a háború ellen, amelyeken csaknem 13 ezer embert vettek őrizetbe a hatóságok sajtóhírek szerint.
Martinov becslése szerint az ukrajnai háborút az emberek negyede pártolja, további 25 százalék alapból támogatja Vlagyimir Putyint és döntéseit, így a háborút is, további 25 százalék nem szól semmit, csak a saját családját védi (tehát az emberek háromnegyede a háború mellett áll, de legalábbis nem tiltakozik), a fennmaradó 25 százalék viszont erősen ellenzi az ukrajnai inváziót.
A Szovjetunió él
A Novaja Gazeta főszerkesztő-helyettese beszélt arról is, hogy az orosz elnök belső körét okos emberek alkotják, akik ugyanazt látják, mint ők, hiszen maradt még néhány független információforrás (YouTube, Telegram, egyes közösségi médiák). Tehát nagyon is értik, mi történik Ukrajnában, de mivel már háborús bűnösök, nem szakíthatnak Putyinnal, véli.
Martinov végül kitért arra is, hogy
bár a Szovjetuniót „1991-ben letörölték a térképről”, Oroszország formájában mégis tovább élt és ma is él, a mostani háború következtében ugyanakkor felbomolhat.
Mivel az oroszországi hírszolgáltatást korlátozzák a hatóságok az invázió kezdete, február 24-e óta (például a „háború” helyett csak a „különleges katonai művelet” kifejezést lehet használni), számos médium beszüntette a működését. A Novaja Gazeta azonban a folytatás mellett döntött, mivel ezt kérték tőle az olvasói. Azt várják a laptól, hogy legalább az oroszországi történésekről számoljon be, például adjon hírt az Oroszország elleni nemzetközi szankciók gazdasági hatásairól és az utcai tüntetésekről.
Az oroszországi helyzettel kapcsolatban Mikola Gyöngyi, a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Orosz Filológia Tanszékének adjunktusa a Privátbankár.hu-nak azt mondta: bár a társadalom többsége még pártolja a „különleges katonai műveletet", ha majd kiürülnek a boltok polcai, és tömegével érkeznek haza a koporsók, egyre többen fognak kimenni az utcára. További részletek az alábbi cikkben: