5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Egy klímavédelemmel foglalkozó tudósnő lesz az új chilei kormány környezetvédelmi minisztere. Csak az a kérdés, mit csinál a megoldhatatlannak tűnő kérdéssel: az elektromos autók vagy a flamingók virágkora következik?

Azt hinnénk a chilei flamingók sorsa egyáltalán nem érinthet minket, de ne legyünk ebben annyira biztosak. Dél-Amerika messzi, és Magyarországról jelentéktelennek tűnő országában korszakos változások zajlanak, és ezek a világgazdaságot és a klímavédelmet is befolyásolják.

Flamingók az Atacama sivatagban. Megváltozik az életterük. - fotó: depositphotos
Flamingók az Atacama sivatagban. Megváltozik az életterük. - fotó: depositphotos
A Nő, aki komolyan veszi a klímavédelmet

Miután kialakult már a márciusban beiktatásra kerülő új chilei kormány, amelynek többsége női politikus (el tudjuk ezt képzelni Magyarországon?), az elnök a klímavédelem feladatára az egyébként tudományos tevékenységet folytató Maja Rojast nevezte ki. Rojas úgy véli, a kormány nagy lehetőségek előtt áll, és felemelő nézni a fiatal kormánytagokat, akik 10 éve még egyetemi hallgatók voltak, ma pedig egy teljesen új perspektívát hoznak a chilei politikába, tudósít a The Guardian. Erre egyébként nagy szükség is van, és így is kérdés, hogy az új, elkötelezett vezetők hogyan tudnak megküzdeni majd olyan alig megoldhatónak tűnő problémákkal, mint a társadalmi egyenlőtlenségek, a szegénység vagy a klímaválság.

Boric, a 35 éves, tetovált, frissen megválasztott baloldali elnök kampányában azt ígérte, hogy zöld, fenntartható jövőbe vezeti az országot, Rojas pedig ezt igyekszik biztosítani környezetvédelmi miniszterként. Nem lesz könnyű dolga: Chile klímája és természeti kincsei extrém módon kitettek a klímaváltozás hatásainak, és mindeddig nem sokan vették ezt a szempontot figyelembe, ahogy például a szomszédban levő Bolsonaro sem annyira hajlandó tudomásul venni a klímavédelemmel járó kérdéseket.

Chilén van még mit megvédeni - fotó: depositphotos
Chilén van még mit megvédeni - fotó: depositphotos

Rojas szerint a globális felmelegedés egy tünete az ipari forradalom okozta változásoknak. Ennek két következménye lett: egyrészt a környezet lerombolása, másrészt a társadalmi egyenlőtlenségek.

A társadalmi egyenlőtlenségek 2019-ben Chilében széles körű tüntetésekhez vezettek, végül pedig ahhoz, hogy az ország új alkotmányozó testületet választott, és az alaptörvény éppen most készül.

Mindezzel együtt Rojas feladata mégiscsak a 22-es csapdájához hasonlít, bár reméljük, hogy ebben nincs igazunk. Meg kellene védenie Chile extrém módon sérülékeny, egyedülálló természeti kincseit, miközben a környezetre káros lítiumtermeléssel a gazdasági növekedést biztosíthatja az ország. Ez ugyanis, a réz mellett, Chile legnagyobb aduásza a világpiacon.

A lítium az új arany

A lítiumot a 21. század aranyának is szokás nevezni, mert az akkumulátorokban és az elektromos autókban is ezt használják, ezért az iránta való kereslet folyamatosan növekszik olyannyira, hogy a piac alig követi az igényeket.

Míg a korábbi kormányok és az ultrakonzervatív jobboldali jelölt, José Antonio Kast a piac kinyitását ígérte, a győztes Boric ezt nem szándékozik megtenni, hanem arra törekszik, hogy a bányászatból a helyi lakosság is nagyobb előnyökre tegyen szert, a klímavédelem is nagyobb hangsúlyt kapjon és a – részben éppen az ipar és a bányászat kihasználásából is eredő – hatalmas társadalmi egyenlőtlenségek is csökkenjenek. Ennek a retorikának meg is lett az eredménye a társadalmi egyenlőtlenségekre kevéssé érzékeny világpiacon: a Boric győzelme utáni reggelen az ország legnagyobb lítiumtermelő vállalatának, az SQM-nek (Sociedad Química y Minera de Chile) 15 százalékot estek a részvényei.

Így néz ki egy lítiumbánya - fotó: depositphotos
Így néz ki egy lítiumbánya - fotó: depositphotos

A háttérben pedig nem állnak le a lobbik: a leköszönő kormányzat januárban még ajánlatot kért be lítiumtermelésre magánvállalatoktól. Ez évente 400 000 tonna lítium kitermelését tette volna lehetővé a következő 29 évben. Az ellenzék az ajánlatok bekérését megakadályozta.

Az, hogy hogyan kezeli a lítiumtermelést Boric, az elemzők szerint kormányzásának egyik legnehezebb kérdése lesz. Az igények miatt hatalmas összeget kaphat a kitermelés után, csakhogy a környezeti károk már most borítékolhatók, az őslakosoknak pedig az életterét érinti a bányászat.

Carlos Díaz, az SQM alelnöke elmondta , hogy a vállalat 140 ezer tonna lítium kitermelését 180 ezerre akarja növelni idén, hozzátéve, hogy „annyira környezetkímélőn, amennyire lehetséges”. Mindezt azért mondhatta, mert korábban egy rézbányát büntettek meg 93 millió dollárra Escondidában, mert „visszafordíthatatlan károkat” okozott a környezetnek.

De mi a baj a lítiumbányászattal?

A lítium bányászata során kinyerik a sós vizet a talajvízből, amely megváltoztatja a talajvíz szintet és a sós földek felszínét, következésképpen az egész ökoszisztémát, tekintve, hogy a talajvíz pótlására senki nem tesz kísérletet, illetve, hogy a kitermelés helyén levő állat- és növényfajok éppen csak a szokásos életterüket vesztik el. A legelők és a vizes élőhelyek kiszáradhatnak. A bányászat miatt magas ásványianyag-tartalmú – lítium-karbonátban gazdag – porfelhők keletkeznek, amelyek szennyezik a talajt és a vízkészletet, hatnak az állatvilágra. A korábban érintetlen területen végzett bányászati tevékenység a helyi flóra és fauna kihalásához is vezethetnek.

Chilében ez az Atacama-sivatagot érinti eddig elsősorban, a flamingók élőhelyét.

Lítium kell hozzá, de még így is menő. De a természet nem ingyen adja - fotó: depositphotos
Lítium kell hozzá, de még így is menő. De a természet nem ingyen adja - fotó: depositphotos

A globális lítiumion akkumulátor gyártás 55 százaléka már most Kínában van. A világ legnagyobb lítiumbányája Ausztráliában található, Európában Ausztria, az Egyesült Királyság, Finnország és Csehország rendelkezik jelentősebb készletekkel és Szerbia, amelynek lítiumkészletéért harcol a kormány, a helyi lakók pedig erősen küzdenek ellene. A szerb kormány természetesen megígérte, hogy meghallgatja az állampolgárokat is. Európában jelenleg csak Portugáliában bányásznak lítiumot, de ez hamarosan megváltozhat.

Nem rossz tudni tehát, amikor elektromos autóban ülünk, hogy az akkumulátor más országokból származik, ahol a környezet is fizet a bányászatért. Chilében a flamingók kevesebben vannak. De persze a benzinnél ez is jobb. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Medgyessy Pétertől - hétfőn, a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 15:13
Ehhez nem kell mást tennie, mint ingyenesen regisztrálni az április 22-én, hétfőn 15:30 órakor kezdődő eseményre.
Makro / Külgazdaság Kalapozásba fogott az ukrán kormány Washingtonban
Mester Nándor | 2024. április 18. 15:01
A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tavaszi ülését használja fel az ukrán vezetés, hogy megszerezze a gazdaság stabilizálásához szükséges pénzt vagy annak egy részét. Közben amerikai befektetőkkel is tárgyal az újjáépítési projektekről.
Makro / Külgazdaság Rekordmagas szinten a csehországi személyautó-gyártás
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 14:29
Az első negyedévben éves szinten 11,5 százalékkal 394 443 darabra nőtt a személyautó-gyártás Csehországban - közölte a cseh autóipari szövetség csütörtökön Prágában. A közlemény szerint ez az eddigi legmagasabb első negyedévi termelési adat.
Makro / Külgazdaság Fizethetjük majd a gigantikus kamatokat
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 12:33
A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal nagyobb összegben, 50 milliárd forintért értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket, emelkedő átlaghozam mellett csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ.
Makro / Külgazdaság A háborúnak van egy eddig nem látott veszélye is
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:57
Környezeti károkat okozhatnak a rossz kondíciójú, biztosítással nem rendelkező, homályos orosz tulajdoni hátterű árnyékflotta tankerei.
Makro / Külgazdaság Szeretne új autót? Itt vannak az európai piac statisztikái!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:28
Csökkent a forgalomba helyezett új autók száma márciusban az egy évvel korábbihoz képest az Európai Unióban az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára csütörtökön fölkerült adatok szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb inflációs adatok érkeztek, nézze csak!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 10:38
Az OECD-országokban februárban átlagosan 5,7 százalék volt az éves infláció, míg az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 6,4 százalékra csökkent.
Makro / Külgazdaság Itt van V. Naszályi Márta válasza a Várnegyed fideszes kerületi lapjára
Kormos Olga | 2024. április 18. 08:11
Budapest I. kerületében már jóval az önkormányzati választások kampányhajrája előtt dúlt a harc. A Várnegyed irányításáért már most négyen jelezték indulásukat, miközben V. Naszályi Márta, a Budavári Önkormányzat polgármestere úgy döntött: a kormánypárt kezébe került kerületi lap ellenében saját hírlevelet indít, és feljelenti Sára Botond főispánt. Sorozatunkban a június 9-i önkormányzati választások legérdekesebbnek ígérkező összecsapásait mutatjuk be.
Makro / Külgazdaság Vigyázat! Hatalmas benzinár-emelés közeleg
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 10:17
A 95-ös oktánszámú üzemanyag bruttó 7 forinttal kerül többe péntektől, a gázolaj ára viszont 6 forinttal csökken, így utóbbi lesz már olcsóbb.
Makro / Külgazdaság Most London mutatott fityiszt a Karmelitának
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 08:42
Egy hellyel hátrébb került Magyarország lapunk szerda reggel kiadott európai inflációs rangsorában, miután a britek is nyilvánosságra hozták a maguk rátáját.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG