EPA/FAZRY ISMAIL |
Donald Trump egyik kedvenc szavajárása a „fake news”, amellyel időnként egészen komoly médiumokat is megillet. A maláj szabályozás elnevezése is innen származik, az „Anti-Fake News 2018” törvény keretében akár 123 ezer dolláros (31,2 millió forint) büntetést is kiszabhatnak, vagy hat évre börtönbe zárhatják az álhíreket terjesztőket. Az elfogadott törvényt némileg enyhítették, az eredeti tervezetben még 10 év szerepelt – írja a Reuters.
A kormány nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy a törvény nem fogja korlátozni a szólásszabadságot és egy független bírósági folyamat során hoznak majd ítéleteket. Ez a törvény az álhírektől védi a lakosságot, de nem csökkenti a szólásszabadságot – fogalmazott az igazságügyi miniszter Azalina Othman Said.
De mi számít „fake news”-nak?
Az új törvény szerint álhír minden olyan hír, információ, adat, riport, amely teljesen vagy részben hamis információkat tartalmaz, beleértve a képi anyagokat és a hangfelvételeket is. Nem csak a digitális tartalmakra vonatkozik a szabályozás, hanem a közösségi médiára is, és külföldre is az elkövetők után nyúl abban az esetben, ha Malajzia vagy egy maláj állampolgár bármilyen formában is érintett.
Az ENSZ szólás- és véleményszabadsággal foglalkozó különmegbízottja felszólította a maláj kormányt, hogy gondolja át a törvényt, és bocsássa konzultációra a lakosság körében is.
Miért most?
Malajziában legkésőbb idén augusztusban választások lesznek, csakhogy a jelenlegi kormány nyakig ül egy több milliárd dolláros botrányban, a vádak szerint Najib Razak miniszterelnök számlájára közel 700 millió dollárnyi összeg vándorolt át az 1MDB gazdaságfejlesztési alapból, de más prominens kormánytagokat is súlyos vádak értek. A kormányfő természetesen mindent tagad.
Az, hogy az új törvény a kormány nem túl fényes képét hivatott csiszolni, mi sem mutatja jobban, minthogy egy miniszterhelyettes sajtóhírek szerint a hónapban azt találta mondani, hogy minden olyan hír az 1MDB-botránnyal kapcsolatban, amely nem a kormánytól származik, álhír. Lim Kit Siang ellenzéki politikus az elfogadott törvényt egyszerűen „Mentsük Meg Najib-ot az 1MDB botránytól” törvénynek nevezte, és tiltakozását fejezte ki amiatt, hogy a passzus minden nem kormányzati hírt az üggyel kapcsolatban kriminalizálna.
Más országokban is felmerült
A „fake news” elleni küzdelem mostanában nagyon divatos Ázsia dél-keleti részein, Szingapúrban és a Fülöp-szigeteken is tervben van egy hasonló szabályozás bevetése, az emberi jogi aktivisták ezek ellen is tiltakoznak arra hivatkozva, hogy a szólásszabadság akarják csökkenteni.