A jövő keddi New Hampshire-i előválasztás előtti utolsó országos vitájukat tartották meg az amerikai Republikánus Párt elnökjelöltségére pályázó politikusok. Ott volt Donald Trump, Marco Rubio floridai szenátor, a hét elején az iowai jelölőgyűlésen győztes Ted Cruz texasi szenátor, Jeb Bush floridai ex-kormányzó, Ben Carson sebészprofesszor, Chris Christie, New Jersey és John Kasich, Ohio jelenlegi kormányzója. Nem hívták meg Carly Fiorinát.
Viszonylag sok időt szenteltek a politikusok a külpolitikának: Észak-Koreának, amely órákkal a republikánusok vitája előtt indított el egy nagy hatótávolságú rakétát, Iraknak, az Iszlám Állam nevű terrorszervezetnek, és Líbiának.
A szankcióktól a szőnyegbombázásig
Donald Trump az MTI összefoglalója szerint azt állította, hogy ő már 2003-ban is ellenezte az iraki háborút (ezzel kapcsolatban mikroblogok már a vita közben jelezték: Trump nyilvánosan soha nem beszélt arról, mit gondol az iraki invázióról). Észak-Korea ügyében a sebészprofesszor Ben Carsont kivéve valamennyi politikus szankciókat javasolt Phenjan ellen - Donald Trump ezenfelül kiemelte Kína észak-koreai szerepét és befolyását -, s az Iszlám Állam elleni küzdelemben is az "erős kéz" politikáját szorgalmazták. Ted Cruz texasi szenátor, elnökként szőnyegbombázást rendelne el az Iszlám Állam terroristái által uralt területeken, Marco Rubio a helyi szunnitákra, síitákra és kurdokra bízná a leszámolást az Iszlám Állam terroristahálózatával, Jeb Bush pedig azt fejtegette, hogy az Egyesült Államoknak vezető szerepet kellene játszania a dzsihadisták legyőzésében.
Nem is számít kínvallatásnak a waterboarding?
Donald Trump elnökként visszahozná a vízbefojtás imitálásával végrehajtott kínzásos vallatást a terroristák ellen - azaz a waterboarding technikát. Trump úgy fogalmazott: "I would bring back a hell of a lot worse than waterboarding", azaz nagyjából: sokkal rosszabb dolgokat is visszahoznék a waterboardingnál. Ted Cruz azt mondta, definíció szerint nem számít kínzásnak a waterboarding, hanem kiterjesztett vagy fokozott kihallgatásnak (enhanced interrogation, nincs jó fordítása - a szerk.) - nem esik egybe a kínzás általánosan elfogadott meghatározásával. Széles körű használatát azonban nem hozná vissza, sőt szűkítené azok körét, akik alkalmazhatnák a módszert.
Jeb Bush - akinek bátyja, George W. Bush elnöksége alatt a CIA alkalmazta a technikát - úgy vélte: korábban is ritkán nyúltak ehhez az eszközhöz, a Kongresszus szigorította a is a jogszabályokat, a jelenlegi helyzeten nem változtatna. Marco Rubio szerint pedig helytelen dolog kihallgatási technikákról vitatkozni.
Az iowai vereség ellenére a közvéleménykutatások ismét Trump győzelmét jósolják, bár Iowában is mellélőttek.