4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Donald Trump kampányának hangsúlyos eleme volt az illegális bevándorlók jelentette probléma gyors és radikális megoldása. Az új elnök milliókat tenne ki az országból azonnali hatállyal, a mexikói határra pedig egy erődítménynek is beillő falat szeretne felhúzni - egy igazi demokráciában azonban nem elég az első ember akarata, a politikai támogatást is meg kellene szerezni hozzá.
A meglévő kerítés egy szakasza Tijuanánál. Fotó: EPA/Alejandro Zepeda

Abban, hogy az Amerikai Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak hívják majd, két kampányígéretnek biztosan jelentős szerepe van - mindkettő a bevándorlással kapcsolatos. Az egyik szerint egy falat építenek végig az amerikai-mexikói határ mentén, a másik szerint pedig kirakják az országból azokat a bevándorlókat, akik nem rendelkeznek megfelelő iratokkal. Ahogy Trump januári hivatalba lépése közeleg, úgy tűnik egyre kevésbé teljesíthetőnek a választási eredmények alakulására is komolyan kiható két ígéret. Hiába ugyanis az elnöki szándék, egyáltalán nem biztos, hogy emögé meg tudja szerezni a szükséges politikai támogatást is Trump.

Mégsem lehet majd kirakni a bevándorlók gyermekeit

A Bloomberg friss összállítása szerint három republikánus szenátor most azon dolgozik (a demokratákkal együtt), hogy megvédjenek 750 ezer fiatal, amerikai papírokkal nem rendelkező bevándorlót a kitelepítéstől, ha esetleg Trump tényleg visszavonná azt a 2012-es Obama-programot, amely az illegális bevándorlók gyermekeinek teszi lehetővé, hogy az országban maradjanak. Trump ugyanis azt ígérte: hivatalba lépése után az első napokban több millió bevándorlót utasít majd ki az Egyesült Államokból. (A papírok nélkül Amerikában élő illegális bevándorlók száma meghaladja a 11 milliót.)

A republikánus szenátorokkal kiegészült demokraták január 3-án mutatják be a Kongresszusban azt a javaslatot, amely azt célozza: a szüleik által, önhibájukon kívül az USA-ba érkezett gyerekek maradhassanak az országban, fejezhessék be tanulmányaikat, válhassanak részévé a társadalomnak. Bár Trump nem vonta vissza azóta sem azt az ígéretét, hogy visszavonja Obama bevándorlással kapcsolatos rendeleteit, egy interjú alapján elképzelhető, hogy maga is hajlik egy olyan megoldásra, ami nem jár a gyerekek kiutasításával.

Mi lesz a mexikói nagy falból?

A Bloomberg egy augusztusi kutatást is idéz, miszerint miközben az összes szavazónak csa 38 százaléka szeretne falat építtetni a mexikói határra, a Trump-szavazóknál ez az arány 79 százalék. Jelenleg egy nem egybefüggő, összességében közel 1000 kilométeres kerítésrendszer áll a határon, Trump ezt váltaná fel egy jóval erősebb, hosszabb (3000 kilométernél is hosszabb) fallal. A republikánus politikusok azonban mind az alsóházban, mind a szenátusban máshogy gondolkodnak erről a kérdésről, mint az elnök: sokkal inkább a meglévő kerítésrendszer megerősítését, több őrjáratot és drónok bevetését szorgalmazzák a falépítés helyett. Kérdés, hogy ez mennyire lesz elég Trumpnak: amikor legutóbb Paul Ryan republikánus házelnök arról beszélt, hogy mindig a helyszíni viszonyoktól függ, hogy pontosan mire is lesz szükség az egyes határszakaszokon, a leendő elnök úgy reagált: "Meg fogjuk építeni azt a falat, Paul, hidd el nekem".

A 2008-as republikánus elnökjelölt, John McCain is a fal ellenzői között van: szerinte is szükség van a határvédelem jelentős megerősítésére, de ő sokkal inkább a technikai megoldásokban hisz, nem pedig egy óriási fal építésében.

Közben más republikánusok Izraeltől tanulnának falat építeni: az izraelieket a palesztinoktól elválasztó fal (amiről a nemzetközi bíróság már több mint egy évtizede kimondta, hogy jogellenes, de még mindig ugyanúgy áll) egyfajta mintaként szolgálhat.

A fal legérdekesebb része persze a finanszírozás, mégpedig egy másik Trump-ígéret miatt: a leendő elnök ugyanis mindezt a mexikóiak pénzéből húzná fel. Ezt egyelőre kevesen tartják reális elképzelésnek a törvényhozásban. Trump korábban 8 és 12 milliárd dollár közé tette a költségeket, szakértők szerint ennél azért többe lenne egy ilyen építmény, akár 15-25 milliárd dollárba is kerülhet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG