Áder János köztársasági elnök mindig is szívén viselte a világ – és ezzel Magyarország – vízkészletének sorsát. A köztársasági elnök a víz világnapja alkalmából tartott előadást Kapuváron, ahol elmondta: egyszerre okoz drámainak mondható gondokat a világ számos pontján fellépő vízhiány és a hirtelen nagy mennyiségben lezúduló esők. A köztársasági elnök hangsúlyozta a klímaváltozás nem csupán fenyeget, a klímaválság a mindennapok részévé vált, számolnunk kell annak következményeivel.
A KSH ebből az alkalomból összegyűjtötte, hogy pontosan mire, mennyi vizet használnak el a budapestiek – tudtad például, hogy évente mintegy 34 köbméter csapvizet isznak meg a fővárosiak fejenként? Ez 136 ezer pohár (2,5 decis) csapvíznek felel meg.
Persze, a vízdíjat és a csatornadíjat jó esetben rendszeresen fizetjük, ezek azonban köbméteres fogyasztásban számolnak. Bár így is relatíve jól lehet követni, hogy pontosan mennyi tiszta vizet fogyasztunk, de a kíváncsibbak kedvéért kiszámoltuk, hogy mennyibe kerül egy liter víz ma Magyarországon. A Vízművek adatai szerint köbméterenként bruttó 218,95 forintot kell fizetnünk a vízért, ezt literre leosztva (egy kis iskolai emlékeztető: egy köbméterbe ezer liter víz fér) nagyjából 0,2 forintot kell fizetnünk egy liter ivóvízért. A Csatornázási Művek díjaival számolva ez bruttó 381,29 forint köbméterenként, így a csatornázás litere ~0,4 forintra jön ki.
Ezek alapján már könnyű kiszámolni, hogy pontosan mennyi vizet használunk az alábbi műveletekhez otthon:
- egy kiló ruha kimosásához (átlagosan 9 – 15 liter/kg)
- egy adag szennyes edény kimosásához a mosogatógépben (12 – 14 liter/ adag)
- a WC tartály kisöblítéshez: nagyjából 4 liter
- míg egy nagy öblítéshez megközelítőleg 7,5 liter vízre van szükség.
Érdekesség, hogy a legkönnyebben a fogmosáson tudunk spórolni a vízen – az orvosok ajánlása a legalább 2-3 perces fogmosás, sokan azonban erre az időre is folyni hagyják a vizet. Ezzel percenként nagyjából 15 liter ivóvíz megy pocsékba, ami egy négytagú családdal számolva akár 3600 liter fölöslegesen elfolyatott vizet is jelenthet havonta, írja a Pénzügyi Térkép. Megoldást jelenthet, ha a zuhany alatt mosunk fogat (vagy ott fejezzük be, gusztus dolga), illetve, ha fogmosó poharat használunk – ezzel 100 literre csökkenthető családonként a fogmosásra szánt víz fogyasztása.