Úgy látszik, hogy meghallgatásra találnak az olaszok imái, ugyanis az előrejelzések szerint a napokban hónapok óta nem látott mennyiségű esőre van esély a rendkívüli szárazsággal sújtott észak-olaszországi régióban.
Akár 1 méter friss hó is eshet a Nyugati-Alpokban. Az eső pedig kiváló hír a szélsőséges vízválság ellen, amely különösen Piemontot és Valle d'Aostát több mint 2 éve sújtja. Megérkezik tehát az első csapadék, amely időnként intenzív is lehet
- írja a péntek délben kiadott prognózis alapján a La Repubblica című olasz lap.
Május 1-én akár 100-150 milliméter csapadék is eshet, vagyis négyzetméterenként akár 150 liter víz, ami egy kiömlött a fürdőkádnak felel meg. A cikk szerint ugyan ez lesz a legrosszabb nap időjárási szempontból, de a legjobb nap a vízválság ellen Észak-Olaszországban. Jelenleg körülbelül 500 milliméter hiányzik Piemontban, ha 100-150 milliméter esne, az is meg tudná fordítani a súlyos trendet, és minden bizonnyal oxigént és vizet adnánk a haldokló Pó folyónak.
Az esőért való imádkozásra pedig Matteo Salvini infrastrukturális és közlekedési miniszter szólította fel az olaszokat, akit Giorgia Meloni miniszterelnök bízott meg az aszályokkal foglalkozó operatív bizottság vezetésével.
Csak imádkoznunk kell, hogy a Jóisten esőt hozzon
- fogalmazott a jobboldali Liga párt elnöke.
Az imára szükség is van, pénz ugyanis nincs. A La Repubblica cikke szerint még a 2017-es költségvetés évi 6,5 millió eurót különített el arra, hogy a hatóságok környezeti monitoringot végezzenek az árvizek és alacsony vízállások előrejelzésére és kezelésére. A 2022. december 29-i költségvetési törvény viszont ezt a büdzsét 2,5 millióra csökkentette.
Pedig nagy a baj. Soha nem látott képek készültek például a turisták által is kedvelt Garda-tóról. 1953 óta nem volt olyan alacsony a tó vízszintje, mint idén. Olaszország legnagyobb tava mindössze 45,8 centiméterrel áll a tengerszint felett. Ez az elmúlt 70 év átlagában 109 centiméter volt. A vízhiány egyik velejárója eközben egyfajta turistalátványossággá vált: ahol egykor víz volt, most emberek sétálnak. Egészen a tó egyik szigetéig. Az aszály veszélyezteti a mezőgazdaságot, az idegenforgalmat, a hajózást és a térség helyi közösségeit is.
Olaszország északi részén és Spanyolországban a nyári növények vetését is aggodalom kíséri, mivel nagyon kevés víz áll rendelkezésre öntözéshez a víztározókban, emiatt pedig a tavaszi vetés a kevésbé vízigényes kultúrák felé tolódik el, és rizs helyett kukoricát, még inkább napraforgót vetnek. Az öntözetlen területeket helyenként egyáltalán nem tudják bevetni.
Spanyolország déli és középső részére azonban egyelőre csak május 5-re jósolnak kis esőt és enyhülést, addig marad a 35 fok körüli hőség, ami 7-11 fokkal melegebb az ilyenkor szokásosnál.
Ez a spanyolországi hőség teljesen szélsőséges, példátlan áprilisban, még soha nem látott hőmérsékletekkel. Egyes helyeken a rekordokat 5 fokos különbséggel döntik meg, ami csak néhány alkalommal fordult elő a világ meteorológiai állomásain
- mondta Maximiliano Herrera, az Extreme Temperatures Twitter-fiókját üzemeltető klimatológus a BBC cikke szerint.
Az iskolák módosíthatják órarendjüket, hogy elkerüljék a legrosszabb hőséget. A madridi metrón a szokásosnál gyakrabban közlekednek a vonatok, hogy elkerüljék a hosszas várakozást a peronon, a nyilvános uszodák pedig várhatóan egy hónappal korábban nyitnak a szokásosnál. A szokatlan forróságot egy észak-afrikai hőhullám okozza, ami a teljes Ibériai-félszigeten és a Spanyolországtól keletre levő Baleár-szigeteken is végigsöpör.
Spanyolországban a mezőgazdasági területek mintegy 60 százalékát sújtja aszály. A szántók mellett a szárazság a gyümölcstermesztésre is kihat, a kiszáradt legelők, kaszálók miatt az állatállomány létszámát csökkentik, ezért a szálastakarmány importja, így ára is nő. Európának a tavalyi volt az eddig feljegyzett legmelegebb nyara, miközben a klímaváltozás okozta szélsőséges esőzések katasztrofális áradásokat okoztak. A jóslatok szerint az idei nyár még melegebb lesz.
Persze a hőség nem csak Európát sújta, hiszen április közepén India egyes részein a hatóságok elrendelték az állami iskolák egyhetes bezárását, miután több mint 40 Celsius-fokos hőséget mértek a szubkontinens több pontján.
Napok óta kibírhatatlan hőség van Thaiföldön is, ahol a hatóságok felszólították a lakosságot, hogy maradjanak otthon. Bangkokban 33-39 fok van napközben, a hőérzet lassacskán meghaladja az emberi test tűrőképességét is.