A legfrissebb adatok szerint a múlt hónapban a jegybanki kamatcsökkentésnél jelentősebb mértékben mérséklődtek a lakossági hitelkamatok – legjobban, 0,7 százalékponttal a személyi hitelek kamata csökkent, a lakossági jelzáloghiteleknél 15 bázisponttal 7,67 százalékra csökkent az átlagkamatszint. Az állományokat tekintve mind a lakáshitelek, mint a személyi kölcsönök terén számottevően nőtt a kihelyezések értéke – a hónapban már közel 20 milliárd forintnyi új lakáshitelt helyzetek ki a bankok, ami közel kétszerese az egy évvel korábbinak. A betétoldalon ugyanakkor hiába jelez a jegybanki statisztika több bankoknál parkoltatott pénzt, az adatokból kiderül, hogy azok nem lekötött betétként, hanem folyószámlapénzként jelentek meg a hitelintézeteknél.
Rossz nyelvek szerint nyugdíjazását kérte a holló: hosszú idő után végre – 1,3 milliárdos – nyereséget ért el a Magyar Posta, ám a nyereség már nem a klasszikus levélkézbesítésnek tudható be – ott tovább esik a forgalom. A postának a logisztikai szolgáltatások, a más cégeknek végzett bérmunkák – mérőleolvasás, számlabeszedés – a pénzügyi tevékenységek hozzák az igazi bevételt – s persze a költségeket is próbálja leszorítani a mamut-szervezet.
A regisztrációs adó mértékével csalt az az autónepper, akit most leplezett le a NAV. A kereskedő külföldről behozott autók forgalmi adatait meghamisította meg azért, hogy a kedvezőbb környezetvédelmi besorolás okán kisebb regisztrációs adót kelljen befizetni. A probléma ott van, hogy a hatályos jogszabályok értelmében az első forgalomba helyezésnél tulajdonosnak bejegyzett személytől követeli az adóhatóság a különbözetet, a pórul járt autósok kártérítési igényüket polgári peres úton érvényesíthetik a csaló autókereskedéssel szemben – az összeg akár félmillió forintra is rúghat.
A lekapcsolt nepper mellett bizonytalanságban lehetnek a Siemens dolgozói is a hét végén: a konszern szerkezetátalakítási programja 11 ezer 600 állást érint világszerte megszüntetés vagy összevonás formájában - jelentette be pénteken Joe Kaeser vezérigazgató. Ez magasabb, mint a hónap elején a dpa német hírügynökség által megszellőztetett 5-10 ezer fős elbocsátási terv. Az átalakítás elsősorban ügyviteli területeket érinti négy üzleti szektort terveznek felszámolni, a divíziók számát pedig 16-ról 9-re csökkentik. A legnagyobb gondot az jelenti, hogy pontosabb adatokkal, ütemezési tervvel most sem szolgált a konszern vezetősége.
Mi nem akarjuk önöket bizonytalanságban tartani, ezért már most eláruljuk, hogy hamarosan Dr Végzetről, Nuriel Rubiniról és Magyarországgal kapcsolatos véleményéről olvashatnak a Privátbankár.hu oldalán. A közgazdász jövő kedden a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület konferenciáján bizonyosan nem rejti majd véka alá véleményét a magyar gazdaságról. A szakember korábban figyelmeztetett, hogy – dacára a magyar GDP vártnál nagyobb növekedésének – Magyarország középtávú növekedési kilátásait alapvetően rontja az elmúlt évek alacsony beruházási aktivitása, a tőkeáttétel szintjének máig tartó csökkenése és a hitelezési aktivitás újbóli felfutásának késlekedése. Az eseményről természetesen majd mi is beszámolunk.