Az Egyesült Államok és Oroszország kormányának vezető tisztviselői Szaúd-Arábia fővárosában, Rijádban tárgyalásokat kezdenek az Ukrajnában dúló háború befejezéséről – írta a CNN egy mondatban összefoglalva azt, ami a biztos információnak tekinthető. A felek delegációit Marco Rubio amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszer vezeti.
Az Egyesült Államok delegálja még Steve Witkoffot, az amerikai kormány közel-keleti különleges megbízottját és Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadót. Az orosz oldalon Jurij Usakov elnöki tanácsadó, és Kirill Dmitrijev, az orosz állami vagyonalap vezetője vesz részt az egyeztetésen. A felek egészen mást kommunikálnak a céljaikról.
Az amerikaiak Ukrajnáról, az oroszok az amerikai–orosz viszonyokról társalognának
Rubio arról beszélt, hogy a tárgyalásokon megpróbálják kitapogatni, vajon az orosz vezetés komolyan gondolja-e, hogy véget akar vetni a háborúnak Ukrajnában. Ha az egyeztetés jól halad, akkor később bevonnák az európai és az ukrán felet is a tárgyalásokba. Keith Kellogg, a Trump-adminisztráció orosz–ukrán megbízottja várhatóan az egyeztetésekkel párhuzamosan Kijevbe látogat.
Fotó: MTI/EPA/AFP pool/Saul Loeb
A Kreml tájékoztatása szerint elsősorban a teljes bonyolult orosz–amerikai viszonyrendszert akarják helyreállítani. Lavrov szerint főnöke, Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke hátra akarja hagyni a kapcsolatok „abnormális időszakát”. Emellett azt is jelezte, hogy Ukrajna ügyében nem szándékoznak kompromisszumokat kötni a mostani tárgyalásokon. Volodimir Zelenszkij, Ukrajna államfője azt mondta, hogy kormánya semmilyen hivatalos tájékoztatót nem kapott a szaúdi tárgyalásokról, és azokon nem képviselteti magát. Az Európai Unió tagállamainak vezetői február 19-én tartanak csúcstalálkozót, amin arról egyeztetnek, hogy miként járulhatnának hozzá katonai csapatokkal egy esetleges tűzszünet fenntartásához. Mark Rutte, a NATO főtitkára megjegyezte ezzel kapcsolatban, hogy ehhez az USA támogatására is szükség lenne.
Mellékszálként gazdasági előnyökkel hízelegnek Trumpnak
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke eközben elégedetten nyugtázhatja, hogy a háborúval kapcsolatos viselkedésével elérte legfőbb célját, azt, hogy mindenki erről beszéljen. Emellett az egymással szemben álló felek egyaránt gazdasági ajánlatokkal igyekeznek maguk mellé állítani az üzletemberből politikussá vált elnököt.
Zelenszkij elismételte kormányának korábbi ajánlatát, miszerint készek belemenni egy olyan üzletbe, amelyben az USA katonai támogatását azzal honorálnák, hogy az amerikai vállalatok előnyt élveznének az ország ritkafém-kincsének bányászatában – írt a CNN. A Reuters ezzel egyidejűleg az orosz „ellenajánlatról” írt. Kirill Dmitrijev arról beszélt, hogy a nagy egyesült államokbeli olajvállalatok „egy ponton” visszatérhetnének oroszországi üzleteikhez. Miért feledkeznének meg arról a lehetőségről, amit Oroszország adott nekik az orosz természeti kincsek kiaknázásában? – tette fel a bizonyára költőnek szánt kérdést. Számításaik szerint az amerikai vállalatok 300 milliárd dollár veszteséget szenvedtek el azzal, hogy kivonultak az orosz piacról. Ottani vagyonukat fillérekért kótyavetyélték el.