6p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Szaúd-Arábia helyszínként való kiválasztása tükrözi a változó geopolitikai helyzetet, ahol a hagyományos nyugat-európai szövetségesek egyre inkább háttérbe szorulnak. Az oroszok legyőzték Ukrajnát és a NATO-t is – legalábbis ezt fogja mondani a diadalittas Putyin a népének. Káncz Csaba jegyzete.

Az Egyesült Államok és Oroszország képviselői nemzetbiztonsági tanácsadói szinten keddtől Szaúd-Arábiában találkoznak, egyeztetve a tervek szerint még a hónap vége előtt összehozandó Putyin–Trump csúcstalálkozó részleteit. Marco Rubio amerikai külügyminiszter az óriási nyomásnak engedve kijelentette, hogy Ukrajnát és Európát is be kell majd vonni minden olyan valódi tárgyalásba, amelynek célja az Oroszország és Ukrajna közötti háború befejezése.

Marco Rubio amerikai külügyminiszter engedékenyebb a főnökénél
Marco Rubio amerikai külügyminiszter engedékenyebb a főnökénél
Fotó: Depositphotos

Rubio és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter múlt szombaton már telefonon egyeztettek. Az orosz közlemény szerint a kölcsönös előnyökre épülő gazdasági együttműködés kereteiről is szó volt, amely az Oroszországgal szembeni szankciók enyhítését vagy megszüntetését jelentheti az ukrán békemegállapodás esetén, miközben az amerikai szándék többek között az orosz–kínai tengely fellazítása.

Egyre távolabbra sodródva

Trump első hivatali hetei egyértelműen felbátorították az amerikai ellenfeleket és elbizonytalanították az amerikai szövetségeseket.

Trump első ciklusában az európai vezetőknek még nagyrészt sikerült megőrizniük a transzatlanti partnerséget a Trump-kormányzattal hízelgés és ügyes manőverezés keveréke révén. Ezúttal azonban Trump tettei és retorikája közvetlen fenyegetést jelentenek az Egyesült Államok európai partnereinek – köztük az Egyesült Királyságnak – a gazdasági és biztonsági érdekeire.

Eközben Trump a jelek szerint semmit sem tesz Musk megfékezésére, aki az X-et a szélsőjobboldali propaganda felerősítésére, a centrista pártok aláásására és az európai szélsőséges politikusok támogatására használja – legyen az Tommy Robinson az Egyesült Királyságban vagy Alice Weidel az Alternative für Deutschlandtól Németországban.

Most már világos, hogy Trump szövetségre kíván lépni Oroszországgal, egy nagy geopolitikai átrendezés keretében, amely egy kísérlet arra, hogy elvonja őket Kínától, Észak-Koreától és Irántól.

Ráomlott a mennyezet Európa fejére

Trump kiszámíthatatlan és megbízhatatlan NATO-taggá tette az Egyesült Államokat, nyílt megvetést tanúsítva Európa iránt. Kontinensünk évtizedeken át kényelmesen döcögött az Egyesült Államok mellett, fejlesztette a belső piacát, miközben az amerikaiak gondoskodtak a biztonságunkról. Az elmúlt három év durva ébredés volt – mégis sok európai vezető még mindig inkább a fejére húzza a párnát, és úgy tesz, mintha az élet a szokásos módon folytatódhatna.

Trump játszmája

Most viszont majd magasabb katonai kiadásokat követel Európától és nagyarányú amerikai fegyvereladásokkal számol. Trump játszmájának egyik eleme, hogy másokat vesz rá arra, hogy fizessenek azért, amire neki szüksége van.

Az egyik dolog, amire szüksége van, az az amerikai elöregedő nukleáris elrettentő triász mindhárom lábának modernizálása. Az 1990-es évekből mindössze 20 darab B-2-es bombázó áll rendelkezésre, az Egyesült Államok nukleáris bombázóinak 75 százaléka az 1960-as évekből származó B-52-es. A 14, Trident-rakétákat hordozó tengeralattjáró az 1980-as évekből és a ’90-es évek elejéről származik, az Egyesült Államok ICBM-jeit pedig az 1970-es években telepítették.

Sok nemzetbiztonsági héja szerint létfontosságú a haderő modernizálása, de a Kongresszusi Költségvetési Iroda (CBO) becslése szerint a nukleáris arzenál korszerűsítése 10 év alatt 756 milliárd dollárba fog kerülni. Trump azonban a jelen állás szerint nem lenne képes kifizetni a korszerűsítést, amely egyesek szerint szükséges ahhoz, hogy az amerikai elrettentő fenyegetés hiteles maradjon.

A B-52-es bombázó is réginek számít, drága lenne az amerikai haderő átfogó korszerűsítése
A B-52-es bombázó is réginek számít, drága lenne az amerikai haderő átfogó korszerűsítése
Fotó: Giancarlo Casem / U.S. Air Force

Így vagy úgy, de a háború véget ér

Az ukrajnai háborúnak hamarosan vége. A Fehér Ház ura ezt nem jelentette ki kifejezetten, de az amerikaiak Trump alatt gondoskodnak arról, hogy a háborút ne lehessen folytatni. Mi több, az oroszok legyőzték Ukrajnát és a NATO-t is – legalábbis borítékolható, hogy ezt fogja mondani a diadalittas Putyin a népének.

Azzal, hogy Trump kétségbe vonta Amerika elkötelezettségét a NATO 5. cikkelye iránt, tudatta kontinensünkkel, hogy a NATO-szövetség legalábbis további intézkedésig jegelve van.

Felmerül a kérdés, hogy jelenleg mennyire lehet semleges és megbízható egy amerikai közvetítés. Trump és kormánya eddig csak Kijevtől követelt engedményeket, Moszkvától nem. Ráadásul Washington nyíltan szimpatizál az európai oroszbarát pártokkal.

A jövőbeni békés megoldás kulcsa nem Ukrajna területi engedményeiben rejlik – írja Valentin Naumescu politikai elemző a centrulpolitic.ro-n:

„Ennek a háborúnak van egy agresszora (Oroszország) és egy áldozata (Ukrajna), és a békemegállapodásoknak tükröznie kell ezt a felelősséget az invázióért. (…) Sokakkal ellentétben nem a területek, hanem a biztonsági garanciák a legfontosabbak. Ezek sokkal fontosabbak, mint a területek, mert Ukrajna jövője forog kockán. (…) Trump elnök is felismeri ezt, amikor »tartós békéről« beszél. Nem szabad elfelejtenünk, hogy a Franciaország és Németország által a Merkel–Hollande-korszakban (2014 és 2015) megtárgyalt minszki megállapodások éppen azért vallottak kudarcot, mert nem nyújtottak biztonsági garanciákat Ukrajnának.”

A gyarmatosítás korára hajazva

Ukrajna amerikai védelmi garanciáiért cserébe az USA kiváltságos hozzáférést kér az ukrán nyersanyagokhoz. Ám itt is egyértelmű, hogy Trump nem a Kijev számára tisztességes és elfogadható megoldásra törekszik.

Az amerikai elnök a múlt héten Scott Bessent pénzügyminisztert küldte Ukrajnába. Magával vitt egy szerződéstervezetet egy lehetséges nyersanyag-megállapodásról. Ez 50 százalékos részesedést követelt az összes ukrán ásványkincsből, például a lítiumból és az uránból, valamint az olaj- és gázkészletekből. Ugyanakkor nem tartalmazott semmilyen jövőbeli biztonsági garanciát Ukrajna számára. A megállapodás „visszafizetés” lenne a Kijev által az USA-tól már kapott támogatásért – írta Bessent az X-en.

Ukrán és európai tisztviselők úgy érezték, hogy az amerikai ajánlat a gyarmatosítás legsötétebb napjaira emlékeztet. Bessent állítólag sürgette az ukrán elnököt, hogy azonnal írja alá a dokumentumot. Zelenszkij azonban visszautasította és most ellenjavaslatokat akar benyújtani Washingtonnak.

Emmanuel Macron francia elnök mindezek nyomán az elmúlt e hét hétfőjére európai válságcsúcsot szervezett Párizsban. Kijev sorsa most azon múlhat, hogy sikerül-e végre olyan európai koalíciót kovácsolni, amely komolyan a saját kezébe akarja venni a kontinensünk biztonságát.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

Káncz Csaba lesz a vendége a következő, február 19-én, szerdán 15:30-kor kezdődő Klasszis Klub Live adásnak, amelyet lapcsoportunk Klasszis nevű YouTube-csatornáján, valamint a Facebook-oldalainkon követhetnek élőben és tehetnek fel kérdéseket lapunk állandó szerzőjének.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Az EU jóváhagyta Magyarország középtávú költségvetési tervét
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 19:55
Az Európai Unió illetékes tanácsa jóváhagyta Magyarország középtávú költségvetési-strukturális tervét, és meghatározta annak nettó kiadási pályáját – tájékoztatott az uniós tanács kedden.
Nemzetközi Amerika beleegyezett, hogy újra Ukrajna nélkül tárgyaljon a háború befejezéséről az oroszokkal
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 19:31
Donald Trump amerikai elnök kormányzata kedden bejelentette, hogy további tárgyalásokat tervez Oroszországgal az ukrajnai háború lezárásáról, miután egy első megbeszélésre már sor került – Ukrajna részvétele nélkül.
Nemzetközi Fordulat Rijádban: megkezdődhetnek az ukrajnai béketárgyalások, közeledik egymáshoz Washington és Moszkva
Wéber Balázs | 2025. február 18. 18:21
Az ukrajnai háború kitörése óta először fordult elő, hogy közvetlenül tárgyalt egymással az Egyesült Államok és Oroszország. A keddi találkozón lényegében megállapodás született a béketárgyalások elindításáról és a diplomáciai kapcsolatok helyreállításáról. Ez egyértelmű fordulatnak tűnik az eddig mélyülő válságban – nagy kérdés persze, hogy sikerül-e mindenki számára elfogadható békefeltételekben megállapodni, és hogyan lehet garantálni Európa jövőbeni biztonságát. Nagyító alatt ezúttal a rijádi találkozó háttere.
Nemzetközi Nekik mondott köszönetet Szijjártó Péter New Yorkban
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 17:55
Köszönet illeti Kínát a béke ügyének életben tartása miatt az elképesztő nehézségek közepette, ezért is fontos az együttműködés fenntartása a kelet-ázsiai országgal, amin ráadásul Magyarország rendkívül sokat nyert az elmúlt évek során – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden.
Nemzetközi Orbán Viktor és Sulyok Tamás is fogadta az izraeli államfőt
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 17:23
Jichák Hercog, Izrael Állam elnöke kedden hivatalos úton járt hazánkban.
Nemzetközi Izrael úgy vonul ki Libanonból, mintha maradna
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 16:15
Izrael kedden bejelentette, hogy betartja a libanoni kivonulás idejére a tűzszünetben vállalt, majd február 18-ig meghosszabbított határidőt, de öt, kulcsfontosságú stratégiai pozícióban határozatlan időre továbbra is Dél-Libanonban marad.
Nemzetközi Az Európai Parlament is beszáll a hazánk elleni perbe
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 15:45
A jogi bozottsága megszavazta. A zárt ajtók mögött történő szavazáson állítólag 19 támogatás mellett mindössze egy tartózkodás és egy ellenszavazat volt.
Nemzetközi A láncfűrészes argentin elnök kriptobotrányba keveredett
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 14:45
Egy argentin szövetségi bíró vizsgálja Javier Milei kripto-ügyeit, a tőzsdeindex nagyot esett.
Nemzetközi Erre a Boeingra még Donald Trumpnak is várnia kell
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 14:15
A Fehér Ház egyik tisztviselője szerint az Air Force One program akár 2029-ig vagy még későbbre is csúszhat, elsősorban ellátási lánc problémák és változó követelmények miatt. A hétvégén a Fehér Ház jelezte, hogy a projekt nem tudta időben leszállítani az új elnöki repülőgépet.
Nemzetközi Elon Musk már a romániai elnökválasztásba is beleszól
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 13:19
Az amerikai milliárdos az X-en osztotta meg a tavalyi, érvénytelenített román elnökválasztáson legtöbb szavazatot szerző, szélsőjobboldali eszméket terjesztő Calin Georgescu független jelölt azon bejelentését, hogy államfőként első dolga lesz betiltani a Soros-hálózatot.
Friss
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG