Bűnügyi helyszínelők dolgoznak egy autóroncsnál a New York Manhattan városrészében levő egykori Világkereskedelmi Központ (WTC) emlékműve közelében, ahol egy sofőr kisteherautóval kerékpárútra hajtott, és legkevesebb nyolc személyt halálra gázolt, tucatnyit megsebesített 2017. október 31-én. A hatóságok egy gyanúsítottat őrizetbe vettek. (MTI/AP/Bebeto Matthews) |
Nyolc ember meghalt és tizenegy megsebesült kedden New Yorkban, amikor egy kisteherautó forgalmas bicikliútra hajtott, több embert elgázolt majd egy iskolabusszal ütközött. A Manhattan délnyugati részében történt támadást követően a sofőr két fegyvernek látszó tárggyal - később kiderült: festéklövő fegyverrel és egy légpuskával - szállt ki az autóból majd azt kiabálta, hogy Allah akbar.
A 29 éves férfit a rendőrök meglőtték, majd őrizetbe vették. A támadót kórházba szállították és megműtötték. A hatóság szerint a terrorista egyedül dolgozhatott, nincs bizonyíték arra, hogy egy szélesebb körű összeesküvés vagy terv lett volna.
Argentin és belga halottak - magyar áldozatról nincs hír
Öt argentin állampolgár van a halálos áldozatok között, a belga hatóságok jelentése szerint pedig egy belga nő életét vesztette, három belga állampolgár pedig megsérült. A Külgazdasági és Külügyminisztériumnak jelenleg nincs információja arról, hogy lenne magyar érintettje a New Yorkban kedden történt gázolásos támadásnak.
Hét éve az Egyesült Államokban él a terrorista
Az elkövetőt Sayfullo Saipovnak hívják, Üzbegisztánból származik és 2010-ben érkezett az Egyesült Államokba. A CNN értesülése szerint autójában egy cetlit találtak, amely arra utal, hogy a támadó az Iszlám Állam nevében cselekedett. Az NBC televízió értesülései szerint az üzbég férfi a New Jersey államban lévő Petersonban él, a helyi mecset rendszeres látogatója volt.
A mecset 2006 óta - a muzulmán közösségeket megfigyelő kormányzati program keretében - már a rendőrség célkeresztjébe került, ám 2014-ben a megfigyelési programot felfüggesztették.
Ami ellen nem lehet védekezni
Az eset arra a korábban már Európában is alkalmazott terrorista-módszerre hajaz, ami ellen a legnehezebb védekezni: amikor egy magányos elkövető autóval, teherautóval hajt az emberek közé. A franciaországi Nizzában 2016. július 14-én este hajtott egy merénylő a tengerparti sétányon a nemzeti ünnepet lezáró tűzijáték idején a nézők közé. A 86 életet követelő merényletet az Iszlám Állam vállalta magára. Öt hónappal később egy tunéziai menedékkérő teherautójával a német főváros, Berlin központjában hajtott a tömegbe egy karácsonyi vásáron. Tizenkét ember meghalt, 48 megsérült. Idén áprilisban egy elutasított menedékkérő a svéd fővárosban, Stockholm belvárosában egy áruház épületének vezette teherautóját, három ember meghalt.
A nagyobb tömeg részvételével járó rendezvényeket ugyan most már gyakran védik az ilyen támadásoktól betontömbök elhelyezésével, de az összes járdát, kerékpárutat lehetetlen hermetikusan elzárni az autók elől.
Trump: elég volt!
Trump a támadás után azt írta ki a Twitterre: "elég volt!". Az elnök "egy nagyon beteg és zavart ember támadásáról" írt. Később újabb Twitter-bejegyzésben tudatta, hogy elrendelte a belbiztonsági minisztériumnak a már előkészített szigorú határellenőrzési intézkedések azonnali életbe léptetését, az Egyesült Államokba belépő külföldi állampolgárok szigorú ellenőrzését. "A politikai korrektség remek dolog, de nem ebben az esetben" - írta az elnök.
We must not allow ISIS to return, or enter, our country after defeating them in the Middle East and elsewhere. Enough!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2017. október 31.
Nem szabad megengedni, hogy az Iszlám Állam visszatérjen, vagy belépjen az országunkba, miután a Közel-Keleten és másutt is legyőztük őket! - írta másik bejegyzésében Trump.