5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A napokban ismét felhívást intéztek a fertőzésen átesetteknek, hogy adjanak vérplazmát a súlyos Covid-betegek gyógyításához. Felmerülhet a kérdés, hogy aki „csak” oltással szerzett védettséget, az is adhat-e vérplazmát, hiszen az ő szervezetében is antitestek kezdtek el termelődni. Lapunk megkeresésére az Országos Vérellátó Szolgálat oldja fel a dilemmát.

Ha azt a logikát követjük, hogy a vakcinák a koronavírus-fertőzés ellen antitesteket kezdenek termelni a szervezetünkben, - márpedig a plazmaterápia feltétele a megfelelő antitestszám -, akkor azt is gondolhatnánk, hogy lassan az ötmillió vérplazmadonor országa is lehetnénk.

„A tévhitek eloszlatása, és a vérellátás biztonsága érdekében fontos hangsúlyozni, hogy aki oltott személytől származó vérkészítményt kap, nem válik védetté, ez nem befolyásoló tényező” – közölte kérdésünkre az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ).

Nem fájdalmas, és mindössze egy órát vesz igénybe. Fotó: koronavirus.gov.hu
Nem fájdalmas, és mindössze egy órát vesz igénybe. Fotó: koronavirus.gov.hu

 

Mint írják, az úgynevezett „konvaleszcens plazmaadásra” vonatkozó szabályozás értelmében

csak azok adhatnak gyógyító célra plazmát, akik bizonyítottan átestek a fertőzésen. Ebből következik, hogy azok, akik oltottak, de nem estek át a fertőzésen, erre a célra nem adhatnak.

„Azok a bizonyítottan fertőzöttek, akik már felgyógyultak a betegségből, csak akkor alkalmasak konvaleszcens plazmaadásra, amennyiben nagyon magas az antitest-szintjük, ezt előzetes mintavétellel állapítjuk meg” – teszi hozzá az OVSZ, amely ezúton is köszön minden eddigi plazmaadást.

A koronavírus-járvány alatt eddig 60 kórház, több mint 4000 alkalommal használta fel a fertőzésből gyógyultak vérplazmájából készült speciális készítményt a fertőzöttek gyógyításában. A jelek szerint Müller Cecília országos tisztifőorvos minapi felhívása sikeres volt, ugyanis az OVSZ a plazmadonorok eddigi aktivitásának köszönhetően a plazma-készleteket maximálisan feltöltötte.

„A járvány enyhültével ugyan csökken azon fertőzöttek száma is, akiknek erre a készítményre van szükségük, ezért a továbbiakban a gyógyítói igényeknek megfelelő ütemben fogjuk plazmaadásra kérni a lehetséges donorokat, újabb jelentkezőket most már nem várunk” – mondja az OVSZ.

Lánczi Zsombor, a Testnevelési Egyetem rektorhelyettese pénteken az ATV Startban úgy nyilatkozott, hogy ennek ellenére egyre több olyan donor akad, akik nem csak a fertőzésen esett át, de oltást is kapott.

„Ez nem jelenti semmilyen akadályt, de előnyt sem, hiszen előzetesen úgyis meg kell vizsgálni az antitest-szintet, mert csak azoktól érdemes plazmát levenni, akiben a megfelelő magas ellenanyagszintet látjuk” – támasztja alá az OVSZ metódusát a kutatóorvos, aki arról is beszámolt, hogy jelentős állapotjavulás történt szinte minden súlyos Covid-betegnél, főleg, akik az első napokban kapták meg a plazmát.

Bár Magyarországon pozitív tapasztalatokról számol be az egészségügy, év elején Angliában úgy látták, hogy nem csökkenti érdemben a kórházi betegek körében az elhalálozást a vérplazma-transzfúzió. A National Health Service (NHS) ösztönzésére beindult egy nagyszabású vérplazma-adományozás és -gyűjtés, de január közepén leállították a projektet. A felépülési/felgyógyulási (Recovery trial elnevezéssel futó) próbában dolgozó oxfordi kutatók csalódottságuk mellett kifejezésre juttatták, hogy „hihetetlenül hálásak”, amiért a felgyógyultnak tartott lakosság tagjai országszerte készségesen ajánlották fel a rekonvaleszcens vérplazmájukat. Csaknem tíz és fél ezer (10 400) brit páciens vizsgálatának korai elemzése alapján az látszik, hogy a közülük meghalt 1873 betegnél a kezelés nem eredményezett „szignifikáns különbséget”. A vérplazmával kezeltek csoportjában lévő betegek 18 százaléka 28 napon belül meghalt.

Ezt követően 2021. január 20-án a brit nemzeti egészségügyi szolgálat (National Health Service (NHS) vérgyűjtéssel és transzplantációval foglalkozó részlege újraindította a vérplazma gyűjtését. Az adományozott vérplazmától azt várják, hogy a betegek egyes csoportjaiban – például azoknál, akiknek az antitestszintjük alacsony – mégis előnyös lehet ez a terápia. Nemzetközi vizsgálatok is folynak annak megállapítására, hogy a betegség egészen korai szakaszában, még a kórházi kezelés szükségessé válása előtt alkalmazva, milyen segítséget jelent a vérplazma adása.

Nem árt tudni

Azok jelentkezhetnek donornak, akiknek betegsége során legalább egyszer PCR-teszttel kimutatták a koronavírust; meggyógyultak, legalább 3 hete tünetmentesek és 60 évnél nem idősebbek. A plazmagyűjtő állomáson leveszik a gyógyításhoz szükséges mennyiségű vérplazmát. A plazmaadás, szaknyelven plazmaferezis során a véradással ellentétben csak a vér folyékony alkotórészét (a vérplazmát) veszik le, a vér sejtes elemeit a donor visszakapja. A testtömegtől függően levett plazmamennyiség egyszerhasználatos műanyag zsákrendszerbe kerül. A levett plazma kivizsgálását és tárolását az Országos Vérellátó Szolgálat végzi. A donor szervezetében, a plazmaadás alkalmával levett véralkotórészek 1-2 napon belül visszatermelődnek.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump vámjai alatt liheg az EU – már keresik a megoldást
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 17:09
Augusztus 1-ig halasztják a viszontvámokat.
Makro / Külgazdaság Trumpra hangoltuk magunkat – nem volt könnyű dolgunk
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 15:06
A Trend FM hétfő délelőtti műsorában főszerkesztőnk, Csabai Károly az újabb vámháborús bejelentések apropóján megpróbált valamilyen logikát kiolvasni az amerikai elnök első féléves ténykedéséből.
Makro / Külgazdaság Nehéz elhinni, de talán nem drágul tovább a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 12:49
Kedden is kitart az átlagár.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mibe fektetnek szívesen a magyar háztartások
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 11:27
Előnyben részesítik az állampapírokat.
Makro / Külgazdaság Új-Zéland diákversenyre kel Ausztráliával, sőt az Egyesült Államokkal is
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 09:43
Új-Zéland célja, hogy 2034-re megduplázza nemzetközi oktatási piacának értékét, többek között azzal, hogy enyhíti a külföldi diákokra vonatkozó részmunkaidős foglalkoztatási szabályokat – jelentette be hétfőn a kormány.
Makro / Külgazdaság Minimum 1,2 milliós nettó kereset kell majd az Otthon Start és a CSOK Plusz teljes kihasználásához
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 08:54
A támogatások kombinálása lehet az igazán nyerő pénzügyileg.
Makro / Külgazdaság Felemás számokat produkált az építőipar
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 08:33
Magára találhatott kicsit az építőipar az előző hónapokhoz képest.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a vámokról Von der Leyen is
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 16:32
Első körben békülékeny lépést jelentett be, van még idő tárgyalni.
Makro / Külgazdaság Macron visszaütne Trumpnak, de ki áll mellé?
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 15:53
Jöttek harcias, de kevésbé harcias nyilatkozatok is az uniós vezetőktől a 30 százalékos amerikai gigavámra.
Makro / Külgazdaság Elon Musk tett egy szívességet Izraelnek
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 12:44
Fontos izraeli műhold került a helyére.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG