Felfelé módosította az idei GDP-növekedési várakozását a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) márciusi előrejelzésében: a gazdaság 5,6 százalékkal nőhet az idei évben globálisan a tavalyi történelmi recesszió után. Ez több mint egy százalékponttal nagyobb annál, mint amit decemberben jósoltak.
Verseny a mutánsokkal
A globális gazdasági kibocsátás az idei év közepére érheti el a Covid-válság előtti szinteket, de sok múlik majd azon,
hogyan alakul a verseny a vakcinák és a koronavírus mutánsai között.
A pozitív prognózis hátterében az OECD szerint az áll, hogy az elmúlt hónapokban javultak a kilátások, az ipar és az árukereskedelem a visszapattanás jeleit mutatja. Számos szektor aktivizálódott, és részben alkalmazkodni tudott a járványellenes korlátozásokhoz. A még akadozó, de egyre jelentősebb vakcina-szállítmányok és a kormányzati stimulusok – különösen az Egyesült Államokban – pedig valószínűleg szintén jelentősen javítják a gazdasági aktivitást.
A szervezet kiemeli:
nagyon fontos, hogy a vakcinák gyártása és elosztása a jelenleginél gyorsabban, hatékonyabban és koordináltabban történjen világszerte.
Így ugyanis a korlátozásokat is gyorsabban fel lehetne oldani, tehát a gazdaság is gyorsabban érné el a járvány előtti szintet.
Ha a vakcinálás nem halad elég gyorsan ahhoz, hogy vissza tudja szorítani a járványt, a mutánsok pedig elterjednek, és módosítani kell az oltóanyagokat, akkor az a fogyasztásra és az üzleti bizalomra (tehát összességében az egész gazdaságra) is rossz hatással lesz.
Jelenleg a vakcinagyártás és -szállítás felgyorsítása a legjobb gazdasági eszköz a növekedés és a munkahelyteremtés elősegítésére
-írja az OECD.
A szervezet szerint az egyes országok és szektorok növekedési kilátásai nagyon eltérhetnek. India 12,6, Kína 7,8, az Egyesült Államok 6,5, Törökország és Franciaország 5,9-5,9, Spanyolország 5,7, Nagy-Britannia pedig 5,1 százalékkal növelheti GDP-jét idén, míg Olaszország 4,1, az euróövezet egésze 3,9, Németország 3, Oroszország pedig 2,7 százalékos pluszra számíthat.
Nagyot szólhat a Biden-csomag
A Financial Times szerint a globális kilábalást főleg az új amerikai elnök, Joe Biden élénkítő csomagja segítheti, amely az egyik legnagyobb volumenű kormányzati beavatkozás amerikai szinten a II. világháború óta.
Az 1900 milliárd dolláros csomag, amelyet a Szenátus már elfogadott, ma pedig valószínűleg a Képviselőház is zöld utat ad neki,
egy százalékponttal növelheti az idei globális növekedést.