1p
Jóllehet az elmúlt hónapokban a nemzetközi egyeztető fórumokon a jegybanki pénzpumpák felfuttatásáról, azaz a nemzetközi valutaháborúkról volt nagy vita, a fejlett és feltörekvő gazdaságok G20-as csoportjának júliusi csúcstalálkozóján már a mennyiségi enyhítési politikák visszanyesése lehet a figyelem középpontjában.

Japán kormányzati források a Dow Jones üzleti hírügynökségnek csütörtökön arról számolták be, hogy a G20-as állam- és kormányfők július 19-20-i moszkvai találkozójának egyik fontos napirendi pontja a jegybanki ösztönzés korlátozása, illetve annak a feltörekvő piacokra gyakorolt hatása lesz.

Könnyen elképzelhető, hogy - ha még nem született eddig döntés róla - a vezetők felkérik a Nemzetközi Valutaalapot (IMF), hogy készítsen jelentést a monetáris politika szigorításának hatásairól.

Hirtelen fordulat

A nemzetközi piacok azóta viselkednek idegesebben, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke egy májusi bizottsági meghallgatáson jelezte, hogy a szervezet a kötvényvásárlási programjának visszanyesésén gondolkozik. A Fed monetáris tanácsa azóta közölte, hogy még az idén csökkentetnék a vásárlások értékét a jelenlegi, havi 85 milliárd dolláros szintről, és amennyiben az amerikai gazdaság javulása kitart, akkor a jövő év közepén ki is vezethetik a programot.

A bejelentés hatására - így az olcsó jegybanki forrás várható kiapadása miatt - a befektetők elkezdtek kivonulni a kockázatosabbnak ítélt feltörekvő piaci eszközökből.

A fordulat hirtelen jött. A G20-as államok vezetői áprilisban még azon vitatkoztak, hogy milyen hatása lesz a nemzetközi pénzpiacokra a japán jegybank óriási monetáris lazítása. Akkor sokan egyenesen egy új valutaháborúról beszéltek, azaz arról, hogy versengés indulhat el a legnagyobb gazdaságok között, hogy az exportösztönzés érdekében ki értékeli le jobban nemzeti valutáját.

A feltörekvő piacokkal van baj

A probléma immár nem a valutaárfolyamok kompetitív leértékelése - értékelt a japán kormányzati forrás, hanem az, hogy a feltörekvő piacok bajban vannak, mivel fizetőeszközük túl gyenge.

Elmondta: inkább közös gondolkodásról lehet szó a találkozón, semmint elutasító nyilatkozatról, hiszen természetes, hogy a Fed le akarja zárni a szokatlanul laza politikát eredményező programot. Üdvözlendő fejlemény a világgazdasági szempontjából, hogy az amerikai gazdaság már olyan erős, hogy a Fed a kivonuláson gondolkodhat - tette hozzá.

A hírügynökség forrásai szerint a júliusi találkozón szó eshet a kínai monetáris politikáról is. A döntéshozókat elsősorban az érdekelheti, hogy a kínai jegybank milyen eszközökkel igyekszik majd enyhíteni a hitelpiaci buborékon.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter nem boldog – itt a kormány reakciója Trump nagy bejelentésére
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 08:29
A külgazdasági és külügyminiszter a brüsszeli felelősöket emlegette.
Makro / Külgazdaság Donald Trumpék ezzel a magyar gazdaság alól is kirúgnák a széket?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 07:29
Előkerült egy brutális büntetővám terve. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump megint aláírt, és ezt az egész EU megemlegeti
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 07:02
Az elnök vámok bevezetéséről szóló rendeletet írt alá.
Makro / Külgazdaság 25 ezer ember kerülhet az utcára – megkongatták a vészharangot az autóiparban a britek
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 06:41
A szigetország rendkívüli módon megsínylené az amerikai vémokat.
Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG