1p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jóllehet az elmúlt hónapokban a nemzetközi egyeztető fórumokon a jegybanki pénzpumpák felfuttatásáról, azaz a nemzetközi valutaháborúkról volt nagy vita, a fejlett és feltörekvő gazdaságok G20-as csoportjának júliusi csúcstalálkozóján már a mennyiségi enyhítési politikák visszanyesése lehet a figyelem középpontjában.

Japán kormányzati források a Dow Jones üzleti hírügynökségnek csütörtökön arról számolták be, hogy a G20-as állam- és kormányfők július 19-20-i moszkvai találkozójának egyik fontos napirendi pontja a jegybanki ösztönzés korlátozása, illetve annak a feltörekvő piacokra gyakorolt hatása lesz.

Könnyen elképzelhető, hogy - ha még nem született eddig döntés róla - a vezetők felkérik a Nemzetközi Valutaalapot (IMF), hogy készítsen jelentést a monetáris politika szigorításának hatásairól.

Hirtelen fordulat

A nemzetközi piacok azóta viselkednek idegesebben, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke egy májusi bizottsági meghallgatáson jelezte, hogy a szervezet a kötvényvásárlási programjának visszanyesésén gondolkozik. A Fed monetáris tanácsa azóta közölte, hogy még az idén csökkentetnék a vásárlások értékét a jelenlegi, havi 85 milliárd dolláros szintről, és amennyiben az amerikai gazdaság javulása kitart, akkor a jövő év közepén ki is vezethetik a programot.

A bejelentés hatására - így az olcsó jegybanki forrás várható kiapadása miatt - a befektetők elkezdtek kivonulni a kockázatosabbnak ítélt feltörekvő piaci eszközökből.

A fordulat hirtelen jött. A G20-as államok vezetői áprilisban még azon vitatkoztak, hogy milyen hatása lesz a nemzetközi pénzpiacokra a japán jegybank óriási monetáris lazítása. Akkor sokan egyenesen egy új valutaháborúról beszéltek, azaz arról, hogy versengés indulhat el a legnagyobb gazdaságok között, hogy az exportösztönzés érdekében ki értékeli le jobban nemzeti valutáját.

A feltörekvő piacokkal van baj

A probléma immár nem a valutaárfolyamok kompetitív leértékelése - értékelt a japán kormányzati forrás, hanem az, hogy a feltörekvő piacok bajban vannak, mivel fizetőeszközük túl gyenge.

Elmondta: inkább közös gondolkodásról lehet szó a találkozón, semmint elutasító nyilatkozatról, hiszen természetes, hogy a Fed le akarja zárni a szokatlanul laza politikát eredményező programot. Üdvözlendő fejlemény a világgazdasági szempontjából, hogy az amerikai gazdaság már olyan erős, hogy a Fed a kivonuláson gondolkodhat - tette hozzá.

A hírügynökség forrásai szerint a júliusi találkozón szó eshet a kínai monetáris politikáról is. A döntéshozókat elsősorban az érdekelheti, hogy a kínai jegybank milyen eszközökkel igyekszik majd enyhíteni a hitelpiaci buborékon.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG