Az év harmadik hónapjában mind az export, mind az import euróértéke csökkenést mutatott, az export 3,6 százalékkal míg az import enyhén 0,6 százalékkal maradt el az előző év azonos időszaki értéktől. Az export euróértéke a januári enyhe növekedés után februárban már 1,2 százalékkal csökkent. Részletek>>
Németh Dávid, az ING elemzője az adatokhoz hozzáfűzte: már az előző hónapokban is látszott, hogy lelassult az export. A márciusi adatok szerint euróban vissza is esett, a forintban mért bővülés is elsősorban a forint gyengébb árfolyamának köszönhető. (Az euróval szemben a forint 8 százalékkal volt gyengébb márciusban, mint egy évvel korábban.) Hozzátette, az import kevésbé esett vissza, de hosszú idő óta először márciusban az euróban mért behozatal is visszaesést mutatott.
Németh Dávid szerint a lassuló nemzetközi gazdaság és a visszafogott hazai vásárlási kedv mindezt előre jelezte. Az elemző úgy látja, a következő hónapokban az exportban némi javulás lehet. Véleménye szerint a hazai termelés bővülése segíthet, hogy a kivitel magára találjon, és ismét pozitívra váltson.
Nyeste Orsolya, az Erste elemzője közölte: a külkereskedelmi mérleg többlete elmaradt a korábban várttól, miután az export nagyobb mértékben csökkent, mint az import. A szakember szerint összességében továbbra is jelentős többletre lehet számítani. Ezzel kapcsolatban azt is kiemelte, a gyenge belső fogyasztás visszafogja az importot.