A C-vitamin kiüti a kemót
Különböző kemoterápiás szerek 30-70 százalékkal kevesebb emberi ráksejtet pusztítottak el petricsészében akkor, ha előzetesen C-vitaminnal kezelték a sejteket - közölték New York-i rákkutatók a Cancer Research című szakfolyóiratban.
Mark Heaney csoportja egerekbe is beültetett emberi ráksejteket. Azt tapasztalták, hogy amikor a kísérleti egerek C-vitamin készítményt kaptak két órával a kemoterápia előtt, a daganat gyorsabban növekedett. A kutatók ötféle elterjedt kemoterápias szert vizsgáltak.
"A C-vitamin nem semlegesíti a kemoterápiás szerek hatását, de csökkenti azt" - mondta Heaney. A C-vitaminra szüksége van az emberi szervezetnek, ám Heaney nem ajánlja pácienseinek kiegészítő szedését a kemoterápia ideje alatt.
A kemoterápiás szerek a ráksejtek mitokondriumát károsítja, amely ilyenkor "öngyilkosságra" felszólító jeleket küld a sejtnek. Heaney szerint a C-vitamin ezt a mitokondriumkárosító hatást csökkenti. A laboratóriumi- és az egérkísérletek után még további vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy emberre vonatkozóan is megállapításokat tegyenek a kutatók.
Az eredmény mindenesetre újabb adalék a C-vitamin rákra gyakorolt hatása körüli vitában. A Nobel-díjas amerikai Linus Pauling a múlt század hetvenes éveiben vetette fel, hogy a C-vitamint használhatják a rák elleni küzdelemben. A C-vitamin hatását vizsgáló tanulmányok ezt az előnyt eddig nem bizonyították. Egy augusztusban publikált amerikai kutatás szerint azonban a nagy dózisban, injekció formájában bejuttatott C-vitamin egereknél csökkentette a daganatok növekedését.
Szenzáció: újraélesztik a hibernált sejteket
Újabb rossz hírek a transzzsírokról: rákkeltőek?
Átverés volt a reklám: mégsem gyógyítják a rákot
MTI