A Concorde Alapkezelő által jegyzett internetes portál, az Alapblog számára adott exkluzív interjúban ugyanakkor jelezte: bár érez fantáziát a magyar mezőgazdaságban, de szerinte ennek kiaknázásához sürgősen liberalizálni kell az agrárterületekkel való kereskedelmet, be kell engedni a külföldi szakértőket, technológiákat sőt a külföldi munkaerőt, akár parasztokat is, mert mindezek nélkül nem fog tudni semmit sem profitálni Magyarország a földből, mint természeti kincsből.
Ugyanakkor Rogers megértéséről biztosítja az interjúban a magyar kormány törekvését, hogy mindenáron szabadulni akar az államadósságtól, hogy akadályozza a társadalom tovább eladósodását, sőt, hogy a bankokkal akar lenyeletni komoly veszteségeket.
A problémák előidézésében ugyanis szerinte is közrejátszottak a bankok, de főként a jegybankban és a politikai elitben látja Rogers a fő felelősöket.
A tőzsdeguru, aki nyolc évvel ezelőtt előrevetítette a globális válság kitörését és azt, hogy az eurózónát felrobbanthatja egyes tagállamok túlköltekezése, állítja, hogy a svájci frank még sokat fog erősödni, a drámai helyzetre való tekintettel az amerikai dollár is jó befektetés, de leginkább továbbra is az aranyban, az ezüstben és a mezőgazdasági termőterületekben hisz, ezeket vásárolja. A nyugat-európai és amerikai technológiai cégek papírjaitól megszabadult, és eladja a feltörekvő piacok, az ázsiai, a dél-amerikai tőzsdék részvényeit is.
Az euró szerinte attól a perctől fog ismét erősödni, (tehát ő maga attól a pillanattól kezdve fog eurót vásárolni), amikor az európai politikai elit felhagy a rossz bankok és az eladósodott országok feltőkésítésével, és hagyja őket csődöt jelenteni.
Ez ugyan rövid távon komoly árfolyameséssel jár, de ha mindezt öt évvel elhalasztják, akkor már nem lesz miből tőkésíteni és bekövetkezik a háborúkkal fenyegető káosz.
Európára szerinte a következő néhány évben legjobb esetben is ugyanolyan stagnálás vár, mint ami Japánt jellemezte a kilencvenes évek elejétől egészen mostanáig. Ezért elsősorban szerinte a jegybankok és a politikusok felelősek. A legrosszabb megoldás szerinte az, ha most az államok elkezdenek külön utakat járni, protekcionista politikát követni, és megpróbálják visszaszorítani a piacokat. Mert noha a piac távolról sem tökéletes, de a történelem bizonyítja, hogy végső soron mindig a felerősített államhatalom követi el a legsúlyosabb, az előbb kereskedelmi, majd valóságos háborúkhoz is vezető hibákat.
A teljes interjút elolvashatja az Alapblogon >>
Privátbankár