![]() |
MTI Fotó: Czeglédi Zsolt |
A német belügyminiszter a napokban Algériában, Marokkóban és Tunéziában tárgyal, hogy ezen országok állampolgárait ki tudják utasítani Németországból. Sok ország ugyanis nem ad ehhez segítséget, nem akarja visszafogadni a saját állampolgárait, amint arról pár napja beszámoltunk. Ezeket az országokat most készülnek biztonságos harmadik országokká nyilvánítani.
De lehet, hogy ennél sokkal nagyobb a tét. Algéria a Die Welt tudósítása szerint komoly gondokkal küzd az alacsony olajárak miatt. Az olajbevételekkel együtt a stabilitásnak is befellegzett. Pedig még építik az országban a világ harmadik legnagyobb, 265 méter magas minaretjét, és egy monumentális, 120 ezer hívő befogadására alkalmas mecsetet.
Nincs miből megvenni a népet
Az algériai dínár azonban már alaposan leértékelődött, az infláció vágtat, a devizatartalékok apadnak, mint más olajországokban is. A devizabevételek 90 százaléka származik az olaj- és gázexportból. Ezekből eddig szociális és gazdaság-élénkítő programokra is tellett, amivel a lakosság lojalitását meg lehetett vásárolni. Ám ez már nem tartható fenn, Abdelaziz Bouteflika, a beteg elnök máris áldozatokra kérte népét.
Az 1986-os olajár-esés (tíz dollár körül volt az olaj ára) rossz ómen, akkor a gazdaság teljesen összeomlott, ez szociális elégedetlenséget okozott, ami az iszlamisták előretöréséhez és polgárháborúhoz vezetett. Ha az olajár most 20 dollár alá esne, akkor az algériai kitermelés már nem volna nyereséges.
Idős és beteg az elnök
A kormány az elektromos áram és az üzemanyag árát már drasztikusan megemelte, felülvizsgálják az ártámogatások (szubvenciók) rendszerét és adóamnesztiát hirdettek a gazdaság fehérítése, a bevételek növelése érdekében. Politikai reformokkal, új alkotmánnyal és a berber nyelv használatának lehetővé tételével is igyekeznek időt nyerni.
Ám az állam a bevételek kimaradása miatt meggyengült, az államfő idős és beteg, hírek keringenek egy készülő puccsról. Sokan attól tartanak, a 40 milliós ország káosz felé tart, ekkor újabb menekültáradat indulna meg Európa felé. A szalafisták erősödnek, az emberek a konzervativizmus felé fordulnak, 16 év alatt több mecset épült, mint előtte száz év alatt.
Függetlenek lennének a berberek
Az iszlamistákat állítólag Szaúd-Arábiából és Dubai-ból pénzelik, a líbiai határszéleken már az Iszlám Állam is megvetette a lábát. A berber kisebbség pedig önállóságot szeretne, akár a függetlenségét is kikiálthatja. Az ország széteshet, a kialakuló hatalmi vákuumot az iszlamisták tölthetik ki.