Az Egyesült Államok további fejlett légvédelmi rendszereket szállít Ukrajnának - mondta az amerikai elnök, amikor telefonon beszélt az ukrán államfővel a hétfői orosz rakétatámadásokat követően. Az amerikai elnök megint elítélte az orosz rakétatámadásokat Ukrajna területén. Rámutatott, hogy a támadások civileket öltek és sebesítettek meg, és nem katonai célpontokat pusztítottak el, ami Biden szerint jól jelzi Vlagyimir Putyin törvénytelen háborújának végletes kegyetlenségét.
- A Fehér Ház közleménye szerint a szövetségesek további terheket rónak Oroszországra agressziója miatt, és elkötelezettek amellett, hogy Putyin orosz elnököt és Oroszországot elszámoltassák az Ukrajnában elkövetett atrocitásokért és háborús bűnökért.
- Az ukrán külügyminiszter a CNN hírtelevíziónak adott interjúban hétfőn közölte, nem tud arról, hogy a legutóbbi orosz rakétatámadások célpontjai között szerepelt volna jelentősebb katonai létesítmény, találat szinte kizárólag az energiahálózatot és lakóházakat ért. Arra a kérdésre, hogy a Krímet Oroszországgal összekötő hídon elkövetett robbantásért Ukrajna a felelős-e, a külügyminiszter azt válaszolta, nem tudja, ki robbantotta fel a hidat, de nem zárná ki azt, hogy Oroszországon belüli történésről van szó, hiszen a hidat mindkét oldalon nagyon erősen őrzik.
- Litvánia HIMARS típusú rakéta-sorozatvetőket vásárol 60 millió euró (25,6 milliárd forint) értékben az Egyesült Államoktól - jelentette be hétfőn Arvydas Anusauskas, a balti ország védelmi minisztere. Az amerikai fél 90 százalékig biztos abban, hogy ez december elejéig meg fog történni" - mondta Anusauskas újságíróknak nyilatkozva. A teherautóalvázra szerelt rakétatüzérségi eszközöket várhatóan 2025-ig fogják leszállítani. A tárcavezető szerint a másik két balti állam, Észtország és Lettország is ilyen fegyverbeszerzést tervez.
- Ukrajna négy régiója annexiójának elítélését sürgette, Oroszország pedig az elcsatolt Zaporizzsja és Herszon megye, valamint a Donyecki és a Luhanszki Népköztársaság "döntésének" tiszteletben tartását követelte az ENSZ-közgyűlés hétfőn kezdődött rendkívüli New York-i tanácskozásán.
- A francia állam mintegy 10 ezerre becsüli azon ukrán menekültek számát, akik, miután menekültstátuszt kértek Franciaországban, hazatértek Ukrajnába - közölte Didier Leschi, a francia bevándorlási és integrációs hivatal (Ofii) vezetője az AFP hírügynökséggel.
- Tekintettel a regionális feszültség növekedésére a varsói külügyi tárca azt tanácsolta hétfőn a lengyel állampolgároknak, hogy ne utazzanak Fehéroroszországba, az ott tartózkodók pedig térjenek haza. A fehérorországi utazásokra vonatkozó figyelmeztetést "a feszültség fokozódásával, a térségben észlelhető háborús tevékenységgel, valamint lengyelek letartóztatásának ismétlődő eseteivel" indokolták a varsói külügyminisztérium Twitter-oldalán. "A helyzet súlyosbodása, a határok lezárása, valamint váratlan helyzet kialakulása esetén a kimenekítés nehézségekbe ütközhet" - áll a bejegyzésben.
- A civilekkel szemben alkalmazott terror a katonai és politikai hadviselés elfogadhatatlan módja, az orosz elnök az ukrán városok hétfői rakétatámadásaival megmutatta a nemzetközi jogot megvető "gyilkos és bűnöző arcát" - jelentette ki Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő. Az Oroszországi Föderáció ezzel "csak azt bizonyítja, hogy terrorista állam" - írta Morawiecki, aki szerint az ukrán hadsereg sikerei nyomán növekszik Putyin eltökéltsége.
- Horvátország és Szlovénia is elítélte az ukrán városok elleni hétfői orosz rakétatámadásokat.
- India mélységes aggodalmát fejezte ki az ukrajnai helyzet elmérgesedése miatt az ukrán városokra mért hétfői orosz rakétatámadások nyomán. Újdelhi a harci cselekmények haladéktalan leállítását sürgeti, és kész támogatást nyújtani a feszültség oldását szolgáló erőfeszítésekhez - mondta az indiai külügyminisztérium egyik szóvivője. (MTI)