Az egyik csoport Németország mögött sorakozik fel, itt találjuk a skandinávokat és a Benelux-államokat is. A másik csoport egyértelműen Francois Hollande mögött sorakozott fel, elsősorban a magas államadóssággal rendelkező déli tagállamok. A francia elnök szerint gyors beavatkozásra van szükség ezekben az országokban, ahol a kormányzati erőfeszítések ellenére sem sikerült megnyugtatni a piacokat. Hollande egyértelműen kiállt amellett, hogy ha szükséges, az európai közösségnek ki kell segítenie Spanyolországot és Olaszországot.
Csak a csoportkép mutat egységet? |
Magyarország nem várhat a saját növekedési programjának elindításával az európai uniós döntésekre, "mert akkor csak a jóisten tudja, mikor indulnak be a mi növekedést elősegítő programjaink" - mondta Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Brüsszelben. Részletek >>> |
Arra az Eurócsoport elnöke, Jean-Claude Junkcer is felhívta a figyelmet, hogy a fiskális szigor és a növekedés beindítása mellett a rövid távú pénzügyi problémák megoldásáról is tárgyalniuk kell. Az Eurócsoport támogatja, hogy a spanyol bankok tőkét kapjanak az európai mentőalapból, de azt nem, hogy azt a pénzintézetek közvetlenül vehessék igénybe.
A csúcs egyik legoptimistább résztvevője egyelőre Olli Rehn volt, aki szerint nem lehet kizárni annak lehetőségét, hogy az európai mentőalapból olasz és spanyol kötvényeket vásároljanak, hogy csökkentsék a bajbajutott országok kötvényhozamait. Ezzel Brüsszel elébe mehetne, hogy újabb tagállamok finanszírozhatósága kapcsán kételkedjenek a piacok. Az első nap még az államadósság jelentette problémákról szólt, a nagy egymásnak feszülés holnap várható.
Szivárog a zárónyilatkozat
A csúcs zárónyilatkozatának alapjai ugyanakkor már most kiszivárogtak, ez pedig arról árulkodik, hogy túlságosan is felfokozottak voltak a várakozások a csúcsértekezlettel szemben - ezen szinte már meg sem lepődünk.
A dokumentum több "keretrendszer" felállítását említi, ezek szerint a gazdasági kormányzást közös pénzügyi, gazdaságpolitikai és költségvetési keretrendszerben mélyítenék tovább a huszonhetek. A dokumentum megemlíti a "a megerősített demokratikus legitimitást és számon kérhetőséget", ami nyilvánvalóan a németek miatt kerül majd a zárónyilatkozatba.
Ezekkel a hangzatos és jól eladható szókapcsolatokkal persze mindenki elégedetten térhet haza, a csatát megnyerte, a háborút azonban nem - kérdés, mennyire lesznek elégedettek ezzel majd a válság sújtotta déli tagállamok választói vagy a németek, akik kezdenek egyre szkeptikusabbak lenni a közös pénz kapcsán. Az eddig kiszivárgott anyagok azt vetítik előre, hogy Merkelnek lesz igaza, és az európai válságot nem fogják tudni megoldani egyhamar.
Holnap jön a neheze. Közben a folyosókon egyre több köztes megoldás hangzik el, például a közös adósságkezelés kapcsán, ötletből nincs hiány. Mindez csak azt jelzi: Angela Merkel német kancellár nemcsak nagyon makacs, de egyelőre nagyon is megkerülhetetlen. Kíváncsian várjuk, mire lesz képes az európai nagypolitikában valójában csak most debütáló Francios Hollande.