1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ismételten sorsdöntőnek nevezett EU-csúcs első napja után Angela Merkel makacsságánál csak egy dolog egyértelműbb: a tagországok két részre szakadtak, az Európai Bizottság nehéz helyzetben találhatja magát holnap ilyenkor.

Az egyik csoport Németország mögött sorakozik fel, itt találjuk a skandinávokat és a Benelux-államokat is. A másik csoport egyértelműen Francois Hollande mögött sorakozott fel, elsősorban a magas államadóssággal rendelkező déli tagállamok. A francia elnök szerint gyors beavatkozásra van szükség ezekben az országokban, ahol a kormányzati erőfeszítések ellenére sem sikerült megnyugtatni a piacokat. Hollande egyértelműen kiállt amellett, hogy ha szükséges, az európai közösségnek ki kell segítenie Spanyolországot és Olaszországot.

Csak a csoportkép mutat egységet?



Brüsszelben türelmetlenkedünk
Magyarország nem várhat a saját növekedési programjának elindításával az európai uniós döntésekre, "mert akkor csak a jóisten tudja, mikor indulnak be a mi növekedést elősegítő programjaink" - mondta Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Brüsszelben. Részletek >>>

Arra az Eurócsoport elnöke, Jean-Claude Junkcer is felhívta a figyelmet, hogy a fiskális szigor és a növekedés beindítása mellett a rövid távú pénzügyi problémák megoldásáról is tárgyalniuk kell. Az Eurócsoport támogatja, hogy a spanyol bankok tőkét kapjanak az európai mentőalapból, de azt nem, hogy azt a pénzintézetek közvetlenül vehessék igénybe.

A csúcs egyik legoptimistább résztvevője egyelőre Olli Rehn volt, aki szerint nem lehet kizárni annak lehetőségét, hogy az európai mentőalapból olasz és spanyol kötvényeket vásároljanak, hogy csökkentsék a bajbajutott országok kötvényhozamait. Ezzel Brüsszel elébe mehetne, hogy újabb tagállamok finanszírozhatósága kapcsán kételkedjenek a piacok. Az első nap még az államadósság jelentette problémákról szólt, a nagy egymásnak feszülés holnap várható.

Szivárog a zárónyilatkozat

A csúcs zárónyilatkozatának alapjai ugyanakkor már most kiszivárogtak, ez pedig arról árulkodik, hogy túlságosan is felfokozottak voltak a várakozások a csúcsértekezlettel szemben - ezen szinte már meg sem lepődünk. 

A dokumentum több "keretrendszer" felállítását említi, ezek szerint a gazdasági kormányzást közös pénzügyi, gazdaságpolitikai és költségvetési keretrendszerben mélyítenék tovább a huszonhetek. A dokumentum megemlíti a "a megerősített demokratikus legitimitást és számon kérhetőséget", ami nyilvánvalóan a németek miatt kerül majd a zárónyilatkozatba.

Ezekkel a hangzatos és jól eladható szókapcsolatokkal persze mindenki elégedetten térhet haza, a csatát megnyerte, a háborút azonban nem - kérdés, mennyire lesznek elégedettek ezzel majd a válság sújtotta déli tagállamok választói vagy a németek, akik kezdenek egyre szkeptikusabbak lenni a közös pénz kapcsán. Az eddig kiszivárgott anyagok azt vetítik előre, hogy Merkelnek lesz igaza, és az európai válságot nem fogják tudni megoldani egyhamar.

Holnap jön a neheze. Közben a folyosókon egyre több köztes megoldás hangzik el, például a közös adósságkezelés kapcsán, ötletből nincs hiány. Mindez csak azt jelzi: Angela Merkel német kancellár nemcsak nagyon makacs, de egyelőre nagyon is megkerülhetetlen. Kíváncsian várjuk, mire lesz képes az európai nagypolitikában valójában csak most debütáló Francios Hollande.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG