Ha valaki figyelemmel követi a magyar gazdasági folyamatokat, akkor vélhetőleg hallott arról, hogy a növekedés meglehetősen visszafogott. Az első hat hónap adatai alapján gyakorlatilag biztosra vehető, hogy a GDP idei bővülése messze elmarad a kormány által tavaly decemberben prognosztizált – igaz, azóta már aktualizált – számoktól — írja laptársunk a szintén a Klasszis Média lapcsoporthoz tartozó Mfor.
A gazdasági növekedés kapcsán a magyar politikusok az elmúlt időszakban az első számú kerékkötőnek egyértelműen az ipart jelölték meg. Kerülték persze a saját felelősségüket, így a hazai iparpolitika baklövéseit nem elemezték, inkább a gyenge európai konjunktúrára, és a rossz EU-es értékesítési adatokra fogták a történteket. Ha valaki azonban találkozott autóipari statisztikákkal, akkor meglepve tapasztalhatta, hogy az európai autópiac tavaly érezhető növekedést produkált, hiszen 13 százalék feletti bővülést láthattunk.
Figyelembe kell venni, hogy a Covid, majd az azt követő problémák, például a szektort gúzsba kötő chiphiány, óriási problémákat okoztak. Az autógyártók nem tették ki az ablakba, de 2022-ben az Európai Unióban csak 9,255 millió új autót értékesítettek, ami 20 éves mélypontot jelentett. A 2022 óta látható növekedés tehát roppant örömteli, de valójában nem valamiféle gazdasági csoda zajlik, hanem egy nagyon nehézkes visszaépülés.
Érdemes megnézni azt is, hogy a 2023-ban legnagyobb darabszámban értékesített modellek közül az első 20-ban található típusok közül egyik sem készül magyarországi gyárban. Az előző évi általános növekedés jól jött, de a magyar ipar ezen túl nem kapott extralöketet, amit egy sikeres modell adhatott volna.
Segítséget a magyar gazdaságnak és az iparnak tehát összességében egy komolyabb autóipari boom jelenthetne, ám a kilátások alapján erre idén biztosan nem kerül sor. Ha lesz nagyobb növekedés, az valamikor 2025 második félévében jöhet. Más kérdés, hogy az a magyar kormány számára akár életmentő is lehet, hiszen a következő évi választások előtt a növekedés és az abból származó pluszbevételek óriási jelentőséggel bírhatnak. Abból ugyanis futhatja választási költségvetésre, ami akár egy következő Orbán-kormánynak megágyazhat.