Már egy évvel ez előtt is közölték a titkosszolgálatok az Egyesült Államok kongresszusának tagjaival, hogy az orosz hackerek gyakorlatilag csak azokat az adatokat nem lopják el a demokrata párttól, amelyiket nem akarják - értesült a Reuters három különböző, az ügyet jól ismerő forrástól. Az ügy pikantériája, hogy a helyzet komolysága miatt erről nem értesíthették a demokrata pártot.
Még júliusban robbant a hír, hogy feltörték a demokraták szervereit, ahonnan értékes információkat loptak el hackerek, például több mint 20 000 emailt szivárogtattak ki a párt legfontosabb szervétől, a választási bizottságtól (DNC), ami belső zűrzavart is keltett, mert kiderült, nem volt minden tiszta az elnökjelölés kapcsán. Ekkor vált igazából nyilvánvalóvá, hogy a nagy Trump-Putyin összeborulás messze nem kampányfogás, az oroszok tényleg bele akarnak szólni az elnökválasztás kimenetelébe.
Folyamatosan figyelték a hackereket
A Reuters hírei alapján azonban jóval korábban megkezdődött már az orosz hackerek munkája: az FBI és a CIA már jó ideje figyeli a betörők mozgását és módszertanukat, az ellopni kívánt adatokat pedig extra védelemmel látták el. A titkosszolgálat szerint két orosz kémszervezet próbált meg így információt lopni.
Még tavaly nyáron értesítettek erről nyolc vezető kongresszusi tagot is, akik egy szuperbiztonságos szobából hallgathatták végig a történteket. Őket egyébként a "Nyolcak bandájának" nevezték el - nyilatkozta a lapnak a forrás. A Reuters pontosan meg is nevezi a 4 republikánus és 4 demokrata politikust, akik között ott a házelnök, a republikánusok szenátusi vezetője és a hírszerzési tanács vezetői is. Eddig egyikőjük sem kívánta kommentálni az értesülést.
Tényleg nem tudtak semmiről?
A DNC most azt mondja, először csak hónapokkal később, ősszel hallottak az esetről, amikor megjelent náluk az FBI kíberbiztonsági ügynöke, aki viszont nem mondta el, hogy az oroszokra gyanakodnak. Onnantól fogva az FBI többször is járt a szervezetnél, mivel a DNC-től más demokrata szervekhez is eljutottak állítólag a hackerek, de még akkor sem említették az orosz szálat.
Ez már háború?
Az elnökválasztás ilyen módszerekkel történő manipulálása mára mindenki számára jól jelzi, hogy tényleg eljött a kíberhadviselés kora és nem csak holmi fantazmagóriáról van szó. Valószínűleg bőven látunk még az elnökválasztás napja elé időzítve olyan mocskos részleteket, amelyek alapvetően képesek megváltoztatni a szavazók döntését és esetleg Donald Trump felé billentik a mérleg nyelvét.
Kérdés azonban, hogy miért nem érkeznek válaszlépések az Egyesült Államok részéről? A válasz több szempontból is elszomorító: nagyon nehezen lehet bizonyítani, hogy valóban egy kormány emberei állnak a betörések mögött. Erről Krasznay Csaba biztonságpolitikai elemző is mesélt lapunknak, amikor azt ecsetelet, hogyan veszik át az irányítást egyszerűen a hackerek mások gépei felett, hogy aztán arról indítsák meg a támadást, minden nyomot eltüntetve. Gyakorlatilag tehát alig van valamilyen kockázat, és ha mégis lebukik valaki, akkor nincs az a nemzetközi szervezet, amelyik igazságot tudna szolgáltatni, hiszen még a NATO is most tárgyalja a kiberhadviselés kereteit.