3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tavaly nyár óta biztos dúl a kiberháború a két ország között. Titkosszolgálati forrásokból most kiderült: hónapokkal korábban törtek be az orosz kémszolgálatok emberei a demokraták rendszereibe, hogy az onnan szerzett adatokkal manipulálják az elnökválasztás kimenetelét, csak erről senki sem szólt Hillary Clinton csapatának. A választás előtti napokban óriási botrány jöhet.

Már egy évvel ez előtt is közölték a titkosszolgálatok az Egyesült Államok kongresszusának tagjaival, hogy az orosz hackerek gyakorlatilag csak azokat az adatokat nem lopják el a demokrata párttól, amelyiket nem akarják - értesült a Reuters három különböző, az ügyet jól ismerő forrástól. Az ügy pikantériája, hogy a helyzet komolysága miatt erről nem értesíthették a demokrata pártot.

Még júliusban robbant a hír, hogy feltörték a demokraták szervereit, ahonnan értékes információkat loptak el hackerek, például több mint 20 000 emailt szivárogtattak ki a párt legfontosabb szervétől, a választási bizottságtól (DNC), ami belső zűrzavart is keltett, mert kiderült, nem volt minden tiszta az elnökjelölés kapcsán. Ekkor vált igazából nyilvánvalóvá, hogy a nagy Trump-Putyin összeborulás messze nem kampányfogás, az oroszok tényleg bele akarnak szólni az elnökválasztás kimenetelébe.

Folyamatosan figyelték a hackereket

A Reuters hírei alapján azonban jóval korábban megkezdődött már az orosz hackerek munkája: az FBI és a CIA már jó ideje figyeli a betörők mozgását és módszertanukat, az ellopni kívánt adatokat pedig extra védelemmel látták el. A titkosszolgálat szerint két orosz kémszervezet próbált meg így információt lopni.

Még tavaly nyáron értesítettek erről nyolc vezető kongresszusi tagot is, akik egy szuperbiztonságos szobából hallgathatták végig a történteket. Őket egyébként a "Nyolcak bandájának" nevezték el - nyilatkozta a lapnak a forrás. A Reuters pontosan meg is nevezi a 4 republikánus és 4 demokrata politikust, akik között ott a házelnök, a republikánusok szenátusi vezetője és a hírszerzési tanács vezetői is. Eddig egyikőjük sem kívánta kommentálni az értesülést.

Tényleg nem tudtak semmiről?

A DNC most azt mondja, először csak hónapokkal később, ősszel hallottak az esetről, amikor megjelent náluk az FBI kíberbiztonsági ügynöke, aki viszont nem mondta el, hogy az oroszokra gyanakodnak. Onnantól fogva az FBI többször is járt a szervezetnél, mivel a DNC-től más demokrata szervekhez is eljutottak állítólag a hackerek, de még akkor sem említették az orosz szálat.

Ez már háború?

Az elnökválasztás ilyen módszerekkel történő manipulálása mára mindenki számára jól jelzi, hogy tényleg eljött a kíberhadviselés kora és nem csak holmi fantazmagóriáról van szó. Valószínűleg bőven látunk még az elnökválasztás napja elé időzítve olyan mocskos részleteket, amelyek alapvetően képesek megváltoztatni a szavazók döntését és esetleg Donald Trump felé billentik a mérleg nyelvét.

Kérdés azonban, hogy miért nem érkeznek válaszlépések az Egyesült Államok részéről? A válasz több szempontból is elszomorító: nagyon nehezen lehet bizonyítani, hogy valóban egy kormány emberei állnak a betörések mögött. Erről Krasznay Csaba biztonságpolitikai elemző is mesélt lapunknak, amikor azt ecsetelet, hogyan veszik át az irányítást egyszerűen a hackerek mások gépei felett, hogy aztán arról indítsák meg a támadást, minden nyomot eltüntetve. Gyakorlatilag tehát alig van valamilyen kockázat, és ha mégis lebukik valaki, akkor nincs az a nemzetközi szervezet, amelyik igazságot tudna szolgáltatni, hiszen még a NATO is most tárgyalja a kiberhadviselés kereteit.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG