Augusztusban...
2013. augusztusban a kivitel értéke 6,4 milliárd eurót (1911 milliárd forintot), a behozatalé 5,8 milliárd eurót (1728 milliárd forintot) tett ki. A külkereskedelmi mérleg egyenlege az év nyolcadik hónapjában 613 millió euró (184 milliárd forint) volt. A kivitel értéke euróban számolva 3,4 százalékkal alacsonyabb a tavaly augusztusinál, az import közel 4 százalékkal kevesebb, mint egy éve; az egyenleg 1,1 százalékkal nőtt.
Az első 8 hónapban...
2013 első nyolc hónapjában a kivitel volumene 2,5, a behozatalé 3,2%-kal nőtt 2012 azonos időszakához képest. A kivitel értéke 53,5 milliárd euró (15 847 milliárd forint), a behozatalé 49,0 milliárd euró (14 485 milliárd forint) volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 4,6 milliárd eurót (1362 milliárd forintot) tett ki, ami megközelítőleg a tavalyi szintnek felel meg.
Csökkentek az árak
2013. január–augusztusban a forgalom forintban mért árszínvonala az előző év azonos időszakához viszonyítva az importban 1,2, az exportban 0,5%-kal csökkent. A cserearány 0,7%-kal javult. A forint az euróhoz viszonyítva 1,4%-kal gyengült, míg a dollárhoz képest 1,2%-kal erősödött.
Alkatrészt hozunk, autót viszünk
A kivitel és behozatal mintegy felét adó gépek és szállítóeszközök export- és importvolumene 2,7, illetve 2,2%-kal emelkedett 2012 azonos időszakához képest. Az árufőcsoport húzóerejét továbbra is a személygépkocsi-kivitel és az ehhez kapcsolódó alkatrész-behozatal jelentette. A közúti jármű kereskedelme az időszak egészében 10%-ot meghaladóan nőtt a forgalom mindkét irányában. Ezzel összefüggésben dinamikus növekedés jellemezte az energiafejlesztő gép és berendezés, ezen belül a dízel- és benzinmotorok behozatalát is.
A feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene 6,5 és 5,8%-kal emelkedett. Az árufőcsoporton belül a jelentős részarányt képviselő gyógyszerek és gyógyszerészeti termékek kereskedelme az exportban átlag körüli volumennövekedést mutatott, az importban a tavalyi szinten volt.
Kiemelkedő mértékben, több mint tizedével nőtt – főként az új pneumatikus gumiabroncsok keresletélénkülésének következtében – a gumigyártmány importjának volumene. A műanyag-alapanyag mindkét irányú forgalma szintén dinamikusan bővült.
Az energiahordozók behozatalának volumene 3,4%-kal volt több az előző év első nyolc hónapjának szintjénél.
Lefeleződött a kukorica forgalma
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 6,5, az importé 2,4%-kal elmaradt 2012 első nyolc hónapjához képest. Az exportban a legnagyobb részarányú gabona és gabonakészítmény árucsoporton belül a kukoricakiszállítások értéke kevesebb mint fele volt a tavaly azonos időszakinak. Ezzel ellentétben számottevően nőtt a tejtermék és tojás, valamint a zöldség és gyümölcs kereskedelmének volumene.
Kifelé kacsintgatunk Európából
2013 első nyolc hónapjában az export 77, az import 71%-át bonyolítottuk le az EU tagállamaival. A EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelem volumene az uniós forgalomnál jóval dinamikusabban, a kivitelben 4,7, a behozatalban 6,6%-kal növekedett előző év azonos időszakához képest.