Az immár nyolcadik napja az ország számos városában folyó tüntetéseket az váltotta ki, hogy az erkölcsrendészeti letartóztatás alatt meghalt egy fiatal kurd nő, a 22 éves Mahsza Amini, akit azért vettek őrizetbe, mert nem megfelelőképpen viselte a kötelező muzulmán kendőt.
A főtitkár felszólított továbbá mindenkit, hogy gyakoroljon önmérsékletet a feszültség további mélyülésének megakadályozása érdekében - közölte Guterres szóvivője, Stéphane Dujarric.
"Aggódunk azon jelentések miatt, amelyek szerint túlzott erőt alkalmaztak békés tüntetők ellen, aminek következtében több tucatnyian meghaltak, illetve megsebesültek" - mondta New Yorkban Dujarric.
Guterres csütörtökön az ENSZ-közgyűlés ülésszakának szünetében Ebrahim Raiszi iráni elnökkel találkozva megvitatta az emberi jogok helyzetét - tette hozzá Dujarric.
Guterres "alapos, pártatlan és hatékony vizsgálatot követelt Amini halála ügyében" - közölte a szóvivő.
Pénteken állami szervek által szervezett tüntetéseket tartottak több iraki városban a kormány támogatására. A menetben részt vevők a tiltakozók - mint zavargók - kivégzését követelték.
A résztvevők "Izrael katonáinak" nevezték a kormányellenes tiltakozókat, és Halál Amerikára, Halál Izraelre jelszavakat skandáltak. A Korán megsértőit ki kell végezni - kiáltotta a tömeg.
Az Iran Human Right nevű, oslói székhelyű civil szervezet szerint a kormányellenes tüntetések kezdete óta legalább 50 ember vesztette életét. Az állami televízió jelentése szerint 26 tüntető és rendőr halt meg a tiltakozó mozgalom szombati kezdete óta.
Az AP hírügynökség iráni állami és félhivatalos médiumok által közölt adatokon alapuló összesítése szerint 11 ember halt meg az összetűzésekben.
Egy londoni székhelyű nemzetközi emberi jogi szervezet azzal vádolta meg a biztonsági erőket, hogy gumibottal támadtak a tüntetőkre és fémgolyókat lőttek ki rájuk. Videofelvételek szerint a rendőrség és a félkatonai egységek tagjai éles lőszert, könnygázt és vízágyúkat vetettek be a tömegoszlatáshoz.
Az iráni hatóságok a tüntetések miatt a héten többször is korlátozták, majd egy időre teljesen elérhetetlenné tették az internetet a lakosság számára. Az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma pénteken olyan iránymutatást adott ki, amely az irániak számára az országgal szembeni amerikai szankciók ellenére elérhető internetes szolgáltatások körét bővíti. A tisztviselők szerint a lépés segítené az irániak hozzáférését olyan eszközökhöz, amelyekkel megkerülhető az állami felügyelet és cenzúra, de nem tudja megakadályozni teljesen, hogy Teherán a másként gondolkodók elfojtására a kommunikációs eszközöket használja - közölte a Reuters.
A SpaceX vezérigazgatója, Elon Musk pénteken Antony Blinken államtitkár Twitter-bejegyzésére az új engedélyről a "Starlink aktiválása" megjegyzéssel válaszolt, utalva a cég műholdas szélessávú szolgáltatására - amelyet már Ukrajnának is nyújtottak az orosz invázió elleni harcban. Musk hétfőn közölte, hogy cége a Starlinket biztosítani fogja az irániak számára, és ehhez szankciós kivételt fog kérni.
(MTI/Reuters)