A nagyobb darab zsugorodik
Az Iszlám Állam elleni, a tökéletestől távol álló, de szerepét mégiscsak valamelyest betöltő koalíció elégedett a Szíriában és Irakban elért eredményekkel, bár ezek viszonylag lassan valósulnak meg. Az utolsó, tavaly nyári találkozó óta a leglényegesebb esemény Ramadi városának visszafoglalása. Mindeközben az Iszlám Állam az általa kontrollált területek 40 százalékát vesztette el Irakban, 20 százalékát Szíriában, és a közelmúltban Tikrit városát is sikerült visszaszerezni.
A római találkozó egy időben zajlik a genfi konferenciával, melynek célja az 5 éve tartó szíriai polgárháború befejezése. A konferenciát több ellentét is nehezíti, például a két nagyhatalom, Amerika és Oroszország eltérő véleménye a szír elnök jövőjéről. Amerika hallani sem akar arról, hogy Aszad a továbbiakban részt vegyen a politikában, az oroszok szerint egyelőre szükség van rá, mert ő képes ténylegesen is harcoló erőket kiállítani.
Áttétet ad
Az Iszlám Állam visszaszorítása tehát zajlik törzsterületén, de felmerül az a probléma is, hogy terrorcselekményeket tud elkövetni máshol is, illetve hogy más, politikailag bizonytalan helyeken szervezeteket próbál létesíteni. vagyis olyan, mint a rosszindulatú daganat: ha meg is szüntetik, áttéteket képez máshol.
A legveszélyesebb ország ebből a szempontból Líbia, ahol Kadhafi diktátor elzavarása óta nem sikerül egységet teremteni, az ország két részében két kormány üzemel, sokszor összetűzve egymással. Ezt a vákumot próbálják az IÁ emberei kihasználni. Szirt városánál megtámadtak egy olajlétesítményt, és egyúttal egy bázis is sikerült kialakítaniuk.
Ahol az olaj, ott a veszély
Líbia azért különösen veszélyes, mert az IÁ ott tud sikeresen üzemelni, ahol megfelelő anyagi bázist talál, az eddigi esetekben az olajat. Irak északi részén is ez lett a pénzforrása, és Líbiában is ez lehetne. Így ha ott is sikerülne egy kvázi államot, egy kalifátust létrehozniuk, máris egy vagyonos államalakulattal állna szembe a világ. Így most ennek megakadályozása első számú prioritássá vált.
Kerry elmondása szerint ez eddig nem is haladt rosszul: hosszú ideje zajlanak egy nemzeti egységkormány felállításáról szóló tárgyalások, és ezek mostanában már egész sikeresek voltak, közel volt a megegyezés. Marokkóban megállapodás is született, de ennek gyakorlati megvalósítása eddig akadozott az újra és újra fellángoló belső viták miatt.
Ez pedig igen nagy jelentőségű lenne, hisz egy egységes vezetés könnyedén felveszi a harcot a terrorszervezettel. A Reuters szerint ha nem sikerül hamarosan megvalósítani az egységet, az Amerika vezette koalíció megfontolja, hogy Líbia területén is légicsapásokat már az Iszlám Állam egyelőre elszigetelt állásaira, hogy azok ne tudjanak kibontakozni, továbbhaladni, és összefüggő területeket irányításuk alá venni.