-
Oroszország szerdán elveszítette helyét a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) vezető testületében. Oroszország a voksoláson Ukrajnával, Lengyelországgal és Litvániával versengett a szervezet Végrehajtó Tanácsának három helyéért. A szervezet történetében ezzel Moszkva első ízben nem fog képviselettel rendelkezni a testületben. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök üdvözölte az eredményt. "Az OPCW egy nagy tekintéllyel rendelkező nemzetközi szervezet, terroristáknak nincs benne helyük" - hangoztatta az X-en. Mint fogalmazott, Oroszország kizárása az OPCW Végrehajtó Tanácsából "logikus következménye" az Ukrajna elleni orosz agressziónak. Moszkva szerepe "a nemzetközi viszonyokban egyre kisebb lesz, elszigeteltsége pedig növekszik" - fűzte hozzá Zelenszkij. Oroszország az OPCW tagja és hivatalosan már nincsen vegyifegyver-arzenálja. A hágai székhelyű szervezet az 1997-es vegyifegyver-tilalmi egyezmény végrehajtását felügyeli, amely tiltja vegyi anyagok bevetését a fegyveres konfliktusokban. 2013-ban az OPCW-t tevékenységéért Nobel-békedíjjal tüntették ki.
-
Leváltotta szerda este az új lengyel parlamenti alsóház, a szejm a 2007-2022 közötti lengyelországi orosz befolyást vizsgáló közigazgatási bizottság kilenc tagját, akiket még az októberi parlamenti választások előtt nevezett ki Andrzej Duda elnök. A szejmben nyáron megválasztott bizottsági tagokról külön-külön tartottak szavazást. Leváltásukat a koalíciót alkotó négy frakció támogatta, az eddig kormányzó Jog és Igazságosság képviselői ellenezték. A szavazás előtt, szerda délután a bizottság a varsói kormányfői hivatalban rendezett sajtóértekezletén bemutatta a munkájának három hónapját összefoglaló részleges jelentését. Ennek alapján azt javasolta, hogy a parlamenti választásokon a második helyen végzett Polgári Koalíció több politikusát, köztük Donald Tusk egykori kormányfőt, jelenlegi koalíciós kormányfőjelöltet tiltsák el "az állam biztonságával összefüggő posztoktól".
-
A fehérorosz és a kubai hadsereg vezető képviselői katonai együttműködési tervről állapodtak meg szerdán a fehérorosz vezérkari főnökség delegációjának havannai látogatása során, Oroszország pedig újabb tárgyalásokat kezdeményezett Algériával a katonai együttműködés fokozásáról - közölték az illetékes minisztériumok. "Havannában tárgyalások folytak a fehérorosz és a kubai hadsereg képviselői között. Megállapodásra jutottak egy katonai együttműködési projektről és a 2024-re vonatkozó kétoldalú események tervéről" - áll a kubai kormány közleményében. A fehérorosz állami média jelentése szerint Kuba érdeklődést mutat a fehérorosz fegyverek, köztük az akár 300 kilométeres hatótávolságú Polonez rakétaindítók szállítása iránt.
-
Ukrán páncélozott járműveket rejtő alagutat találtak Avgyijivka térségében az orosz felderítők: a légierő több rakétát is kilőtt, annak érdekében, hogy a harcjárműveket semlegesítse. Az orosz csapatok továbbra is nagy veszteségekkel haladnak előre Avgyijivkánál, de heteken belül bevehetik a várost.
-
Orosz sajtóinformációk alapján aknára lépett, és meghalt Vlagyimir Zavadszkij orosz tábornok. A baleset Harkiv régióban, Izjum városának közelében történt. Zavadszkij az orosz fegyveres erők 14. hadseregtestének volt a parancsnok-helyettese, a háború kitörése óta ő az ötödik orosz tábornok, aki bizonyítottan életét vesztette. Mivel az orosz hadsereg általában nem közöl információkat magas rangú katonáinak haláláról, a valós szám ennél nagyobb is lehet.
-
Viharok, orkán, sártenger, fagy nehezíti meg a katonai műveleteket Ukrajnában. Szinte teljesen megállt az élet.
-
Finnország bejelentette, utolsó működő határátkelőjét is lezárja Oroszország felé, mivel szerintük Moszkva szervezetten szállít észak-afrikai és közel-keleti migránsokat a határhoz. A lengyel–ukrán határon továbbra is tart a lengyel kamionosok blokádja amiatt, hogy az ukrán fuvarozók lefelé tartó árversenybe kényszerítik őket, miközben a szlovák kamionosok bejelentették, lezárják a Szlovákia és Ukrajna közötti fő határátkelőt, ha a kormány nem tesz valamit az ukrán fuvarozók ellen.
(MTI, Portfolio)