4p
Gyakorlatilag ugyanaz a forgatókönyv megy tovább, mint a Sziriza előtt. Szakértők szerint a kérdés az, hogyan reagálnak négy hónap múlva a választók.

Rácz Margit, a Magyar Tudományos Akadémia KRTK Világgazdasági Intézetének főmunkatársa elmondta, a Ciprasz-kormány kötelezettséget vállalt arra is, hogy az előirányzott négy hónapos "moratórium" idején nem hoz olyan intézkedést, amely pótlólagos terhet jelentene a költségvetésnek. A pénzügyminiszter által aláírt athéni reformterv valójában azt jelenti, hogy az a rendszer, amellyel a Sziriza kampányolt - nevezetesen, hogy "kibújik" a trojka ellenőrzése alól - az elkövetkező négy hónapban a meghosszabbított hitel fejében érvényét veszti.

A privatizáció megkezdett leállítását visszavonják, a minimálbér megemelését jegelik, csökkentik a közalkalmazottak számát. Ebből pedig az következik, hogy az új kormány nagyjában és egészében azt az utat követi, amelyet az előző kabinet folytatott. Az igazi kérdés Rácz Margit szerint most nem az, hogy van-e fény az alagút végén, hanem az, hogy a görög társadalmon belül az a hatalmas tömeg, amely a Szirizába helyezte bizalmát, megérti-e, hogy nem kezdődik új korszak. "A fény ott fog kigyulladni vagy elaludni, hogy a választók miként értékelik majd az elkövetkező négy hónapot" - vélekedett a Világgazdasági Intézet főmunkatársa, emlékeztetve: a növekvő szegény réteg azt remélte, hogy a Ciprasz-kormány hatalomra jutásával egy csapása megjavulnak a dolgok.

A görög reformtervvel kapcsolatban Rácz Margit nagyon fontosnak nevezte, hogy javítani akarják az adózás rendszerét, büntetni kívánják az adóelkerülőket, illetve az adócsalókat - beleértve a leggazdagabb rétegeket -, és intézkedéseket hoznak a korrupció csökkentésére. A szakértő szerint ezek olyan elemek, amelyek komolyabb bevételt eredményezhetnek a költségvetésben, és amiből a legelszegényedettebb rétegeket támogatni lehet. Hitelből nem lehet megoldani a szükséges finanszírozást, tehát amilyen mértékben javul az adómorál, illetve csökken a korrupció, olyan mértékben nyílhatnak meg új költségvetési csatornák, főként a szegények segítésére, ami a Sziriza kiemelt célja volt - fogalmazott Rácz Margit, hozzátéve ugyanakkor: sem az adómorál javulását, sem a korrupció mérséklődését illetően "nem túlságosan optimista".

Arra a kérdésre válaszolva, vajon a hitelezők, illetve Görögország az elkövetkező hónapok tárgyalásai után megállapodásra jutnak-e, Rácz Margit úgy értékelte: hitel nélkül Görögországban a hagyományos kiadások feltételei sem teremtődnek meg. Görögországnak tehát nincs szabad választása abban a tekintetben, hogy az Európai Központi Bank, a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Bizottság által a hitel fejében elvárt irányvonalat teljesíti-e vagy nem. Az igazi nagy kérdés az, hogy ha a négy hónap lejár, a görög gazdaság - legalábbis a folyó költségvetés tekintetében - "önjáró" lesz-e vagy nem. "Ebben egyáltalán nem vagyok biztos" - jelentette ki, utalva a rendkívüli mértékű eladósodásra, a reálgazdaság gyengeségére, továbbá a szolidaritás hiányára társadalomban. Az elmúlt hetekben is folytatódott a bankokból való pénzkivétel, hetente mintegy 50-60 millió euró "vándorolt a táskákba" - emlékeztetett ez utóbbi kapcsán a szakértő.

Rácz Margit nem zárta ki, hogy Görögországnak újabb mentőcsomagra lesz szüksége, szavai szerint az elkövetkező négy hónapra 60-70 milliárdot is hallott. Utalt arra, hogy az eddigi 240 milliárdos csomag február végén lejárt. Április végéig ugyanakkor az eurócsoport által tárgyalási alapnak tekintett görög reformtervet végső formába kell önteni - jelentette ki

A kilátásokat illetően a Világgazdasági Intézet főmunkatársa úgy vélte: ha a görög folyó költségvetési hiány alacsony marad és a hagyományos bevételek egyre inkább fedezik a hagyományos kiadásokat, akkor térhet vissza Görögország a viszonylag olcsó piaci finanszírozásra a lejáró államadósságot illetően. Ez lehet az időpont a trojkától való végleges megszabadulásra. "Megítélésem szerint ez a boldogító pillanat még nincs a láthatáron" - jelentette ki az MTI-nek Rácz Margit, aki szerint van ugyan remény a kibontakozásra, de az lassú lesz.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bajban a német ipar? Megkongatták a vészharangot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 16:41
Egy kulcsfontosságú alapanyag ellátási biztonsága miatt aggódnak.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Feszült várakozás: mikor mozdul a kamat?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 09:16
A piacok figyelnek. 
Makro / Külgazdaság Egy súlyos hiba, ami mindenkivel kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 27. 17:52
Donald Trump amerikai elnök nem tanult az Egyesült Államokban kicsit kevesebb mint 100 évvel ezelőtt bevezetett vámintézkedésekből. Ezt próbálják elmagyarázni a közgazdászok eredmény nélkül.
Makro / Külgazdaság Egy gyilkos támadás, amely atomháborút szabadíthat el
Káncz Csaba | 2025. április 27. 09:58
India és Pakisztán, Dél-Ázsia nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális hatalmai háború felé sodródnak, miután India Pakisztánt vádolta meg egy brutális terrortámadás elkövetésével az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban. A két ország egylőre a „szemet szemért, fogat fogért” elv alapján vezet be intézkedéseket egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete. 
Makro / Külgazdaság A mikrohullám ölni tanul – tesztüzemben a jövő légvédelme
Litván Dániel | 2025. április 27. 05:47
Olyan eszközt tesztelt a brit haderő, amely egy csapásra át tudná írni a front erőviszonyait – de van még mit reszelgetni rajta.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz ötlet volt felbőszíteni Kínát?
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 16:44
Mielőtt kirobbantotta kereskedelmi háborúját Kína ellen, Donald Trump amerikai elnöknek végig kellett volna gondolnia, hogy kivel áll szemben. Nem tette, amit jó eséllyel nagyon megbánhat.
Makro / Külgazdaság Sivatagba homokot? Az oroszok találtak maguknak egy vásárlót
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 15:32
Hosszabb távon jelentős mennyiségű orosz földgáz importjáról tárgyal Oroszország és Irán, miközben a perzsa állam földje alatt található a világ második legnagyobb földgáztartaléka.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG