5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A háború elhúzódásával egyre korlátozottabbá válik az ukrán kormány azon képessége, hogy egyes régiókban visszaállítsa az erős államot és a nemzeti identitást. Minél tovább folytatódik az erőszak, annál kevésbé valószínű, hogy a menekültek hazatérnek. Káncz Csaba jegyzete

A tavaly februári orosz invázió a második világháború óta a legnagyobb menekültválságot idézte elő Európában. Az októberi adatok szerint csaknem 2,9 millióan költöztek (vagy hurcolták el őket) Oroszországba, nagyjából 7,9 milliót regisztráltak Európában 2022. február 24. és december 27. között.

A hazatérés motivációi

Miközben Oroszországon kívül Lengyelország (1,5 millió), Németország (1,0 millió) és Csehország (475 ezer) fogadta a legtöbb ukrán menekültet, Olaszország, Spanyolország, Franciaország, Románia és az Egyesült Királyság is több mint 100 ezret fogadott be. Sajnos nem sok okunk van azt feltételezni, hogy sok ukrán menekült hamarosan hazatér.

A Rating közvélemény-kutató csoport júniusi felmérése azt találta, hogy az ukrán menekültek 24 százaléka szeretett volna visszatérni - de vár egy bizonyos ideig - 48 százalékuk azt mondta, hogy a háború vége után visszatér, és 8 százalék azt állította, hogy nem menne vissza Ukrajnába.

Rengeteg fiatal is elhagyta már Ukrajnát, hiába tiltották meg. Fotó: EPA/Zurab Kurtsikidze
Rengeteg fiatal is elhagyta már Ukrajnát, hiába tiltották meg. Fotó: EPA/Zurab Kurtsikidze

A német kormány által támogatott decemberi felmérés szerint az ukrán menekültek mintegy 37 százaléka szeretne véglegesen vagy legalább a következő néhány évben letelepedni az országban.

Az Európai Unió által tavaly márciusban bevezetett „Ideiglenes Védelmi Irányelv” részeként az ukránok három évig élhetnek, dolgozhatnak és tanulhatnak az EU-országokban. Sok ukrán menekült talált már munkát a befogadó országokban, és – akárcsak az 1960-as években Európába hívott ideiglenes vendégmunkások – dönthet úgy, hogy végül ezekben az országokban telepszik le.

A teljes képhez hozzátartozik, hogy ukránok milliói hagyták el országukat az orosz invázió előtt is, 2020-ban 1,4 millióan éltek és dolgoztak Lengyelországban (legtöbbjük a 2014-es zavargások kezdete után), további 250 ezren pedig Olaszországban éltek csak a háború előtt.

Az ukrán külföldi munkavállalók és menekültek hazatérésének motivációja jelentősen csökkent a háború tavaly februári kezdete óta az egész országban elterjedt pusztítások következményeként. Az ország lakosságának nagy része az elektromos áramhoz, hőellátáshoz és vízhez való korlátozott és szórványos hozzáféréstől szenved, Ukrajna gazdasága pedig 30%-kal zsugorodott 2022-ben. Ukrajna ma Európa legszegényebb országa, és az EU-ba való belépése valószínűleg hosszú éveket vesz majd igénybe.

A Norvég Menekültügyi Tanács szerint néhány ukrán menekült visszatért ugyan, de a télen kialakult „élhetetlen” körülmények és a széteső alapvető infrastruktúra több ukránt késztet arra, hogy Európában keressen menedéket.

Tanulságok a közelmúlt történelméből

Más országok, amelyek az elmúlt évtizedekben konfliktusoktól szenvedtek, azt mutatják, hogy minél tovább folytatódik az erőszak, annál kevésbé valószínű, hogy a menekültek hazatérnek.

Az 1999-es koszovói háborúban, amikor a NATO bombázta Jugoszláviát, hogy megakadályozza a Koszovó többségét alkotó albánok etnikai tisztogatását, százezrek menekültek el vagy kényszerültek át a szomszédos Albániába és Macedóniába. „Ezek a menekültek végül visszatértek Koszovóba, mivel a háború mindössze 78 napig tartott” – magyarázza a The Economist egyik cikke. A közeli boszniai háború során, amely 1992 és 1995 között zajlott, azonban sok bosnyák távozott „és sokkal kevesebben tértek vissza”.

Demográfiai válság

Míg az Ukrajnával határos viszonylag szegényebb EU-országok, mint például Lengyelország és Csehország megpróbálhatják a jövőbeni menekültek befogadását korlátozni, az ukrán menekültek ehelyett tovább indulhatnak Nyugat-Európa, vagy Kanada felé.

Az elmenekültek milliói tovább súlyosbítják azt a demográfiai válságot, amellyel Ukrajna az 1990-es évek óta küzd. A születésszám csökkenése, a növekvő halálozási arány, a népesség elöregedése és a 2014 előtti magas kivándorlás miatt Ukrajna lakossága az 1991-es 52 millióról 2020-ra 42 millióra csökkent.

Továbbá a konfliktus miatti nagyszámú, legjobb  korban lévő férfi áldozat is évtizedekre aláássa Ukrajna demográfiai helyzetét. Egy tavalyi ENSZ-jelentés azt jósolja, hogy Ukrajna lakossága valószínűleg soha nem fog kilábalni a konfliktus általi csapásból, és ebben az évszázadban is jelentős népességfogyást fog tapasztalni.

Putyin piszkos kalkulációja

A kevésbé népes Ukrajna része lehet a Kreml országgyengítési stratégiájának, amire Putyin elnök tavaly márciusban baljóslatúan utalt,  kijelentve: „Ha továbbra is azt csinálják, amit tesznek, megkérdőjelezik Ukrajna államiságának jövőjét."

Oroszország aktív szerepet is játszik Ukrajna elnéptelenítésében. Amellett, hogy destabilizáló hadműveleteit elindította, 2014 óta elősegítette az ukrán menekültek Oroszországba való bevándorlását, amely politika, úgy tűnik, a 2022. februári invázió óta folytatódott azzal, hogy további ukrán menekültek érkeztek Oroszországba.

Tavaly májusban pedig Putyin aláírt egy rendeletet, amely enyhíti az oroszokra vonatkozó korlátozásokat, akik a háború sújtotta régiókból ukrán gyerekeket kívánnak örökbe fogadni, miközben megnehezíti e gyerekek ukrajnai rokonai számára a visszaküldést.

Sok ukrán valószínűleg soha nem tér vissza, beleértve azokat is, akik Oroszországba utaztak. Márpedig ha nincs elegendő ukrán az ország újratelepítéséhez, az ukrán kormány azon képessége, hogy egyes régiókban visszaállítsa az erős állami képességeket és nemzeti identitást, a háború elhúzódásával egyre korlátozottabbá válik.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG