Az elmúlt egy évben a cukron kívül gyakorlatilag minden, amit nem érintett áfacsökkentés, drágult: az élelmiszerek ára 3,4 százalékkal lett magasabb egy év alatt, ezt közölte a KSH a Privátbankár.hu-val. Az elemzőházak előrejelzése megegyezik az adattal, az MNB, a Reuters, a Portfolió és az OTP Elemzési Központ 2,5 százalékos növekedést várt novemberre, míg a Bloomberg egy hajszállal magasabbat, 2,6 százalékot.
Drágább lett a nagybevásárlás
Ahogy az a legfrissebb Árkosár-felmérésünkből is kiderült, a tojás hatalmasat drágult, egy év alatt 23 százalékot, amiben a madárinfluenza mellett a holland tojásbotrány is nagy szerepet játszott. A vaj és a vajkrém 15,4, a tejtermékek 9,6, a kenyér 7,5, a párizsi, kolbász 7,3, a sajt 7,1, a sertéshús pedig (az áfacsökkentés ellenére) 4,1 százalékkal drágult. A baromfihús ára ugyanakkor 13,1, a cukoré pedig 8,5 százalékkal csökkent.
A legnagyobb mértékben, átlagosan 7,1 százalékkal a szeszes italok, dohányáruk drágultak. Az egyéb cikkek (gyógyszerek, járműüzemanyagok, illetve lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos, valamint kulturális cikkek) ára átlagosan 2,9, ezen belül a járműüzemanyagoké 5,9 százalékkal emelkedett. A háztartási energia ára 1,5, ezen belül a tűzifáé 12,3 százalékkal magasabb lett, míg az elektromos energia, vezetékes gáz és távfűtés ára nem változott. A szolgáltatásokért 1,0, a ruházkodási cikkekért 0,5 százalékkal többet, a tartós fogyasztási cikkekért 0,2 százalékkal kevesebbet kellett fizetni.
Havi bontásban is látványos
A fogyasztói árak átlagosan 0,4 százalékkal nőttek az előző hónaphoz képest, ezen belül az élelmiszerek ára 0,5 százalékkal emelkedett. Hónapon belül 18,6 százalékot drágult a tojás, míg a friss zöldség 3,7, a párizsi, kolbász 1,9 százalékkal drágult. A cukor ugyanakkor 6,1, a friss hazai és déligyümölcs 3,6, az étolaj 1,4 százalékkal kerül kevesebbe.