Migránsok várakoznak az osztrák- szlovén határ ausztriai oldalán, a Spielfeldben kialakított, a migránsokat irányító határőrizeti rendszer sátrában. MTI Fotó: Varga György |
Brüsszel két hetet adott Athénnak, hogy konkrét tervet készítsen határvédelme megerősítésére. Az Európai Bizottság szerint ugyanis tarthatatlan a helyzet a schengeni övezet külső határának az ország által felügyelt részén. Ha a görög hatóságok nem javítanak a helyzeten, akkor Brüsszel visszaállíthatja a görög állampolgárok ellenőrzését a schengeni határokon belül. Az EU tagállamai a többszörös felszólítás ellenére továbbra is vonakodnak felgyorsítani a menekültek befogadását Görögországból és Olaszországból, derült ki a Bizottság kedden közzétett helyzetjelentéséből, ami az áthelyezési és az áttelepítési program végrehajtását vette górcső alá.
De ki a felelős határzárért a Brenner-hágónál?
Az EU aggódik amiatt is, hogy Ausztria június 1-től vissza akarja állítani az ellenőrzést a Brenner-hágónál és másutt, így a magyar határon is. A Bizottság szóvivője azután nyilatkozott, hogy a hét elején már megkezdődtek a műszaki akadályépítés előkészületei a hágónál. A nyilatkozat szerint, ha a bécsi kormány keresztülviszi a tervet, az komoly következményekkel jár, mivel a Brenner alapvető az unión belül szabad mozgás szempontjából.
A szóvivő emlékeztetett arra, hogy a schengeni övezet belső határain csakis kivételes esetekben és a kiváltó okkal arányos mértékben lehet újra bevezetni bármiféle korlátozást. Arra is kitért, hogy a bizonyítékok szerint az illegális menekültáradat egyelőre nem terelődött át Görögországból Olaszország felé, bár a korábbinál többen lépnek olasz földre.
Alev Korun osztrák országgyűlési képviselő és a Zöld Alternatíva párt szóvivője szerint „ellene vagyunk a határok militarizációjának és a határok építésének. Ilyen nacionalista lépések csak felgyorsítják a szolidarizáció felbomlását az EU-ban.
A Münchner Merkur vezető publicistája, Georg Anastasiadis szerint Ausztia döntésével az európai egység egy újabb fontos építőköve esett ki. A publicista viszont elutasítja az EU Bécsnek címzett bírálatait. Szerinte Brüsszel éveken keresztül tapasztalható hanyagsága a kibontakozó menekültválságban végül Ausztriának nem hagyott más választást. Amíg nem működik az EU külső határainak védelme, addig a publicista szerint Macedóniánál és a Brenner-hágónál kell Európát a népvándorlástól megvédeni.
Káncz Csaba |
A számok egyelőre Bécset igazolják
Az osztrák hivatalos szervek mindenesetre azzal számolnak, hogy a idén 300 ezerre nő a tengeren Olaszországba érkező migránsok száma. Ez megalapozott előrejelzés lehet az osztrák hatóságok részéről. Csak a kedden ugyanis az olasz parti őrség – az EU Frontex hajóival megtámogatva – 2154, Líbiából elindult migránst szedett ki a tengerből. Most, hogy megérkezett a tavasz és a balkáni útvonal lezárult, a migránsokat más útvonalon szállítják az embercsempészek. Szakemberek azt gyanítják, hogy azon százezrek, akik nem tudtak útnak indulni a Balkán felé, az elkövetkező időszakban Líbián keresztül akarnak Olaszországba bejutni.
A Kurier információi szerint az osztrák belügyminisztérium május végéig szeretne az osztrák-magyar határnál is kerítést felhúzni. A lap szerint a stájerországi Spielfeldnél lévő határátkelő mintájára nemcsak a tiroli Brenner-hágónál, hanem Burgenland tartomány Miklóshalma (Nickelsdorf) és Rábakeresztúr (Heiligenkreuz) településeinél is menekülteket átléptető rendszert hoznak létre. Hans Niessl burgenlandi tartományi vezető egy márciusi interjújában úgy vélte: a bűnügyi statisztika szerint Burgenland a legbiztonságosabb ausztriai tartománynak számít ugyan, azonban "tudvalevő", hogy az embercsempész-maffia "ingajáratot" üzemeltet Budapest és Bécs között, fejenként 600 és ezer euró közötti összegekért szállítja az embereket.
Káncz Csaba jegyzete