Görögország jól halad a hitelcsomag-szerződésben 2018-ra előirányzott 3,5 százalékos elsődleges GDP-arányos többlet teljesítését illető reformintézkedések költségvetésre gyakorolt hatásának kalkulálásában, ezt mondta a Reuters hírügynökségnek adott interjúban Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság alelnöke, euróért és szociális párbeszédért felelő biztosa. Athén előrelépést tett számos területen, így a nyugdíjrendszer, a személyi jövedelemadó, a privatizációs alap létesítése és az adóbeszedési rendszer terén megkövetelt reformokban is.
A harmadik görög mentőcsomag esedékes felülvizsgálatáról már hónapok óta húzódnak a tárgyalások, elsősorban az IMF és az európai hitelezők között a görög gazdasági növekedés és a fenntartható adósságtörlesztés kilátásairól kialakult nézeteltérés miatt. Valdis Dombrovskis elmondása szerint konstruktív tárgyalásokat folytatnak az IMF-fel, és bár vannak bizonyos nézetkülönbségek a kitűzött cél eléréséhez szükséges költségvetési erőfeszítésekről, ezeket nem tartja áthidalhatatlannak.
Nem mindenki lát okot az örömre
Jeroen Dijsselbloem, az euróövezeti pénzügyminiszterek csoportja, az Eurogroup elnöke szkeptikusan nyilatkozott egy washingtoni megállapodás valószínűségével kapcsolatban. Meglátása szerint ugyanakkor az Eurogroup jövő heti, amszterdami találkozóján valószínűleg már meg tudnak egyezni a felek. Az Eurogroup ragaszkodik a 3,5 százalékos elsődleges GDP-arányos görög költségvetési többlet teljesítéséhez, az IMF ugyanakkor – a hitelezőkkel ellentétben – nem tartja megvalósíthatónak ezt a célt, nemhogy 2018-ig, de azután sem. A Valutaalap szerint ehhez csökkenteni kellene az elsődleges költségvetési többlet megkövetelt mértékét és enyhíteni kellene az ország adósságszolgálati terhein is.
Az IMF megfenyegette a görögöket? A WikiLeaks szivárogtatta ki, hogy az IMF csődeseménnyel próbálta gyors megállapodásra kényszeríteni Görögországot és európai hitelezőit a harmadik mentőcsomag feltételeinek a teljesítéséről. Részletek >>>> |