Veszprémi városrészlet havazás után 2016. január 23-án. MTI Fotó: Nagy Lajos |
Latyakos, havas utakra kell készülni
A fél országban esett a hó szombaton, nyugat felől érkezett a csapadék, hajnalra helyenként 10 centi hó esett - Sopron környékén a legvastagabb a hóréteg.
Az Útinform reggel 9-kor kiadott helyzetjelentése szerint a Dunántúlon már elállt a havazás, viszont Fejér, Tolna és Baranya megyében, valamint a Duna-Tisza közén helyenként esik, vagy szállingózik a hó. Az autópályák és főutak a folyamatos sózásnak köszönhetően általában vizesek, latyakosak, hókásásak, de havas szakaszokra is számítani kell. Ahol elállt a hóesés ott már nedves, északkeleten és a Tiszántúlon pedig száraz a burkolat.
Az alsóbbrendű utak többnyire havasak, hókásásak, vagy a letaposott hótól síkosak. Debrecen és Békéscsaba tájékán jégbordásak a mellékutak.
Éjszaka az M7-esen volt egy ütközés, vasárnap reggel az M6-oson csúszott meg egy autó, és a szalagkorlátnak ütközött
Mi lesz a folytatásban?
Az Időkép előrejelzése szerint vasárnap a Dunától keletre még többfelé szállingózhat, gyengén eshet a hó. Hétfőn északnyugat felől érkezik újabb csapadékmező: hazánk nagy részén kisebb eső, keleten, északkeleten havazás, majd egyre inkább ónos eső valószínű.
Az ónos eső miatt Északkelet-Magyarországra, összesen 7 megyére adott ki figyelmeztetést az OMSZ.
Mit kezdjünk a hóval, ha nem akarjuk elpusztítani a fákat?
Budapesten vannak olyan területek, ahol egy köbméter földben egy kilogramm só halmozódott fel - ez pedig pusztítja a fákat, a növényeket. Komoly büntetés jár annak, aki a jogszabályi tiltás ellenére sóval oldja meg a síkosságmentesítést - sőt, még az sem mindig igaz, hogy a saját kertjében mindenki azt szór szét, amit akar. Miért baj, ha sózunk? Mit használjunk helyette? Tényleg drágább, ami kíméli a környezetet? Korábban Lenkei Pétert, a Levegő Munkacsoport Környezeti Tanácsadó Irodájának vezetőjét kérdeztük a témában, érdemes felidézni a beszélgetést >>