7p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Kínában végzett tanulmányok célja a pandémiás vírus forrásának pontos meghatározása volt. De most úgy tűnik, a WHO-nak fel kell adnia a terveit.

Úgy tűnik, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szép csendben feladta a Covid-19 világjárvány eredetét vizsgáló, régóta várt tudományos vizsgálatának második szakaszát. A szervezet arra hivatkozik, hogy állandó kihívásokkal kell szembenézniük a döntő fontosságú kutatások során a Kínában végzett kísérletek miatt.

A kutatók csalódottak, hogy a vizsgálat nem halad előre, hiszen annak megértése, hogy a SARS-CoV-2 koronavírus először fertőzte meg az embereket, igen fontos a jövőbeli járványkitörések megelőzése miatt. 

"Ha Kína nem teljesen partner, a WHO keveset tud tenni a tanulmányok előrehaladása érdekében. Valósággal meg van kötve a kezük" – mondja Angela Rasmussen, a kanadai Saskatchewani Egyetem virológusa. 

Megakadt a kutatás második fázisa Kínával. Fotó: Depositphotos
Megakadt a kutatás második fázisa Kínával. Fotó: Depositphotos

2021 januárjában a WHO nemzetközi szakértői csoportja a kínai Vuhanba utazott, ahol először észlelték a Covid-19 vírust. A csapat az eredetkutatás első fázisaként a kínai kutatókkal együtt áttekintette a bizonyítékokat, hogy mikor és hogyan jelenthetett meg a vírus. Még abban az évben márciusban kiadtak egy jelentést, amely négy lehetséges forgatókönyvet vázolt fel, amelyek közül a legvalószínűbb az, hogy a SARS-CoV-2 denevérekről terjedt át az emberekre, valószínűleg egy köztes fajon keresztül. A WHO az első fázist úgy tervezte, hogy megalapozza a mélyreható tanulmányok második szakaszát, amivel pontosan meghatározzák, mi történt Kínában és másutt.

Ám két évvel a nagy horderejű utazás óta, a WHO feladni kényszerül a második fázis terveit.

„Nincs második fázis, a terv megváltozott. Valójában a világpolitika gátolta az eredetvizsgálat előrehaladását” – mondta a Nature- nek Maria Van Kerkhove, a svájci WHO genfi ​​epidemiológusa.

A kutatók azt tervezték, hogy meghatározzák a vírus kezdeti terjedését. Ez magába foglalta a denevérek csapdába ejtését a Kínával határos régiókban a SARS-CoV-2-vel szorosan összefüggő vírusok után kutatva, majd kísérleti vizsgálatokat akartak, amelyek segítségével leszűkíthető, mely állatok érzékenyek a vírusra, és mely állatok lehetnek gazdaszervezetek, ezek a tervek kiterjedtek a 2019 végén és 2020 elején világszerte begyűjtött és archivált szennyvíz- és vérminták vizsgálatára is.

A kutatók szerint azonban most már túl sok idő telt el ahhoz, hogy összegezzék a vírus eredetének meghatározásához szükséges adatokat.

(Mindeközben Kína a lakosság lázadására feloldotta a zéró-Covidot, aminek köszönhetően brutális nagyságú fertőzéshullám indult el, az erről szóló személyes beszámolót egy kint élő magyartól az Mfor.hu oldalán olvashatják).

Feszült idők

Sok kutató nem is csodálkozik azon, hogy a WHO tervei meghiúsultak. 2020 elején Donald Trump akkori amerikai elnök adminisztrációja megalapozatlan állításokat tett, miszerint a vírus egy kínai laboratóriumból származott, az amerikai titkosszolgálatok pedig később azt mondták, hogy megkezdték a vizsgálatot. A Vuhan városában található a Vuhan Institute of Virology, egy koronavírusokkal foglalkozó, magas szintű biztonsági laboratórium vezetői azonban megkérdőjelezték, hogy a vírus az ország határain belülről származik-e.

A két szuperhatalom közti forrongó ellenségeskedés közepette a tagállamok 2020 májusában arra kérték a WHO-t, hogy próbáljon meg tudományosan utánajárni a világjárvány kezdetének beazonosításában. Noha Kína beleegyezett a küldetésbe, óriási volt a feszültség, ezért miután a WHO-csoport elutazott Vuhanból, a Kínával való kapcsolat is megszakadt.

2021 márciusi jelentésében a csapat arra a következtetésre jutott, hogy „rendkívül valószínűtlen”, hogy a vírus véletlenül szabadult volna ki egy laboratóriumból. 

"Mégis, ez a feltételezett laboratóriumi incidens végig kulcsfontosságú vitatéma maradt a kínaiak számára" – mondja Dominic Dwyer, a Sydney-i New South Wales Health Pathology virológusa, aki a WHO csapatának tagja volt.

Júliusban a WHO körlevelet küldött a tagállamoknak, amelyben felvázolta, hogyan mozdítaná elő az eredetkutatásokat. A javasolt lépések közé tartozott a vadállat-piacok felmérése Vuhanban és környékén, az ezeket a piacokat ellátó farmok, valamint a laboratóriumok auditálása azon a területen, ahol az első eseteket azonosították.

A kínaiak azonban elutasították a WHO terveit, különös tekintettel a laboratóriumi jogsértések kivizsgálására irányuló javaslatukra. Zhao Lijian, a kínai külügyminisztérium szóvivője azt mondta, hogy a WHO javaslatával nem minden tagállam ért egyet, és a második szakasznak nem szabad olyasmikre összpontosítania, amelyeket a misszió már rendkívül valószínűtlennek ítélt.

2021 augusztusában az eredeti WHO-csapat tagjai egy cikket jelentettek meg a Nature-ban, amelyben sürgették a vírus eredetének felkutatását célzó tanulmányokat.

„Azért írtuk ezt a cikket, mert attól tartottunk, hogy a második fázis nem fog lezajlani. Sajnálom, hogy ezt kell mondanom, de ez meg is történt” – mondja Marion Koopmans, a hollandiai Rotterdami Erasmus Egyetem Orvosi Központjának virológusa és a vuhani misszió tagja. 

Elakadt munka

Gerald Keusch, a Massachusetts-i Boston Egyetem társigazgatója szerint az eredetvizsgálatot nemcsak Kína, a WHO, de az egész világ rosszul kezelte. A WHO-nak határozottan ki kellett volna alakítania egy pozitív munkakapcsolatot a kínai hatóságokkal.

Bár Van Kerkhove azt mondja, hogy a WHO főigazgatója, Tedros Adhanom Ghebreyesus továbbra is közvetlen kapcsolatban áll a kínai kormány tagjaival, hogy Kínát nyitottabbá tegye, és adatai megosztására ösztönözze. A WHO munkatársai pedig felvették a kapcsolatot a pekingi Kínai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központtal, hogy megpróbáljanak együttműködést kialakítani. 

A kínai külügyminisztérium azonban nem válaszolt a lap e-mailben küldött megkereséseire, miért akadtak el a második fázisú tanulmányok.

2021 novemberében a WHO megalakította az új kórokozók eredetével foglalkozó tudományos tanácsadó csoportot (SAGO) – egy állandó szakértői team-et, akik azóta javaslatot tettek arra, hogyan végezzenek eredetvizsgálatokat a jövőbeli járványkitörések esetére. A SAGO a SARS-CoV-2 eredetére vonatkozó bizonyítékokat is értékelte.

Véradók tanulmánya

Azért a WHO által vezetett formális folyamaton kívül néhány, a második fázisra készült tanulmány elkészült. Tavaly májusban pekingi és vuhani kutatók közzétették 2019 decembere előtt a vuhani Vérközpontba szállított donovérelemzések eredményeit. A kutatók olyan SARS-CoV-2 antitesteket kerestek, amelyek a legkorábbi fertőzésekre utalhatnak 

A csapat több mint 88 000 plazmamintát vizsgált meg, amelyeket 2019. szeptember 1.- 2019. december 31. között gyűjtöttek, de a mintákban nem találtak SARS-CoV-2-blokkoló antitesteket.

Michael Worobey, a Tucsonban található Arizonai Egyetem evolúciós virológusa szerint ez a munka a kínai tudósok fontos hozzájárulása, amivel alátámasztják a korábbi genomikai elemzéseket, miszerint a vírus valószínűleg nem jelent meg még 2019 szeptemberében.

Egy másik kínai tanulmány 2020 januárjában és februárjában a SARS-CoV-2 nyomait találta a vuhani Huanan piac tenger gyümölcsei részlegén, amelyet a legelső Covid-fertőzöttek közül sokan meglátogattak. Mintákat vettek többek között a szennyvízből, a lefolyókból, az ajtók és piaci bódék felületéről, valamint a talajról. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a vírust valószínűleg az emberek terjesztették, de Rasmussen és mások is szeretnék alaposabban megvizsgálni a nyers adatokat.

„Továbbra is azt remélem, hogy lesz még előrelépés” – mondja Thea Fischer, a Koppenhágai Egyetem közegészségügyi virológusa, aki a vuhani misszió tagja volt, és a SAGO tagja.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Most Ön is kérdezhet Kéri Lászlótól! Ma délután fél 4-kor a Klasszis Klub Live!-ban
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 08:57
Politológus, szociológus, tanár vendégünkkel alapvetően a hazai bepolitikai helyzetet járjuk körül. Olyan kérdésekre keresünk választ, mint hogy megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter, kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig, meddig marad szankciós listán Rogán Antal, vagy hogy mi lesz a régi ellenzékkel? De nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, ehhez elég csak egy ingyenes regisztráció.
Makro / Külgazdaság A keresetek növekedése alábbhagyott novemberben
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 08:30
Novemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 695 100, a kedvezmények figyelembevételével nettó  478 ezer forint volt. 
Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG