Furcsa helyzet miatt fájhat az argentin hatóságok feje, ugyanis olyan szintet öltött az országba irányuló, orosz „terhességturizmus”, hogy egyértelműen lépéskényszerbe kerültek. A BBC cikke jól rávilágít arra, hogy a probléma mennyire elharapózott az elmúlt hónapokban, hiszen a portál szerint legalább 5000 orosz nő érkezett szülni ebben az időszakban, múlt csütörtökön például egy járaton 33-an.
Az ország nemzeti migrációs ügynöksége szerint az érkező nők mind a terhességük utolsó heteiben voltak, és azért érkeztek, hogy Argentínában szüljenek, hiszen így a gyermekük argentin állampolgárságot kap a helyi törvények alapján.
A 33 nő közül, akik csütörtökön érkeztek a fővárosba, hármat őrizetbe vettek az okmányaikkal kapcsolatos problémák miatt, csakúgy, mint három másik néhány nappal korábban érkezett nőt - fogalmazott a migrációs ügynökség vezetője, Florencia Carignano. Mint mondta, a várandós nők eredendően azt állították, hogy turistaként érkeztek az országba, ám később maguk is beismerték, hogy igazából azért utaztak el, hogy biztosítsák, hogy a gyermekeik argentin állampolgárságot kapjanak, ami nagyobb szabadságot biztosít, mint az erősen lekorlátozott orosz útlevél.
Az argentin útlevél lényegesen erősebb, mint az orosz, hiszen a dél-amerikai állam lakói 171 országba léphetnek be vízummentesen, ráadásul az állampolgársággal már rendelkező gyermekek szülei is lényegesen könnyebben szerezhetik meg az állampolgárságot
– ez pedig nagyon jól jön azoknak az oroszoknak, akik mostanra már csak 87 országba utazhatnak vízummentesen, és akiket különösen nyugaton egyre kevésbé látnak szívesen.
Az argentin lehetőség ezzel együtt egyelőre még nyitott, azonban valószínűleg már nem sokáig: a hatóságok a nemzetközi felháborodásra és médiavisszhangra reagálva az elmúlt napokban egyre keményebb lépnek fel a szülési turizmust szervező cégekkel szemben, és már felmerült az állampolgársági szabályok szigorítása is.
Maradnak még nyitott kapuk
Az argentin szigorítás azonban önmagában nem oldaná meg a problémát, hiszen akadnak még országok, ahol automatikus állampolgárság jár a születő gyermekeknek – így nem lenne meglepő, ha előbb-utóbb itt is megjelennének a várandós orosz nők. A vízumokkal foglalkozó portálok szerint ez a három ország jelentheti a legjobb alternatívát, hogyha Argentína elzárja az utat:
Barbados
Az oroszokat vízum nélkül is beengedő Barbados állampolgárságot kínál a területén születő gyermekeknek, nem mellesleg pedig a Nemzetközösség tagja, így útlevele többek közt abba az Egyesült Királyságba is vízummentes belépést biztosít, amely a külföldre költöző oroszok egyik kedvenc célpontja volt a háború előtt. Ráadásul hogyha a barbadosi állampolgárságot megszerzők fel tudnak mutatni valahol múltjukban egy brit őst, akkor a brit állampolgárságot is megpályázhatják.
Chile
A dél-amerikai ország kapcsolata az elmúlt időszakban ugyan hűvössé vált Oroszországgal (Chile nyíltan elítélte az Ukrajna elleni háborút), azonban abban nem történt változás, hogy továbbra sincsen vízumra szüksége az orosz állampolgároknak a beutazáshoz. Chile állampolgárságot ad minden területén születő gyermeknek, amennyiben legalább az egyik szülő rendelkezik tartózkodási engedéllyel – az országban több olyan ügynökség is működik, amely ennek elintézését is ígéri a kínált több ezer dolláros költségű szülési csomag részeként.
Chile útlevele rendkívül jól jönne az oroszoknak, hiszen például az Európai Unió minden tagállamába és az Egyesült Államokba is vízummentes belépést biztosít a VisaGuide adatai alapján.
Mexikó
Az országba az orosz állampolgárok jelenleg egy ingyenesen megszerezhető, online vízummal léphetnek be. Mexikó alkotmányának része az, hogy minden az országban született gyermek megkapja az állampolgárságot, függetlenül attól, hogy szülei mexikóiak-e – írja portálján a StreetChildren gyermekvédelmi szervezet. A közép-amerikai ország emellett azt is biztosítja, hogy az állampolgárságot kapó gyerekek szülei és nagyszülei is kérvényezhetik a mexikói állampolgárság megszerzését néhány év után.
Mexikó útlevelével jelenleg például az Európai Unió minden tagállamába, az Egyesült Királyságba, Új-Zélandra, vagy éppen Dél-Koreába is be lehet utazni vízum nélkül.