A német Alkotmánybíróság börtönbüntetésre ítélte azt 96 éves férfit, aki aktívan közreműködött az auschwitz-i haláltáborban – írja a Reuters. Oskar Groeninget „Auschwitz könyvelőjeként” emlegetik, mivel az ő munkája volt számba venni a raboktól elkobzott értékeket. A bíróság első fokon még 2015-ben hozta meg az ítéletet, de életkorára és egészségügyi állapotára hivatkozva késleltették rabosítását.
Az Alkotmánybíróság visszautasította az idős férfi ügyvédjének érvelését, aki szerint a Groening bebörtönzése – a kora miatt – az életét fenyegető tényező lenne. A bíróság szerint a férfi bűntetteinek súlya miatt elengedhetetlen, hogy végrehajtsák az ítéletet.
A bíró közleménye szerint a felperest bűnösnek találták több mint 300 ezer, gyilkossággal kapcsolatos esetben is, így különösen fontos az állam által kiszabott ítélet végrehajtása. További fellebbezésre már nincs lehetőség, az ítélet ugyanakkor nyitva hagyja annak a lehetőségét, hogy a férfit egészségügyi állapotától függően feltételesen szabadlábra helyezzék.
A 2015-ös bírósági tárgyalás alatt az ügyészek azzal érveltek, hogy bár Groening nem ölt meg senkit auschwitz-i szolgálata alatt, segítette a Harmadik Birodalom véres cselekedeteit azzal, hogy könyvelője volt a vonatról leszálló zsidóktól elkobzott értékeknek. A férfi ügyére 2005-ben figyeltek fel, amikor interjúiban beszélt háborús tevékenységeiről.
Kísérteties párhuzamok: 1914 Németország, 2017 USA Trump lépése az iráni atomalku felrúgásáról újabb mélypontra küldte Európa és az USA viszonyát. A német lapok már 1914-hez hasonlítják Trump lépését. Amerika egyik legtekintélyesebb biztonságpolitikai szakértője szerint is elképesztő párhuzamok vannak Trump és II. Vilmos német császár között, aki országát belevitte az első világháborúba. A Privátbankár.hu cikkét itt olvashatod. >>> |