Theresa May. EPA/JULIEN WARNAND |
Európai körútra indult kedden Theresa May, hogy megpróbálja megmenteni az EU-val nemrég megkötött Brexit-egyezményt, valamint végeredményben saját kormányát.
Biztosítékokat szeretne May
A BBC szerint a brit miniszterelnök előbb Hágában Mark Rutte holland kormányfővel, majd Berlinben Angela Merkel német kancellárral tárgyal, végül Brüsszelben egyeztet Donald Tuskkal, az Európai Tanács elnökével és Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével. May „további biztosítékokat” szeretne kapni az ír-északír határ kérdésével kapcsolatban.
A brit kormányfő hétfőn kénytelen volt lemondani a keddre tervezett szavazást a brit alsóházban, mivel a képviselők többsége nem támogatja a jelenlegi megállapodást az EU-ból való kilépés feltételeiről. A honatyák főleg az úgynevezett tartalékmegoldást ellenzik, amelyet a brit kormány és Brüsszel eredetileg azért dolgozott ki, hogy elkerüljék a fizikai ellenőrzés visszaállítását az ír-északír határon.
Végtelen vámunió?
A tartalékmegoldás lényege, hogy egységes vámügyi szabályozás lépne életbe az Európai Unió és az Egyesült Királyság között abban az esetben, ha a 2020 decemberének végéig tartó átmeneti időszak lejártáig sem jön létre az EU-val olyan átfogó kereskedelmi megállapodás, amely önmagában feleslegessé tenné a határellenőrzés visszaállítását.
A keményvonalas tory Brexit-tábor és az észak-írországi Demokratikus Unionista Párt szerint ezzel az Egyesült Királyság végleg beleragadhat egy vámunióba az EU-val, mivel a tartalékmegoldásnak nincs kijelölt végdátuma, és a britek nem dönthetnek róla egyoldalúan.
Theresa May viszont úgy véli, hogy a kormánynak sikerült olyan módosításokat elérnie, amelyek biztosítják, hogy az Egyesült Királyság ne maradhasson meghatározatlan ideig ebben a fázisban. Hétfői parlamenti felszólalásában alternatívaként említette az átmeneti időszak meghosszabbítását, illetve a határellenőrzés visszaállításának helyettesítését technológiai módszerekkel.
Brüsszel már nem akar tárgyalni
A keményvonalas toryk többségének ez a jelek szerint nem elég, az uniós vezetők viszont nem hajlandóak engedményeket tenni. "Nincs lehetőség újratárgyalásra" – jelentette ki Jean-Claude Juncker Twitter-üzenetében. Szerinte maximum tisztázni, „újra elmagyarázni” lehet majd egyes kérdéseket.
Donald Tusk szintén elutasította az egyezmény újratárgyalását, és csak arról hajlandó egyeztetni, hogy miként lehetne megkönnyíteni a megállapodás brit jóváhagyását.
Mi lesz most?
Ha mindez nem elégíti ki a brit képviselőket, akkor nagy eséllyel bukhat a May-kormány, és új választásokat írhatnak ki. Ha mégis sikerül kormányon maradnia, akkor egy nagy áldozatokkal járó, megállapodás nélküli kilépést kell majd levezényelnie, esetleg egy újabb Brexit-népszavazást kell kiírnia – azaz a mostani helyzetből jól már aligha jöhet ki.