3p

Kilenchavi mélypontra süllyedt a brit feldolgozószektor aktivitási mutatója novemberben.

Az S&P Global pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) hétfőn ismertetett havi felmérése szerint a brit gyáripar szezonálisan kiigazított beszerzésimenedzser-indexe (BMI) a múlt hónapban 48,0 pontra süllyedt az októberi 49,9 pontról. A brit feldolgozóipar aktivitási mérőszáma immár két hónapja a visszaesés és a növekedés határát jelző 50-es érték alatt jár — számol be róla az MTI.

Az 50 alatti BMI-mutatók az adott ágazat teljesítményének visszaesését jelzik, vagyis a 48 pontos novemberi adat a brit gyáripari aktivitás egyre meredekebb ívű gyengülését mutatja.

A brit gazdaság kirakósa egyre kevésbé akar kijönni
A brit gazdaság kirakósa egyre kevésbé akar kijönni
Fotó: Portfolio-Adviser

Rosszabbodó kilátások

Rob Dobson, az S&P Global Market Intelligence igazgatója a novemberi BMI-mutatót kommentálva hangsúlyozta: a gyáripari aktivitás élénkülésének megtorpanásában a gazdasági kilátásokkal kapcsolatos általános aggodalmak mellett a magas költségszint, a megrendelésállomány visszaesése, valamint a beszerzések, a foglalkoztatás és a raktárkészlet-állomány visszafogása volt a fő tényező.

Dobson szerint a brit feldolgozószektor exportkörnyezete is változatlanul komor: az amerikai, a kínai és az európai uniós kereslet egyidejű visszaesése miatt csökkentek az ágazat új exportmegrendelései is.

A brit gyáripari vállalatok méretüktől függetlenül egybehangzóan visszaesésről számoltak be, a folyamat mégis a kisvállalatokat sújtja a legnagyobb mértékben, mivel ez a szektor a termelés, az új megrendelések és az új exportüzletek különösen markáns zuhanását jelentette a múlt hónapról – hangsúlyozta az S&P Global Market Intelligence igazgatója.

Brexit-hatások

A hétfőn ismertetett gyáripari BMI-felmérés szerint a beszállítói láncolatokon belül is feszültségek mutatkoznak, mindenekelőtt külső tényezők, köztük a brit EU-tagság megszűnéséből (Brexit) eredő visszahúzó folyamatok miatt.

A brit gazdaság egészének aktivitása szempontjából sem biztató, hogy a múlt hónap végén, egyelőre részleges adatok alapján összeállított előzetes S&P Global/CIPS-felmérés szerint a brit hazai össztermék (GDP) 80 százalékát előállító szolgáltatási szektor aktivitási indexe 50,0 pontra — 13 havi mélypontra, emellett éppen a növekedés és a visszaesés közötti határra — csökkent novemberben az előző hónapban mért 52,0 pontról.

A brit feldolgozóipar és a szolgáltatási ágazat szezonálisan kiigazított kompozit beszerzésimenedzser-indexe 51,8 pontról 49,9 pontra esett vissza, és így tavaly október óta először a két ágazat együttes aktivitásának csökkenését jelzi.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hiába vártak erre Olaszországban
Privátbankár.hu | 2024. december 2. 18:51
A novemberi inflációs adat rácáfolt az elemzői várakozásokra.
Makro / Külgazdaság Vajhiánnyal és zuhanó rubellel fizetik meg az oroszok a háború költségeit
Király Béla | 2024. december 2. 15:12
Az orosz gazdaságról ellentmondásos adatok jelentek meg az elmúlt időszakban. Egyes elemzők szerint a háború költségei és a nemzetközi szankciók hatásai nem érződnek, mások szerint viszont mélyreható problémák vannak. Az orosz rubel árfolyama a múlt héten látványosan összecsuklott, ami ismét a kétkedők hangját erősítette fel. Erről is beszélt kollégánk, Király Béla, a Trend FM reggeli műsorában.
Makro / Külgazdaság Van még innen lejjebb is? Aggasztó a pénteki pofon indoklása is a magyar gazdaságra nézve
Privátbankár.hu | 2024. december 2. 10:03
Az uniós pénzek hiánya, a várható választási osztogatás, és a további reformok elmaradása is további kockázatokat rejt magában, újabb leminősítés is jöhet.
Makro / Külgazdaság Mi vár Németországra a februári választások után?
Káncz Csaba | 2024. december 2. 09:34
A CDU számára a legvalószínűbb lehetőség egy „nagykoalíció” a szociáldemokratákkal. Fennáll a veszélye annak, hogy a következő Bundestag-időszakban a CDU/CSU-SPD koalíció nem lesz képes mélyreható reformokat bevezetni, ami viszont a szélsőséges pártokat, különösen az AfD-t fogja erősíteni. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton kapott egy kegyelemkettest
Privátbankár.hu | 2024. december 2. 09:00
Bár a Beszerzési Menedzser Index novemberben az előző öt havinál magasabb lett, a termelési mennyiség indexe 1995 óta a tizenötödik legalacsonyabb lett.
Makro / Külgazdaság Hová lett 470 millió euró? Nagy Márton újabb ráncot kap a homlokára
Privátbankár.hu | 2024. december 2. 08:31
Így is volt közel egymillárd euró aktívum, de nagyot romlott az egyenleg.
Makro / Külgazdaság 632 milliárd dollár: ennyit kaszáltak tavaly a fegyvergyártók – és mennyi került ebből Amerikába?
Privátbankár.hu | 2024. december 2. 08:04
Itt vannak a friss adatok, vannak, akiknek jól pörög az üzlet a háború idején.
Makro / Külgazdaság Trump máris viharos vizekre evez
Káncz Csaba | 2024. december 1. 18:18
A bejelentett amerikai büntetővámok pusztító hatásúak lennének – ha valóban bevezetésre kerülnek. De mit üzen Trump első elnökségének vonalvezetése? Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Olyan terrorfenyegetésről beszél Szlovákia, ami Magyarországot is érinti
Privátbankár.hu | 2024. december 1. 08:49
Állítólag egy szervezett csoport végez terepmegfigyelést gáz- és kőolajvezetékeknél – nem csak Szlovákiában, hanem Magyarországon is.
Makro / Külgazdaság Felcsuti Péter: Nagy baj van, mert nem lehet pótolni az európai uniós pénzeket
Csabai Károly | 2024. november 30. 14:13
Ha nem tűnt volna fel Magyar Péter, akkor is meghosszabbította volna a kormány hat hónappal a kamatstopot? Ezt is megkérdeztük a Klasszis Klubban közgazdász vendégünktől, aki egykoron a Raiffeisen Bank vezérigazgatója és a Magyar Bankszövetség elnöke volt. A beszélgetés során a magyar gazdaság ügyes-bajos ügyei mellett szóba került, hogy mennyire jó ötlet az önkéntes nyugdíjpénztárakban lévő megtakarítások felhasználása adómentesen lakáscélokra, vagy hogy mire lehet számítani Donald Trump elnökségétől. Felcsuti Péter elmondta, lenne-e ma bankvezető, valamint azt is, miért jellemzik a Wikipédián a devizahitelezés atyjaként. A Klasszis Klub Live 4. évfolyamának 65. adását most megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG