Mindenki győzelmet ünnepel, de az egyik fél tudja, hogy igazából veszített
Ami az eredményt illeti: az Állampolgárok (Ciudadanos) 37 mandátummal az új törvényhozás legnagyobb képviselőcsoportját alakíthatja meg, ezért ünnepelték a győzelmet. "A Ciudadanos megnyerte a katalán választásokat" - jelentette be listavezetője, Inés Arrimadas a párt ünneplő támogatói előtt az MTI beszámolója szerint. Arrimadas szerint ma még nyilvánvalóbb, hogy a függetlenségi folyamat nem jelent jövőt minden katalán számára, és kijelentette, hogy harcolni fognak az "igazságtalan" választási törvény ellen, amely lehetővé teszi, hogy több mandátuma legyen annak, akinek kevesebb szavazata van. (Ezt leginkább a vesztesek első felindulásból elkövetett vagdalkózásának tudhatjuk be.)
Így ünnepelték a győzelmet a végső soron vesztes Ciudadanos pártnál. Fotó: EPA/Javier Etxezarreta |
A külön induló függetlenségi pártok ugyanis összesen 70 képviselővel megszerezték a többséget a törvényhozásban - Marta Rovira, a Katalán Köztársasági Baloldal (ERC) politikusa így szintén bejelenthette a győzelmet: "Az eredmények azt mutatják, hogy a katalán függetlenségi pártok ismét nyertek Katalóniában" - idézi szavait az MTI.
A függetlenségi pártok összesen a szavazatok 47,3 százalékát kapták meg, míg a spanyol egység pártjait a választók 43,3 százaléka támogatta. A függetlenségpártiak összesen 70 képviselőt delegálhatnak az új katalán törvényhozásba. Az El País grafikáján látszik, hogy ez egy (két) hajszállal több, mint az abszolút többséghez szükséges 68 mandátum:
Mélyül a válság
A katalán függetlenségért vívott harc legutóbbi fordulóiról bőségesen írtunk korábban, a lényeg: az egyébként nagyon széleskörű autonómiát élvező, Spanyolország egyik leggazdagabb régiójának számító Katalónia egy olyan népszavazáson nyilvánította ki függetlenségi szándékát, amelyet a spanyol kormány alkotmányellenesnek nyilvánított, majd rendőri erővel, botrányos jelentek közepette szétvert. Ezután patthelyzet alakult ki, Spanyolország felfüggesztette a katalán autonómiát, elzavarta a kormányt, majd Carles Puigdemont katalán vezető pedig még az utolsó pillanatban kikiáltotta a függetlenséget, majd menekülnie kellett, mivel letartóztatási parancsot adtak ki ellene.
A helyzetet a tegnapi választásnak kellene visszaterelnie a normális mederbe, hiszen újra megalakulhat a katalán kormány, újra működhet a katalán parlament. Csakhogy mivel újra a függetlenségpártiak kerültek többségbe, nem valószínű, hogy könnyű dolga lesz Mariano Rajoy spanyol miniszterelnöknek a helyzet rendezésével. Így már biztos, hogy nem jön be Rajoy számítása, nem sikerült a szerinte "csendes többségnek" felülkerekednie a szeparatistákon - úgy tűnik, túl sokat keménykedett a katalán elszakadáspártiakkal, ami most visszaütött, és sikerült felpiszkálnia azokat is, akik egyébként nem távolodtak volna el Spanyolországtól.
A jelenleg Brüsszelben önkéntes száműzetését töltő Carles Puigdemont katalán ex-elnök elsp nyilatkozatában azt mondta: Rajoy vagy változtat a politikáján, vagy a katalánok fogják megváltoztatni az egész országot.
Carles Puigdemont katalán exelnök és korábbi miniszterei így ünnepelték a győzelmet Brüsszelben. Fotó: EPA / Stephanie Lecocq |
Az ünneplő katalánok Barcelona-szerte Puigdemont elnököt éltették, óriási piros-sárga csíkos katalán zászlókat lengetve.
A gazdag, de eladósodott tartomány története - mi lesz veled, Spanyolország?
Az eredmények bizonytalanságot okoztak a devizapiacokon, a tőzsdei várakozások is elég negatívak péntekre. Az eredmény ugyanis meglepetés, a közvéleménykutatások ugyan nagyon szoros eredményt jeleztek előre, de a befektetők inkább arra számítottak, hogy nem tudják megszerezni a többséget az elszakadáspártiak.
Emlékezetes: korábban több mint 3000 cég költöztette át központját Katalóniából Spanyolország más részeibe a bizonytalanság miatt - ha ugyanis a spanyol GDP ötödét adó, ám rendkívül eladósodott Katalónia valahogy kiválik Spanyolországból, akkor jó eséllyel azonnal kiesik az eurózónából és az Európai Unióból is. Spanyolország már lefelé módosította jövő évre vonatkozó növekedési kilátásait; a Katalóniába érkező közvetlen külföldi tőkebefektetés egyetlen negyedév alatt 75 százalékot zuhant.
A nemzetközi reakciókat is érdemes figyelni
Hogy ebből a politikai (és formálódó gazdasági) válságból hogy lábal ki Spanyolország, az nagy kérdés. De érdekes vetülete a problémának az is, hogyan viselkedik majd a nemzetközi közösség. Európa - és különösen maga az Európai Unió - alapvetően a spanyolok mellett áll, főleg azok az országok utasítják vissza hangosan a katalánok függetlenségi törekvéseit, amelyek maguk is félnek egy hasonló helyzet kialakulásától saját határaikon belül (például Románia). A katalánok mellett leginkább olyan országok állnak, akiknek érdeke a bizonytalanság az Európai Unión belül - például az oroszok.