ÉHES, írta korábban a tüntető egy nagy bolivár bankjegyre |
Miguel Pereznek, az ipari szövetség egykori vezetőjének lesz mit csinálnia: a gazdaság recesszióban, élelmiszer- és gyógyszerhiány van, a nemzeti valuta a feketepiacon szinte semmit sem ér, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) előrejelzése szerint az infláció idén elérheti akár a 720 százalékot.
Perez elődje, a keményvonalas Luis Salas csupán egy hónapig töltötte be a gazdaságért felelős alelnöki posztot.
Az olajárzuhanás volt az utolsó csepp
A világ legnagyobb kőolajtartalékát birtokló, és a legnagyobb dél-amerikai olajtermelő Venezuela gazdaságát súlyosan érintette a kőolaj világpiaci árzuhanása, miután az ország bevételeinek mintegy 96 százaléka származik az olajkivitelből.
A kőolaj egyre csökkenő ára csak tovább mélyítette a hosszú ideje tartó válságot. Az ellenzék szerint a kormány elhibázott gazdaságpolitikája, ezen belül egyebek között a szigorú valuta- és árkorlátozás okolható a súlyos válságért.
Mi történt Venezuelával? A Bolivári Forradalom állama gazdasági és szociális rémálommá vált. Az infláció gyorsabban nő az Venezuelában, mint bárhol a világon, a nemzeti valuta leértékelődése pedig lassan a weimari Németországot idézi. A buszsofőrből lett elnök most megpróbálja a hagyományos bűnbakon, Kolumbián levezetni a belső feszültségeket. Korábbi összeállításunk: Alapjaiban meginoghat egy kontinens - Venezuelának nincs hova fordulnia >> |