Blas Nunez-Neto azt mondta, hogy napi 10 ezer volt az illegálisan érkezők száma a jogszabályváltozást megelőző három napban, ami jelentősen, mintegy felére csökkent, és az elmúlt három napban napi 5 ezer illegális határátlépés ügyében intézkedtek a hatóságok. Hozzátette, hogy következtetések levonása még korai lenne, és tisztában vannak vele, hogy az embercsempészek továbbra is próbálják kihasználni a bevándorlással kapcsolatos amerikai törvényi változást.
Hangsúlyozta, hogy a migrációt kiváltó okok nem szűntek meg, és az amerikai belbiztonsági kormányzat továbbra is azt a megközelítést követi a migrációt tekintve, hogy biztonságos, rendezett és humánus módon járjon el, kezelje a kérdést, ugyanakkor érvényre jutassa a migráció saját szabályait.
Arról is beszámolt, hogy az amerikai kormányzat egyeztet a közép-amerikai országokkal is. Elmondta, hogy Mexikó, valamint Guatemala intézkedett déli határainak fokozott őrizetéről, Columbia és Panama pedig kiterjedt hatósági fellépéssel próbálja megakadályozni az embercsempészek tevékenységét a Darién-mocsárvilágban.
Az amerikai hatóságok a hétvége során 2400, különböző állampolgárságú illegálisan érkező kitoloncolásáról intézkedtek - közölte a helyettes államtitkár. Megerősítette, hogy az amerikai kormány bíróságtól kéri annak a bírói döntésnek a felülvizsgálatát, amely megakadályozza, hogy a bevándorlási hatóság a leterheltségre és a határon kialakított migrációs központok zsúfoltságára hivatkozva, bírósági időpont hiányában szabadon távozni engedje a migránsokat az Egyesült Államok területére. Hozzátette, hogy a kormányzati intézkedések ellen mind a politika jobb-, mind a baloldaláról perek indultak.
Megismételte, hogy a múlt péntek óta érvényben lévő új eljárási szabály alapján, aki a legális utat megkerülve érkezik a határhoz, azaz előzetesen nem regisztrálta magát az erre szolgáló mobilalkalmazáson keresztül, illetve nem jelentkezik a határátkelőkön kialakított belépési helyeken, az jogosulatlanná válik a menedékjogi eljárásra. Megjegyezte, hogy ezen feltételek mellett mindenkinek joga van a menedékkérelmet benyújtani.
(MTI)